ده ویژگی جالب Word که شاید از آن ها بی خبر باشید

Young businessman looking at many arrows pointed in different directions

خیلی از ما درزمان روز واسه امور جور واجور به سراغ Word مایکروسافت میریم. تقریبا کار کردن با اونو هم بلد هستیم و کم و بیش می تونیم گلیم خود رو از آب بیرون بکشیم. کار کردن با ورد اونقدر آسونه که اگه فردی کمی هم از کامپیوتر سر در بیاره، خیلی زود می تونه چگونگی کار کردن با وسیله و ویژگیای عمومی اونو یاد بگیره.

اما بیشتر، هممون واسه انجام کارامون فقط به سراغ یه سری از ویژگیا و وسیله خاص ورد میریم و همیشه از اونا استفاده می کنیم. با این حال، ورد مایکروسافت سخت تر از این حرف هاست و میزبان ویژگیای کاربردی و مختلفیه که شاید خیلی از کاربران از وجود اونا بی خبر باشن.

به همین منظور در ادامه این متن می خوایم به معرفی ده مورد از این ویژگیا بپردازیم؛ ویژگیایی که یا فراموش شدن یا خیلی از کاربران ورد از اونا به طور کل بی خبر هستن. پس در ادامه با بخش آموزش سایت ما همراه باشین.

۱) صرفه جویی در زمان با Researcher

اگه به دنبال نوشتن مقاله یا جفت و جور یه تحقیق کلاسی هستین، ویژگی Researcher ورد حسابی می تونه واسه تون به درد بخور باشه و کارتون رو راه بندازه. با Researcher دسترسی به منابع معتبر سریع تر می شه و به کمک اون میشه تا اندازه خیلی از زحمت جستجوهای پشت سر هم خلاص شد و در زمان صرفه جویی کرد.

واسه دسترسی به این ویژگی هم باید وارد تب References  شید و در بخش Research به دنبال Researcher بگردین. با این کار، یه منو کشویی براتون باز می شه که می تونین با جستجوی کلید واژه های جور واجور در اون، از راه Bing به یافته های جالبی دست پیدا کنین.

البته یافته ها به دست اومده به صورت کامل واسه تون به نمایش در و اگه می خواین متن کامل اونا رو ببینین باید روی شون کلیک کنین. با این کار، متن کامل اون مقاله در پنجره Researcher باز می شه و می تونین خیلی راحت به مطالعه اونا در منو بغل دستی بپردازید.

نکته باحال اینجاس که می تونین از این مقالات در متن خود هم به صورت مستقیم استفاده کنین. فقط کافیه کلید «add» رو انتخاب کنین تا اون مقاله به متن در حال نگارشتان اضافه شه. البته امکان به کار گیری بخش خاصی از اون مقاله هم هست. فقط لازمه که بخش مورد نظر رو هایلایت کنین و با به کار گیری «add and cite» اونو به متن خود اضافه کنین.

۲) به کار گیری Accessibility Checker

در بیشتر وقتا بین نوشتن یه متن، مشکلات مفهومی خاصی به وجود میان که نویسنده قادر به شناسایی اونا نیس. اما بدیش اینه این مشکلات در خیلی از متنا وجود دارن و فهم و درک اونا رو مشکل می کنن. با این حال ورد، ویژگی جالبی به نام Accessibility Checker داره که میشه به کمک اون این مشکلات رو رفع کرد.

استایلای هدینگ، فاصله های اضافه میان کاراکترها و دیگه مسائل مشابه، چیزایی هستن که Accessibility Checker به دنبالشون میره و تلاش می کنه که کاربر رو از وجود این مشکلات با خبر سازه. واسه دسترسی به این ویژگی هم فقط کافیه بعد از تموم شدن نوشتن متن به سراغ تب Review برید و از اون جا روی Check Accessibility کلیک کنین.

با این کار، یه منو کشویی در مقابل تون باز می شه و لیستی از مشکلات یافت شده در اختیارتون قرار میگیره. حالا می تونین با کلیک روی هر کدوم از این مشکلات، به سرعت اونا رو در متن پیدا کنین و امر ویرایش رو با سرعت بیشتری به جلو ببرین.

۳) اضافه کردن ویدیوهای آنلاین

در ورد یه ویژگی باحال دیگه هم هست که میشه به کمک اون به متنا، ویدیو آنلاین اضافه کرد. این ویژگی حسابی می تونه در متنای آموزشی معجزه کنه و جلوه جذاب تری هم به سند تولید شده ببخشد. از طرفی متن خیلی از مقاله ها هم از ویدیوهایی که در سرتاسر اینترنت شاهدشون هستیم، استخراج می شن.

به همین منظور میشه از این ویژگی در مقاله های تحلیلی خوب استفاده کرد و با قرار دادن یه ویدیو درستی دلایل ارائه شده رو توضیح داد. واسه قرار دادن ویدیوهای آنلاین هم فقط کافیه به تب Insert برید و در زیر ریبن Media، روی Online Video کلیک کنین.

با این کار سه راه واسه قرار دادن ویدیو در اختیارتون قرار میگیره: به کار گیری جستجوگر بینگ، یوتوب یا قرار دادن Embed Code. از این به بعد انتخاب با شماس و می تونین بسته به نیازتون از راه هر کدوم از این روش ها واسه اضافه کردن ویدیوهای آنلاین به متن استفاده کنین.

۴) مقایسه یا ترکیب اسناد

تا حالا واسه تون پیش اومده که مجبور شید دو نسخه از یه سند رو با هم مقایسه یا ترکیب کنین؟ اگه مجبور به انجام این کار شده باشین از روند خسته کننده و زمان بر اون با خبر هستین. با این حال، ورد با ویژگی Compare and Combine خود می تونه روند انجام این کار غیر قابل تحمل رو تا اندازه زیادی آسون کنه.

واسه دسترسی به این ویژگی فقط کافیه به تب Review برید و از اون جا روی Compare کلیک کنین. حالا در پنجره باز شده می تونین میان دو گزینه Compare (مقایسه) و Combine (ترکیب) انتخاب کنین و از امتیازات هر کدوم از این بخشا بسته به نیاز خود بهره مند شید.

۵) اضافه کردن اسمارت چارت

اکسل مایکروسافت شاید بهترین اپلیکیشن واسه کار با چارتا و نمودارها باشه. اما نباید از یاد برد که با به کار گیری اسمارت چارتای ورد هم میشه به جلوه های تصویری جذابی در متنا رسید. حالا خوبیش اینه دسترسی به اونا هم اصلا آسونه. فقط لازمه به تب Insert برید و از درون Illustrations، روی Smart Art کلیک کنین.

با این کار پنجره ای در مقابل تون ظاهر می شه که شامل چندین و چند اسمارت چارت جور واجور در اشکال گوناگونه. حالا می تونین بسته به سلیقه تون یکی از این اسمارت چارتا رو انتخاب و در متن خود وارد کنین.

۶) متنای خود رو با صدای بلند بخونین

هممون وقتی که کار نوشتن متن هامون تموم میشه، اونا رو واسه خود می خونیم تا ایراداتی که از چشم هامون دور مونده ان رو پیدا و اصلاح کنیم. اما باحال اینجاس که ما می تونیم روی صندلی بشینیم و بذاریم که ورد وظیفه خوندن متنا رو برامون بکشه. این ویژگی که Read Aloud اسمشه از راه تب Review قابل دسترسیه. فقط کافیه به این بخش وارد شید تا ورد متنی که نوشتید رو واسه تون بخونه.

۷) با Learning Tools بیشتر یاد بگیرین

اگه به تب View، خوب نگاه کنین، متوجه ویژگی Learning Tools میشین. Learning Tools ویژگی جالبیه که واسه تقویت و بهبود قدرت خوندن کاربران پا به ورد گذاشته و شاید به کار گیری اون، بهترین گزینه واسه کسائی باشه که میخوان لغات رو به طور درست و دقیق بخونن.

۸) ورد رو تبدیل به چیزی کنین که می خواین

بیشتر ادما از ورد همونطور که هست استفاده می کنن و حاضر نیستن با دست بردن در تنظیمات اون، محیط وسیله قوی مایکروسافت رو واسه خود آشناتر کنن. اما میشه به کمک پنجره Advanced Options، ورد رو مثل اون چیزی کرد که دوست داریم باشه. واسه دسترسی به این تنظیمات هم کافیه روی File و پس از اون Options کلیک کنین.

با این کار پنجره ای در مقابل تون ظاهر می شه که یکی از گزینه های اون Advanced است. با کلیک روی این گزینه، بیشمار ویژگی جور واجور در اختیارتون قرار میگیره که می تونین با فعال یا غیرفعال کردن هر یک، کار کردن با ورد رو واسه خود ساده تر کنین.

۹) ریبن و تولبار خود رو بسازین

ریبنا و تولبارهایشان، دو عنصری هستن که ورد بدون اونا هیچ معنایی نداره. هممون مدت زیادیه که با اونا سر و کار داریم و تقریبا به حالت پیش فرض شون عادت کردیم. اما بعضی از ریبنا و تولبارها هستن که بیشتر استفاده چندانی ندارن و خیلی کم اتفاق میفته که به سراغشون بریم.

اما حالا خوبیش اینه مایکروسافت در این مورد هم دست کاربر رو بازگذاشته تا بتونه ریبنا و تولبارهای خود رو داشته باشه. حال اگه می خواین ریبنا و تولبارها رو واسه خود شخصی سازی کنین، باید دوباره به سراغ File و Options برید.

با این کار پنجره تنظیمات ورد واسه تون به نمایش در میاد که اگه خوب دقت کنین، دو گزینه Customize Ribbon و Quick Access Toolbar رو در اون می بینین. از این جا به بعد فقط کافیه به سراغ هر کدوم از این گزینه ها برید و از طریقشان تولبارها و ریبنایی که لازم دارین رو انتخاب کنین.

۱۰) استاتوس بار رو واسه خود شخصی سازی کنین

یکی دیگه از چیزایی که آدمایی کمی از قابل تغییر بودن اون باخبر هستن، استاتوس باره. استاتوس بار، نوار باریکیه که در پایین پنجره ورد قرار گرفته. باحال اینجاس که این نوار کوچیک توانایی نمایش جزئیات جور واجور رو داره. فقط کافیه المانایی رو که احتیاج دارین انتخاب کنین تا استاتوس بار اونا رو واسه تون به نمایش درآورد.

واسه رسیدن به این موضوع هم فقط کافیه روی استاتوس بار راست کلیک کنین. با این کار پنجره ای با عنوان Customize Status Bar در اختیارتون قرار میگیره که می تونین از بین تنظیمات اون، گزینه هایی که می خواین رو انتخاب کنین.

در سایت ما بخونین:

هفت ترفند اندروید که احتیاجی به روت بودن دستگاه ندارن

شش کاری که بدون روت کردن موبایل اندرویدی می تونین انجام بدین