فرق میان فیلم و تئاتر، فعالیت فرهنگی

دانلود پایان نامه

فقهای شیعه خارج شدن زن از خانه را به دو گونه تقسیم کرده اند: 1- خروج از خانه برای انجام یکی از واجبات. به عنوان مثال زن می خواهد مسائل مورد نیاز خود را بیاموزد یا اینکهحج و برخی از واجبات کفایی، برای او واجب عینی شده است.
2- خارج شدن او برای امری مستحب یا مباح، مثلاً رفتن به مسجد برای اقامۀ نماز جماعت.
در صورت نخست، مرد حق ندارد مانع بیرون رفتن زن، از خانه شود، همان طور که در برخی از روایات نیز بدان اشاره شده است. اما اگر خروج از منزل، انجام کارهای مستحب یا مباح، اجازۀ شوهر لازم است، فقها، به مضمون این روایت فتوا داده و بیان داشت اند: در مواردی که موجب ضایع شدن حق هم خوابی با شوهر باشد، حرام و در غیر این موارد، احتیاط واجب در اجازه گرفتن از شوهر است.بنا بر این به اطلاق روایت امام باقر(علیه السلام) و علی بن جعفر، اذن زن از شوهر برای خروج از منزل لازم است.
با توجه به این نکات باید گفت: زن باید برای حضور در سینما و تئاتر، از شوهر خود اجازه بگیرد و در صورتی که شوهرش، به هر دلیلی به او این اجازه را ندهد یا اینکه بازیگری در تئاتر و سینما با حقوق لازم شوهر بر زن منافات داشته باشد، باید آن را رها کند.
5- فیلم ((Film:
واژۀ فیلم (Film)در لغت به معنای پوشش خوب و با دقت، لایۀ نازک و نوار انعطاف پذیر (flexible strip) که برای تهیه و ثبت تصویر بکار می رود می باشد و در اصطلاح به معنای تصویر برداری از یک اثر به صورت ثابت (عکس photograph) یا متحرک (فیلم motion pictures) آمده است. فیلم های سینمایی و تلویزیونی دارای خط داستان و انتقال دهندۀ مفاهیم و معنا هستند.
6- سینما Cinema)):
واژه سینما (cinema) از یک واژه یونانی به معنای جنبش گرفته شده است. از همین جهت در اصطلاح نیز به تصاویر متحرک هنری از یک اثر که بر اساس یک فیلمنامه تهیه شده باشد این نام تعلق می گیرد. سینما یک رسانه دیداری شنیداری(audio-video)مبتنی بر فن آوری است که به وسیله آن فعالیت فرهنگی، اقتصادی، هنری و غیره صورت می گیرد. یک اثر سینمایی که فیلم سینمایی نامیده می‌شود، از عناصر تصویر (به صورت مجموعه‌ای از فریم‌ها) و صدا (گفتگو، صدا و موسیقی) تشکیل شده‌است. یک فیلم بر اساس فیلمنامه یا سناریو و توسط مجموعه‌ای از بازیگرها، کارگردان، فیلم‌بردار و عوامل دیگر ساخته می‌شود. سینما جدیدترین شاخه هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین وجذاب ‌ترین تولیدات هنری را ارایه می‌کند. سینما همچنین به محل پخش عمومی فیلم سینمایی نیز گفته می‌شود. اصطلاح فیلم سینمائی در مقابل اصطلاح فیلم مستند (feature film)نیز بکار می رود.
7- تئاتر (Theatre):
تئاتر واژه‌ای است یونانی در لغت به معنای چیزی است که به آن نگاه می‌کنند. در فارسی به تئاتر «نمایش» می‌گویند. دراصل، تعریف دقیق تئاتر یعنی بیان مشکلات مردم ومسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی یک جامعه به زبان تئاتر و نمایش و مهمترین فنی که باید در تئاتر استفاده شود فن بیان می‌باشد. تئاتر یا نمایش شاخه‌ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان‌ها در برابر مخاطبان یا تماشاگران می‌پردازد. به جز سبک گفتار داستانی، تئاتر گونه‌های دیگری نیز دارد مانند اپرا، باله، کابوکی، خیمه شب بازی و پانتومیم(بی کلام)…
تئاتر یکی ازهنرهای هفتگانه است. کسانی که درباره بوجود آمدن تئاتر جستجو کرده اند می گویند سر چشمه آن از آیین ها و مراسم مذهبی و اجتماعی است، مثل مراسم عروسی یا سینه زنی در ماه محرم در کشورهای مختلف، تئاتر در مقایسه با هنرهای دیگر امکانات زیادی دارد برای اینکه از هنرهای دیگر مثل نقاشی ، ادبیات ، معماری ، موسیقی و … درآن استفاده میشود کلمه تئاتر (theater ) در اصل از کلمه تآترون (theater on) است که قسمت اول آن تیه ((thea تماشاگران و یا محله تماشا است.
8- بازیگری(Acting):
بازیگری چیست؟ انجام یک عمل و رفتار به شیوه ای مناسب، از طریق بازی و اجرای نقش مشخص جهت انتقال مفاهیم و معنای مورد نظر به تماشاگر را بازیگری می گویند.. تمام انسانها بواسطه پویایی شان بازیگرند. اولین شغل انسانی را بازیگری می داند زیرا معتقد است برای گرفتن یک آبنبات درسنینکودکی، کودک دست به بازی کردن می زند تا والدین خود را مجبور به خریدن آن کند یا اینکه رفتار یک تاجر در یک معامله کلان منجر به سود یا زیان او می شود، و رفتار او همان بازیگری است! بازیگری عملی برای تسهیل روابط اجتماعی است که در اجتماع انسان های نخست نیز وجود داشته و در هزاران سال پیش به اشارات و شکلک ها خلاصه می شد، و در دنیای امروزه این حرفه به شدت پیچیده تر شده و به همان میزان هنر بازیگری از بازیگری انسان های معمولی جدا شده است.
بازیگری هنرمندانه انجام یک عمل خلاق براساس تکنیک می باشد و به همین خاطر است که بازیگری از سخت ترین و دشوارترین هنرهاست! به صورتی که بازیگری را با کار در معدن نیز مقایسه می کنند و بسیاری از بازیگران بوده اند که شرایطی سخت تر از کار در معدن را تحمل کرده اند. این شرایط در سینما بیش از تئاتر قابل تامل است زیرا بحث محیط در فیلم، مانند جنگل یا کویر، بازیگر را وادار به تلاشی مضاعف می کند.
در بررسی هنر بازیگری در سینما نخست باید نگاهی اجمالی بر تاریخ بازیگری در تئاتر داشت زیرا سینما عنصر بازیگر را همانند عناصری چون درام، کارگردانی، صحنه آرایی، چهره پردازی، نور و … را از تئاتر به عاریه گرفته است و به قاب خود افزوده!
ب: کلیات
محتویات:
فرق میان فیلم و تئاتر
حکم حکومتی
مقتضای اصل اولی در بازیگری زن
فرق میان فیلم و تئاتر:
با بررسی ابعاد گوناگون هنر بازیگری در فیلم، تئاتر و عرضه و نمایش عمومی تولیدات آنها از جهت فقهی تفاوتی بین آنها به دیده نمی شود و آن دسته از قواعد و احکام فقهی که در بازیگری فیلم سینمایی جاری است و برای بازیگران زن و مرد رعایت آنها ضروری است در عرصۀ تئاتر نیز قابل پیروی است. مهمترین دلیل این مطلب مشترک بودن اغلب عناصر سینمایی و تئاتر با یکدیگر است و در واقع عنصر بازیگری سینما از تئاتر به عاریه گرفته شده است. البته تفاوتهایی که بین آنها وجود دارد به لحاظ ماهیتی است که فیلم روی مادۀ سلولوئید، دیسک های نوری و سیستم های یارانه ای ضبط می شود و با فرآیند خاصی به صورت تصویر متحرک به نمایش درمی آید، و به انجام یک عمل از پیش تعیین شده که بر عامل حرکت و صدا استوار است و در محلی معین توسط گروهی برای انتقال اندیشه ای به گروه دیگر برگزار می شود، تئاتر گفته می شود.
تئاتر یا نمایش (Drama)شاخه‌ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان‌ها در برابر مخاطبان یا تماشاگران می‌پردازد. به جز ، تئاتر علاوه بر سبک گفتار داستانی گونه‌های دیگری نیز دارد مانند اپرا، باله، کابوکی، خیمه شب بازی و پانتومیم…، انسان همیشه دوست داشته است به اتفاقاتی که خارج از اراده و میل اوست تسلط داشته باشد و این ویژه گی اصلی تئاتر است. تئاتر در مقایسه با هنرهای دیگر امکانات زیادی دارد برای اینکه از هنرهای دیگر مثل نقاشی ، ادبیات ، معماری ، موسیقی و …درآن استفاده میشود.
نمایش مولفه‌های مشترک بسیاری با فیلم داشت، از قبیل متن، نورپردازی، طراحی لباس، تولید، کارگردانی، بازیگری، بینندگی، مستمعین و درجه بندی . سابقه تئاتر یا نمائش به هزاران سال قبل از فیلم بر میگردد. سینما و فیلم دارای سابقه ای نه چندان قدیمی در جهان میباشند سینما دارای تاریخچه ای است که ابتدا با اختراع دوربین شروع به کار کرد. تداوم دید (Persistence Of Vision) از ویژگی های چشم انسان است. ما تصور می کنیم حرکت روان و کاملا پیوسته ای را روی پرده تماشا می کنیم، حال آن که در واقع شاهد قسمت های کوتاه، نامنظم و غیر پیوسته ای هستیم که به واسطه همین ویژگی چشممان یعنی تداوم دید آن ها را به طور مداوم می بینیم. این پدیده پیش ازاین نزد مصریان باستان شناخته شده بود.ابن هیثم دانشمند مسلماندر قرن پنجم هجری یعنی ۱۰۲۱م از وسیله‌ای به نام «جعبه تاریک» در مشاهدات خورشید گرفتگی خود استفاده کرده بود. او در کتاب المناظر خود نام آن را آورده است.
حکم حکومتی:
1. احکام حکومتیعبارت است از فرمان‎ها و دستورالعمل‎های جزئی، وضع قوانین و مقرّرات کلی و دستوراجرای احکام و قوانین شرعی که رهبری مشروع جامعه، با توجّه به حق رهبری که از جانبخداوند متعال یا معصومان (ع) به وی تفویض گردیده است و با لحاظ مصلحتجامعه صادر می‎کند.