ارز دیجیتالی ملی ایران با پشتوانه ریال در راه است

Wireframe human profile face portrait on blue, technological background. Circle light painting, Man silhouette

اول از اون به عنوان یه شوخی یاد می شد و بعد کارشناسان اونو یه معنی عجیب دونستن اما در حال ارز دیجیتالی ملی روز به روز به واقعیت نزدیک تر می شه؛ ارزی که به درخواست بانک مرکزی، به وسیله شرکت انفورماتیک در حال پیشرفته و حالا این شرکت اطلاعات بیشتری رو در مورد اون منتشر کرده.

«ابوطالب نجفی»، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک به ایبنا، رسانه نزدیک به بانک مرکزی خبر داده که این ارز رمزنگاری شده مجازی با تکنولوژی Hyperledger Fabric Platform پیشرفت پیدا کرده و «هیچ محدودیتی در مورد تعداد تولید و منتشر کردن نداره و به هر اندازه که بانک مرکزی تصمیم داشته باشه با پشتوانه ریال قابل صدوره.»

اما پلتفرم هایپرلجر فبریک چیه؟ «حمید مقدسی»، کارشناس فناوری اطلاعات در همین رابطه به سایت ما میگه:

«هایپرلجر فبریک، یکی از شکلای جور واجور اجرا بلاکچین و یکی از بخشای پروژه هایپرلجره که به وسیله بنیاد لینوکس پشتیبانی می شه. فبریک واسه پیشرفت کاربرده ها و راهکارهایی استفاده می شه که ساختار ماژولار دارن، یعنی بشه بدون هیچ مشکلی اجزای جدیدی رو به شبکه اضافه کرد. از امتیازات این پلتفرم میشه به اپن سورس بودن، مشخص بودن هویت اعضا و سرعت بالا اشاره کرد.»

نکته مهم دیگه در گفته های نجفی، نبود توانایی استخراج اون به وسیله ماینرهاست. به گفته مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک، این ارز مجازی رمزنگاری شده در شبکه زیرساخت بلاک چین خصوصی پیشرفت پیدا کرده.

نکته دیگه در مورد جزییات ارز مجازی ملی، پیشرفت اون در دو فازه. در فاز اول، کاربرد ارز رمزنگاری شده ملی، به کار گیری اون به عنوان توکن و وسیله پرداخت واسه تبادلات بین بانکیه اما در فاز دوم، قراره مسئولیت پرداختای خرد رو در جامعه رو دوش گیرد. این در حالیه که بانکا هم نقش تایید کننده این تراکنشا و البته مسئولیت دفاتر کل در رابطه به اونا رو رو دوش می گیرن.

از طرف دیگه شرکت خدمات انفورماتیک در بخش ارزهای رمزنگاری شده، KYC یا راه حل ثبت و تایید هویت بر بستر بلاک چین رو پیشرفت داده که بر این پایه مشتری اطلاعات هویتی خود رو فقط به یه بانک دیگه ارائه میده و اطلاعات روی بستر بلاک چین قرار میگیره و در بقیه بانکا هم قابل استفاده س.

شرکت خدمات انفورماتیک میگه که این زیرساخت پس از گذروندن دوران بررسی و آزمایش به صورت یه اکوسیستم در اختیار بانکا، شرکتای بخش فناوری و فعالین نظام پولی و بانکی قرار می گیره اما تا زمان عملیاتی شدن، قراره این زیرساخت براساس نظرات و پیشنهادات علاقمندان و کارشناسان بهبود و پیشرفت پیدا کنه. از طرفی هدف از ایجاد این زیرساخت استفاده بازیگران بخش از یه زیرساخت استاندارد و جلوگیری از تعدد پلتفرما و هزینه های به وجود اومده به وسیله کامل سازیه.

اما به چه دلیل در اول انتشار اخباری با محوریت پیشرفت پول دیجیتالی ایرونی ملی، این اتفاق به یه شوخی می مونه؟ جواب به شکل خلاصه اینه که ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده، پیشرفت پیدا می کنن تا جداگونه از دولتا فعالیت کنن و حاکمیت کشورها کنترلی روی اون نداشته باشن اما اینجا می بینیم که قراره تموم کاربران این شبکه بلاکچین از نظر هویتی شناخته شن؛ موضوعی که حتماً پیشرفت دهندگان این ارز دیجیتالی با سیاستای خود به اون توجهی خاص داشتن اما باید قبول کرد که قسمت بزرگی از جذابیت این بحث، ناشناس موندن در اون هستش.

از طرف دیگه شرکت خدمات انفورماتیک فقطً توضیحاتی که در فوق مطالعه کردین رو منتشر کرده. معمولاً پیشرفت دهندگان ارزهای دیجیتالی، سندی رو که «وایت پیپر» اسمشه رو منتشر می کنن که شامل اطلاعات کامل و کاملی از فناوری مورد استفاده، زیرساخت، چگونگی اجرا و هم اینکه نقشه راه  پول دیجیتالی در آینده س.

در کنار منتشر نشدن وایت پیپر ارز دیجیتالی ملی، سوالات بی جوابی هم مانند همیشه وجود دارن که شرکت خدمات انفورماتیک به اونا پاسخی نداده. مثلا ارزش اون چیجوری تعیین می شه؟ فقطً گفته شده که پشتوانه این ارز مجازی، ریاله. اگه قراره ارزش توکن با ریال بالا و پایین شه، و طبیعتاً توانایی استخراج هم در اون وجود نداشته باشه، بانک مرکزی در حال اختراع دوباره بانکداری الکترونیکی با الفاظی پرطمطراق نیس؟