جاذبه‌های گردشگری، ایالات متحده

Copy space. New arrows painted on asphalt. Direction future.
 • شگفت انگیزترین دره های دنیا
 • گرند کنیون؛ عجایب هفتگانه طبیعی جهان
 • دره ی وایمی‌آ، دره‌ی شگفت انگیز در هاوایی
 • آریزونا؛ مقصدی برای گردشگری در تابستان
 • حتما تصاویر زیبای چشم‌اندازهای آنتلوپ کنیون را دیده‌اید و از زیبایی و سحرانگیزی آن‌ها به وجد آمده‌اید. اشکال عجیب و منحصربه‌فرد این صخره‌ها که با تابش نور در ساعات مختلف روز تغییر رنگ می‌دهند و نوری که از شکاف این صخره‌ها به داخل می‌تابد و زیباترین نورپردازی دنیا را به نمایش می‌گذارد، از زیباترین و فراموش‌نشدنی‌ترین مناظری هستند که ممکن است در طول زندگی خود شاهد باشید. سال‌ها پیش، گله‌های بزگوزن‌های شاخ‌چنگالی (Pronghorn Antelope) در این دره‌ها و زمین‌های اطراف آن‌ها، آزادانه زندگی می‌کردند. این دره‌ی زیبا نام خود را از همین بزگوزن‌ها گرفته است.

  این ژرف‌دره‌ی شگفت‌انگیز، در طول چندین هزار سال و بر اثر نیروهای بی‌امان باد و آب، ایجاد شده است. فرسایش بر اثر باد و آب، این ماسه‌سنگ‌ها را به آرامی تراشیده و شکل داده است و بافت‌ها و اشکال منحصربه‌فردی در آن‌ها ایجاد کرده است.

  آتلوپ کنیون

  آنتلوپ کنیون کجاست؟

  آنتلوپ کنیون در ایالت آریزونای ایالات متحده‌ی آمریکا و در محدوده‌ی دریاچه‌ی پاول (Powell) قرار دارد. این ژرف‌دره‌ی دیدنی، یکی از جالب‌ترین و بهترین جاذبه‌های گردشگری در ایالات متحده‌ی آمریکا است. غارهای آنتلوپ کنیون فقط ۲ ساعت با ماشین از گرند کنیون و ۴ ساعت از لاس وگاس فاصله دارند. در واقع مقصدی عالی برای یک سفر جاده‌ای از دو مقصد گردشگری دیگر آمریکا است.

  آتلوپ کنیون

  بخش بالایی و پایینی آنتلوپ کنیون

  این ژرف‌دره به دو بخش بالایی (Upper Canyon) و پایینی (Lower Canyon) تقسیم می‌شود. بخش بالایی با نام «The Crack» و بخش پایینی با نام «The Corkscrew» شناخته می‌شوند. اسم ناواهویی بخش بالایی، Tse bighanilini به معنای «جایی که آب از میان صخره‌ها می‌گذرد» است. قبیله‌ی ناواهو بخش پایینی این ژرف‌دره را Hazdistazi به معنای «قوس‌های سنگی مارپیچ» نامیده‌اند.    

  بخش بالایی این ژرف‌دره برای عکاسی مناسب‌تر است و پرتوهای نوری که از شکاف‌های آن به داخل می‌تابند، منظره‌ای فوق‌العاده ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، قسمت بالایی ژرف‌دره بیشتر مورد توجه گردشگران به خصوص عکاسان قرار دارد. تابش نور و رنگ‌های زیبایی که در این بخش از ژرف‌دره ایجاد می‌شود، در دنیا بی‌نظیر است. البته گردشگران زیادی را در این بخش خواهید دید، ورودی آن گران‌تر است و گشت‌وگذار در آن راحت‌تر است چون مسیر عبور افراد، سطحی صاف و هموار دارد.  یکی دیگر از دلایلی که باعث شده این بخش از دره، محبوب‌تر باشد، این است که ورودی و تمام طول مسیر آن در سطح زمین قرار دارد و نیازی به بالا و پایین رفتن و صعود از ارتفاع نیست.

  آتلوپ کنیون

  بخش پایینی دره اگرچه به زیبایی قسمت بالایی نیست اما نباید از آن گذشت. در واقع اگر به دنبال کمی ماجراجویی هستید و دوست دارید اطراف‌تان خلوت‌تر باشد، این بخش را انتخاب کنید. در قسمت‌های پایینی دره هم فرصت‌های بی‌نظیری برای عکاسی از این پدیده‌ی زیبای طبیعی وجود دارد. در این قسمت از نردبان‌های متعددی بالا و پایین خواهید رفت و از میان شکاف‌های باریک و پرپیچ‌و‌خم خواهید گذشت.

  بهترین زمان برای سفر به آنتلوپ کنیون

  برای اینکه بتوانید نورپردازی رویایی داخل ژرف‌دره و رنگ‌های زیبا و منحصربه‌فرد آن را تماشا کنید، بهترین زمان برای بازدید از آنتلوپ کنیون، اواسط روز در ماه‌های آوریل تا سپتامبر است.

  تورهای بازدید از آنتلوپ کنیون با سوار شدن خودروهای سافاری آغاز می‌شوند. با این خودروها به محل ژرف‌دره می‌رسید و ساعت‌ها در دل این دره به گشت‌وگذار و عکاسی مشغول می‌شوید. در جریان این تور چند ساعته با تاریخچه، جغرافیا، نحوه‌ی شکل‌گیری و اکولوژی منطقه آشنا می‌شوید.

  آتلوپ کنیون

  همان‌طور که قبلا گفتیم ورودی بخش بالایی آنتلوپ کنیون بیشتر است. برای بخش بالایی مبلغی بین ۳۲ تا ۴۰ دلار و برای بخش پایینی فقط ۲۰ دلار باید بپردازید.

  در ۳۰ اکتبر سال ۲۰۰۶ سیل وسیعی جاری شد که ۳۶ ساعت طول کشید و مسئولان مربوطه بخش پایینی آنتلوپ کنیون را برای مدت ۵ ماه بستند