پایان نامه دانشگاهی : دوربین مداربسته دید در شب-دسترسی پایان نامه های فارسی

با توجه به توسعه روز افزون تکنولوژی و نیاز بشر به امنیت ، یکی از مسائل مهم در سیستمهای امنیتی ، کنترل و حفاظت درشب است. در این میان شرکت های تامین کننده و تولید کننده دوربین های مداربسته سالیان بسیار است سعی در کامل کردن این تکنولوژی (دید در شب دوربین مداربسته ) دارند. در این فناوری تقریبا تمامی شرکت از تکنولوژی نور نامرئی مادون قرمز استفاده می نمایید.

امواج مادون قرمز یک قسمت از طیف امواج است که به وسیله چشم انسان قابل دید نیست اما بوسیله دوربین مداربسته آشکار شده و تصاویر را روشن نمایش می دهد و بدون آنکه محیط اطراف را روشن نماید تصویر روشنی به صورت سیاه و سفید در دوربین ایجاد می کند. امروزه شرکت های مختلف سعی بر تکمیل این تکنولوژی برای ایجاد تصاویر بهتر در شب دارند این سیستم در کنار کار آمدی بالا که به کاربر اجازه می دهد که در شب بتواند بدون روشن کردن نور اطراف خود را ببینید دارای کاستی ها و ضعف هایی نیز هست.

دوربین مداربسته دید در شب

ازجمله ضعف های این سیستم می توان به کاهش بسیار زیاد دید در فضاهای بزرگ اشاره کرد زیرا که این دوربین ها از LED های مادون قرمز محدودی استفاده می کنند (از نظر قدرت پرتاب نور) و در فضاهای بسیار بزرگ و محیط های پیرامونی این امواج نوری قدرت رسیدن به اشیاء دورتر و محیط های وسیع تر را ندارند تا با برخورد با آن ها و انعکاس آن تصویر را روشن تر و بهتر نمایش دهند به همین دلیل اغلب دوربین های مداربسته در بازار توانایی روشن کردن محیط های بزرگ و اجسام دورتر را ندارند (تقریبا اجسام در فاصله 50 متر به بالا و محیط های بیش از 500 متر مربع)

راهکاری که در این موارد شرکت های سازنده دوربین های مداربسته جهت دید در شب بهتر به آن دست پیدا کرده اند استفاده از سنسورهای تصویر با لوکس ( LUX) پایین است به این معنی که هر چقدر کوسن یک سنسور دوربین مداربسته کمتر باشد، آن دوربین می تواند با حداقل نور موجود در محیط مانند نور ماه ، ستارگان ، نور چراغ های محیط ، روشنایی خیابان ها  و… تصویر روشن و واضحی بدون اینکه از مادون قرمز دید درشب خود استفاده کند نمایش دهد.

در مورد لوکس دوربین های مدرابسته با مادون قرمز می توان به انعکاس نور مادون قرمز در تصویر در برابر اشیایی اشاره کرد که به دوربین خیلی نزدیک هستند مثلا تصویر صورت یکانسان در مقابل دوربین در فاصله 1 متری شاید قابل تشخیص نباشد و بیش از اندازه سفید و روشن شود.

البته برای رفع این عیب ها شرکت هایی سازنده دوربین مداربسته دید در شب تکنولوژهای خاصی مانند WDR ، HLC ، BLC و موارد دیگری را مورد استفاده قرار می دهند تا بتوانند در شرایط محیطی مختلف تصاویر مناسبی در شب ایجاد کنند.

دید در شب رنگی چیست :

قابلیت دید در شب رنگی در سری جدید دوربین های AHD وجود دارد که دوربین مداربسته بدون استفاده از LED های مادون قرمز خود و تنها با استفاده از حداقل نور محیط فیلم برداری رنگی با وضوح نسبتا بالا انجام می دهد و کاربر می تواند تمام طیف های رنگی را در تصویر مشاهده نماید و تصاویر مانند دوربین های معمولی دید در شب سیاه وسفید نیست.

در حال حاضر بیشتر تمرکز شرکت های سازنده دوربین مداربسته دوربین های مداربسته دید در شب در ایجاد تصاویر روشن در شب با استفاده از نور محیطی است به این ترتیب که این شرکت ها توانایی های گروه های پژوهشی خود را به طراحی سیستم های مداربسته با حداقل نور محیط قرار داده اند. زیرا نقص های سیستم های مادون قرمز امکانات بسیاری را در این دوربین ها محدود کرده است و شرکت ها بجای استفاده از دوربین هایی با دید در شب بالاتر و استفاده از LED های مادون قرمز بیشتر و با توان بیشتر اقدام طراحی سیستم ها مداربسته دید درشب با لوکس نوری پایین تر کرده اند.

بخش پروژه الکاو آماده بررسی و کارشناسی پروژهای شما برای راهنمایی وخرید مناسب تر دوربین های دید در شب به صورت رایگان است در صورت تمایل می توانید با بخش پروژه ما تماس حاصل فرمایید.

 

منبع : عملکرد دوربین های دید در شب رنگی