راهنمای گردشگری و مسافرت به مکزیک

Background of an abstract blue globe with networks.

راهنمای سفر به مکزیک Mexico-City

سفر به کشوری مانند مکزیک مطمئناً یه تجربه عالی هستش اما بهتره قبل از سفرتون با بعضی از اطلاعات لازم سفر به مکزیک آشنا شید.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت ما؛ مکزیک کشوری در آمریکای شمالیه. راهنمای سفر به مکزیک شامل اطلاعات مهمیه که قبل از سفر به این کشور، به اون نیاز دارین. با ما همراه باشین.

مکزیک کشوری قشنگتر و جور واجور از همه ی جهاته. شور و شوق زندگی در شهرهای اون جاریه. مردمی مهربون و مهمون نواز و غذاهایی خوشمزه با طعمی فراموش نشدنی داره. آثار معماری حیرت انگیز، تاریخ طولانی و پرفرازونشیب و طبیعت فوق العاده، از ویژگی های این کشور دیدنی هستن که توجه گردشگران رو جلب می کنن.

مکزیک جاذبه های متنوعی واسه گردشگران داره؛ از آثار به جامانده از تمدن مایا و جنگل های انبوه که هزاران طوطی در اون زندگی می کنن تا شهرهای شلوغ و مدرن و جاذبه های شهری و امروزی. هر سلیقه ای که داشته باشین، در مکزیک جاذبه ای هست که توجه شما رو جلب کنه. در این راهنمای سفر با این کشور دیدنی بیشتر آشنا می شیم.

اطلاعات لازم سفر به مکزیک

اختلاف ساعت با تهران

مکزیک در منطقه ی وقتی UTC/GMT -5 قرار داره و ۹ و نیم ساعت از تهران عقب تره.

زبون رسمی: اسپانیایی

واحد پول: پزو (MXN)

نوع برق شهری

برق شهری در مکزیک ۱۲۷ ولت و ۶۰ هرتزه. دوشاخه ها و پریزها از نوع A و B هستش که در ادامه تصویر اون رو مشاهده می کنین:

کد کشور: +۵۲

شماره های اضطراری

شماره اضطراری سراسری در مکزیک واسه تماس با پلیس، آتیش نشانی و آمبولانس ۹۱۱ه.

جهت رانندگی: راست

فرودگاه های بین المللی

 • آکاپولکو، گوئررو – فرودگاه ژنرال خوان آلوارز
 • آگوئاسکالینتس (شهر) – فرودگاه ال آی سی. خزوس تران پردو
 • کابو سن لوکاس
 • کامپچه – فرودگاه اینگ. آلبرتو اکوینا اونگای
 • فرودگاه کانکون، کینتانا رو
 • چیئوائوا، چیئوائوا – فرودگاه ژنرال روبرتو فیرو ویلالوبوس
 • فرودگاه سیوداد دل کارمن
 • فرودگاه کوزومل
 • Culiacán – فرودگاه بچیگوایلاتو
 • دورانگو، دورانگو – فرودگاه ژنرال گوادالوپ ویکتوریا
 • گوادالاخارا، خالیسکو – فرودگاه دن میگوئل هیدالگو وای کوستیا
 • Huatulco – فرودگاه باهیاس د هواتولکو
 • خوزه ازوتا، گوئررو – فرودگاه ایکستاپا-زیهواتانیو
 • لئون، گوآناخوآتو – فرودگاه دل بایو
 • Loreto – فرودگاه لورتو
 • مانزانیلو – فرودگاه پلایا دو اورو
 • مزاتلان، سینالوآ – فرودگاه ژنرال رافائل بولنا
 • مریدا، یوکاتان – فرودگاه منیول کرسسنسیو ریجون
 • فرودگاه بین المللی مکزیکو سیتی
 • مونترری، نوئوو لئون – فرودگاه ژنرال ماریانو اسکبیدو
 • مورلیا، میچوآکان – فرودگاه ژنرال فرنسیسکو موییکا
 • اوآخاکا د خوارز – فرودگاه سوسوکوتلن
 • پوئبلا، پوئبلا – فرودگاه هرمانوس سردن
 • پورتو بایارتا، خالیسکو – فرودگاه ال آی سی. گوستاو دیاز اورداز
 • سالتییو، کواویلا – فرودگاه پلن دو گوادلوپ
 • San José del Cabo – فرودگاه لوس کابوس
 • سان لوئیس پوتوسی، سان لوئیس پوتوسی – فرودگاه پونچیانو آریاگا
 • کرتارو، کرتارو – فرودگاه کوئره تارو
 • تامپیکو – فرودگاه ژنرال فرنسیسکو خاویر مینا
 • تیخوانا – فرودگاه تیخوانا، باخا کالیفرنیا
 • تولوکا – فرودگاه ال آی سی. آدولفو لوپز ماتئوس
 • توکسلا گوتیرس، چیاپاس – فرودگاه آنگل الباینوو کورزو
 • تورئون، کواویلا – فرودگاه فرنسیسکو سارابیا
 • وراکروز، وراکروز – فرودگاه ژنرال هریبرتو یارا
 • ویلاهرمسا، تاباسکو – فرودگاه کارلووس روویروسا پرز

وضعیت آب و هوایی مکزیک

مکزیک کشوری پهناوره، از این رو، آب و هوای متنوعی در مناطق جور واجور داره. اما کلا در مناطق ساحلی غرب و ارتفاعات داخلی، خشکه. در رشته کوه ها و فلات جنوبی، آب و هوا مرطوب تر می شه. در بعضی از نواحی استوایی جنوبی، رطوبت زیاد و بارندگی فراوانه. تقریبا در تموم مناطق مکزیک، تابستون، پرباران ترین فصل ساله.

دمای هوا از شمال تا جنوب کم کم افزایش می یابد پس نواحی جنوبی به طور کامل آب و هوای گرمسیری دارن. ارتفاع از سطح دریا هم بر شرایط آب و هوا در بعضی مناطق مکزیک اثر میذاره. خیلی از شهرهای مکزیک در ارتفاعات بالا قرار گرفته ان پس سردرتر هستن از جمله پایتخت مکزیک.

در فصل زمستون، باد سردی از سمت آمریکا می وزد که باعث کاهش یهویی دما می شه. به دلیل وزش این باد، مناطق داخلی شمالی، زمستون سردی رو می گذرونن.

در کل، بارندگی و میانگین دمای هوا در فصل ها و مناطق جور واجور فرق داره و شما باید زمان سفر رو با در نظر گرفتن مقصدتان در نظر بگیرین.

بهترین زمان واسه سفر به مکزیک

تابستون یعنی از ماه ژوئن تا اکتبر، فصل بارانی سال در مکزیکه، اما اندازه رطوبت و بارندگی از منطقه ای به منطقه ی دیگه فرق داره. در نواحی ساحلی، از سپتامبر تا اواسط اکتبر، فصل تندبادهای شدیده. اواخر زمستون فصل سنتی گردشگری در مکزیک و بهترین زمان واسه سفر به این کشوره. گردشگاه های مشهوری چون آکاپولکو و کانکون از دسامبر تا آوریل در شلوغ ترین وضعیت خود قرار دارن. با این حال، نواحی کوهستانی سرد هستن به خصوص در طول شب که در تموم طول سال، هوا در نواحی کوهستانی بسیار سرد می شه.

گردشگران در تموم طول سال به مکزیک سفر می کنن و در هیچ فصلی از سال، محدودیتی واسه گردشگران وجود نداره. گردشگران در فصل زمستون به نواحی ساحلی و در تابستون به مناطق کوهستانی سفر می کنن. ماه نوامبر بهترین ماه سال واسه سفر به مکزیکه. بارندگی ها تقریبا تموم شده، زمین ها هنوز تازه و سرسبزه و فصل پرگردشگر و شلوغ سال هنوز شروع نشده.

هزینه های مسافرت به مکزیک

هزینه ی اماکن اقامتی

در مکزیک، کمترین هزینه ای که واسه هاستل باید در نظر داشته باشین، شبی ۱۲۵ پزو واسه کرایه ی یه تخت در خوابگاهه. در شهرهای بزرگ تر مثل مکزیکوسیتی و کانکون (Cancun)، واسه اقامت در هاستل باید بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ پزو هزینه کنین. اتاق های اختصاصی در هاستل ها از شبی ۴۰۰ پزو شروع می شن. خیلی از هاستل ها وای فای و صبحونه رایگان دارن.

واسه اقامت در هتل های ارزون دست کم ۳۰۰ پزو باید بپردازید. این مبلغ واسه اتاق دوتخته با امکانات پایه تو یه هتل دوستاره س. به کار گیری وب سایت Airbnb واسه پیدا کردن اماکن اقامتی هم رواج داره. اتاق های اشتراکی که از این روش پیدا می کنین از ۲۱۰ پزو شروع می شن. واسه کرایه ی یه واحد کامل آپارتمون باید ۶۴۰ پزو و بیشتر بپردازید. در شهرهای بزرگ و توریستی، این اماکن اقامتی از ۶۰۰ پزو شروع می شن و این قیمت محدودیتی نداره و با توجه با امکانات افزایش می یابد.

هزینه ی غذا

هزینه ی غذا در مکزیک بسیار مقرون به صرفه س. هزینه ی خورد و خوراک روزانه در مکزیک اگر از غرفه خیابانی غذا بخرین، ۲۴۰ پزو یا کمتر می شه. اگه در رستوران های معمولی غذا بخورین ۴۰۰ پزو باید پرداخت کنین. یه وعده غذای کامل در فست فودهای مک دونالد ۷۵ تا ۸۵ پزو هزینه داره. یه وعده غذا در رستوران های شیک و توریستی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ پزوه. اگه خودتون وعده های غذایی رو آماده کنین، هزینه ی خرید مواد اولیه به مدت یه هفته در حدود ۵۰۰ تا ۵۸۵ پزوه. این مواد شامل برنج، سبزیجات، مرغ و بقیه مواد لازمه.

هزینه ی حمل و نقل عمومی

مهم ترین وسیله ی حمل و نقل عمومی در مکزیک، اتوبوسه. اگه می خواهید مسیرهای طولانی تری رو با اتوبوس طی کنین، حتما از سرویس های اتوبوس رانی سریع استفاده کنین که سریع تر می روند و کمتر توقف می کنن. سفر با اتوبوس بین Puerto Vallarta و Guadalajara که ۵ و نیم ساعت طول می کشد، در حدود ۴۸۰ پزو هزینه داره. واسه مسیرهای طولانی تر می تونید از ایرلاین های ارزون استفاده کنین. با این کار هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی می کنین. مثلا راه کانکون تا مکزیکو سیتی با اتوبوس ۱۵ ساعته و ۱۴۵۰ پزو هزینه داره اما همین راه با هواپیما ۲/۵ ساعت طول می کشد و هزینه ی اون از ۷۲۰ پزو شروع می شه.

واسه سفرهای داخل شهری هم اتوبوس عادی تره و تقریبا همه ی شهرها سیستم اتوبوسرانی دارن. شهرهای بزرگ دارای سیستم حمل و نقل ریلی و مترو هستن. کرایه ی تاکسی در بیشتر شهرها از ۱۶ پزو شروع می شه. سرویس اوبر (Uber) در ۳۰ شهر مکزیک فعاله. اوبر سرویس هم سفری آنلاینه. اپ موبایل تلفن هوشمند به طور خودکار، مسافرین رو با نزدیکترین راننده در رابطه می سازه و موقعیت مسافر رو به راننده می فرستد.

هزینه ی فعالیت های تفریحی

گران ترین فعالیت تفریحی در مکزیک، غواصیه. هزینه ی این تفریح جذاب به همراه سفرهای روزانه، ۲۴۰۰ پزوه. هزینه ی ورودی خیلی از سایت های باستان شناسی واسه قوم مایا در سراسر کشور در حدود ۱۶۰ پزوه.

میانگین هزینه ی روزانه پیشنهادی: ۸۳۰ پزو

البته این میانگین برآورد شده در شرایطیه که در هاستل اقامت کنین، کمتر بیرون غذا بخورین و بیشتر وعده های غذایی رو خودتون بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنین. با به کار بستن نکات زیر می تونید هزینه های سفر خود رو کم کنین.

پیشنهاد هایی واسه صرفه جویی در هزینه ها در مکزیک

از بازارچه ها غذا بخرین

بازارچه های مکزیک مکانی عالی واسه پیدا کردن غذاهای ارزون هستن. در این بازارها می تونید غذاهای محلی رو با قیمت های مقرون به صرفه بخرین.

در فصل خلوت سال سفر کنین

واسه اینکه هزینه های سفر خود رو خیلی کم کنین، در فصل کم گردشگر مکزیک سفر کنین؛ یعنی از اواخر آوریل تا اوایل دسامبر. در این فاصله می تونید از قیمت های پایین اماکن اقامتی و رستوران ها استفاده کنین.

از مناطق ساحلی فاصله بگیرین

مناطق ساحلی مکزیک توریستی تر و مشهورترهستند پس تعجبی نداره که قیمت ها هم در این مناطق بیشتره. در مناطق داخلی و دور از سواحل، قیمت امکانات توریستی بسیار پایین تره. در این منطق بیشتر می تونید با اهالی در رابطه باشین و از سیل جمعیت گردشگران خبری نیس.

از سرویس کوچ سرفینگ استفاده کنین

واسه اینکه در خونه ی اهالی اقامت کنین، از این سرویس استفاده کنین. اگه از اینجور روشی استفاده کنین، امتیازات زیادی واسه شما داره. اول اینکه هیچ هزینه ای واسه اقامت نمی پردازید. با اهالی زندگی می کنین، سبک زندگی اونا رو از نزدیک می ببینن و سفری متفاوت رو تجربه می کنین.

جاذبه های گردشگری مکزیک

مکزیک مدت های مدیدیه که یه مقصد گردشگری محبوب واسه اهالی آمریکای شمالیه. اما تازگیا این کشور در تموم دنیا محبوب شده و مورد توجه گردشگران سراسر دنیا قرار گرفته. علاوه بر تصاویر قشنگتر و جور واجور طبیعی، تاریخ و فرهنگ این کشور هم بسیار خیلی مهمه. از بین مشهورترین جاذبه های این کشور می توان به آثار به جامانده از قوم مایا و آزتک اشاره کرد.

علاوه بر آثار تاریخی و مناطق ساحلی که واسه گردشگران بسیار محبوب هستن، از دیگر دلایل جذابیت مکزیک باید به تنوع و ارزش فرهنگی اشاره کرد. فرهنگ این کشور علاوه بر بومیان، تحت تاثیر دوران استعمار و فرهنگ اسپانیاییه. این اثرات رو به روشنی می تونید در آشپزی، جشن ها و رقص های سنتی و موسیقی مکزیک ببینین.

تنوع جغرافیایی یکی دیگه از دلایل جذب گردشگران به این کشوره. مناطق آب و هوایی زیاد باعث تنوع و تعدد در پوشش گیاهی و جانوری مکزیک شده. از زمین های خشک گرفته تا مناطق کوهستانی و جنگل های بارانی گرمسیری، در مکزیک شکل های جور واجور آب و هوا رو مشاهده می کنین.

در ادامه با تعدادی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور دیدنی آشنا می شیم.

کانکون (Cancún) و ریوریا مایا (Mayan Riviera)

در خطوط ساحلی زیبای خلیج مکزیک چندین مقصد گردشگری فوق العاده و محبوب هست. کانکون، پلایا دل کارمن (Playa del Carmen) و جزیره ی کزومل (Cozumel). در کل به این چند منطقه و نواحی دور و بر اون، ریوریا مایا می می گن. این منطقه ی حیرت انگیز که در لبه ی شبه جزیره ی یوکاتان واقع شده، هرساله بیشتر از ۵ میلیون گردشگر رو به طرف خود می کشوند. درآمد حاصل از ورود این تعداد گردشگر، ۲۰ درصد از درآمد کلی مکزیک رو تشکیل می دهد. سواحل وسیع و آب های کریستالی این منطقه تنها جاذبه های گردشگری اون نیستن. فعالیت های جذاب دیگری چون شنا با دلفین و لقمه ماهی، غواصی در میان صخره های مرجانی، غواصی اسکوبا در بزرگ ترین موزه ی زیرآبی دنیا، رو می تونید در این منطقه تجربه کنین. علاوه بر این جاذبه های ساحلی و تفریحات آبی، بقایای باستانی قوم مایا هم در این منطقه وجود دارن. بعضی از اونا فقط چند دقیقه پیاده با ساحل فاصله دارن. سایت های باستان شناسی مشهوری چون چیچن ایتزا (Chichén Itzá) و تولوم (Tulum)، چند ساعت با این منطقه فاصله دارن.

پورتو بایارتا (Puerto Vallarta)

یکی دیگه از مقصدهای گردشگری ساحلی در مکزیک که روزبه روز بر محبوبیت اون اضافه می شه، شهر پورتو بایارتاه که در ساحل اقیانوس آروم قرار داره. قسمت بزرگی از این شهر که معمولا با نام بایارتا خونده می شه، از دسترس پیشرفت ی مدرن دور مونده و حالت سنتی خود رو حفظ کرده. در دهه ی ۱۹۶۰ این منطقه به مکانی واسه تفریح ثروتمندان آمریکای شمالی تبدیل شده بود و بعدا به مرور به مقصدی محبوب واسه بقیه گردشگران خارجی تبدیل شد.

امروزه این شهر مکانی محبوب واسه همه ی سلیقه هاست. گردشگران جوون از جت اسکی، چتربازی و غواصی در این منطقه لذت می برند. فروشگاه های اجناس هنری و صنایع دستی هم در این شهر وجود دارن که توجه دوستداران هنر و صنایع دستی محلی رو جلب می کنه. گردشگاه های ساحلی با فضاهای سبز زیاد از دیگر جذابیت های پورتو بایارتا واسه گردشگرانه.

کابو سن لوکاس (Cabo San Lucas)

در بخش جنوبی شبه جزیره ی زیبای باخا کالیفرنیا، یکی دیگه از مقصدهای محبوب ساحلی قرار گرفته که لوس کابوس یا به طور خلاصه کابو اسمشه. این منطقه از خطوط ساحلی گسترده ای تشکیل شده که از شهرهای کابو سن لوکاس تا سن خوزه دل کابو (San José del Cabo) کشیده شده. این مجموعه ی ۳۰ کیلومتری از سواحل بکر، گردشگران رو از سراسر دنیا به طرف خود می کشوند. غواصی، ماهی گیری و شنا از فعالیت های تفریحی جذاب این منطقه هستن. گردشگاه های زیادی در این منطقه هست که واسه سلیقه ها و بودجه های جور واجور در نظر گرفته شده است. اسپاهای لوکس و زمین های گلف عالی در گردشگاه های باشکوه این منطقه واسه کسائی که محدودیت مالی ندارن، هست.

کاپر کنیون (Copper Canyon)، گرند کنیون مکزیک

یکی از شمالی ترین ایالت های مکزیک یعنی ایالت Chihuahua با نیومکزیکوی آمریکا مرز مشترک داره. یکی از پربازدیدترین جاذبه های طبیعی مکزیک یعنی دره ی حیرت انگیز کاپرکنیون (Barranca del Cobre) در همین منطقه قرار داره. کاپر کنیون در مقایسه با گرند کنیون که در سراسر دنیا مشهوره، بزرگ تر و عمیق تره. این پدیده ی طبیعی حیرت انگیز بر اثر عبور ۶ رود ایجاد شده که در Rio Fuerte به هم می رسند قبل اینکه به خلیج کالیفرنیا بریزن.

با در نظر گرفتن اینکه این منطقه مورد توجه گردشگران قرار داره، امکانات زیادی واسه بهره ورداری از طبیعت بی مثل اون واسه گردشگران جفت و جور شده؛ از جمله مسیرهای پیاده روی قشنگتر با تصاویر حیرت انگیز طبیعی. اگه ماجراجویی و هیجان رو دوست دارین، می تونید دوچرخه سواری و اسب سواری رو هم در این منطقه تجربه کنین.

بخش تاریخی مکزیکو سیتی

مکزیکو سیتی که به زبون محلی Ciudad de México نامیده می شه، علاوه بر اینکه پایتخت و مقر دولت مکزیکه، به خاطر موزه های عالی، گالری های هنری و جاذبه های زیاد دیگه، یکی از مقصدهای محبوب گردشگری در این کشوره. شاید فکر کنین که این شهر با وسعت کمی که داره، جاذبه های زیادی واسه گردشگران نداره اما اینطوری نیس. مرکز تاریخی شهر با وسعت ۱۵ کیلومترمربع، میراث جهانی یونسکوه. بیشتر از ۱۴۰۰ بنای مستعمراتی تاریخی واسه قرن شانزدهم تا نوزدهم در این منطقه قرار دارن. میدون شلوغ و اصلی شهر Plaza de la Constitución اسمشه. خیلی از جاذبه های گردشگری مهم و اصلی مکزیکوسیتی در نزدیکی این میدون و مرکز تاریخی شهر واقع شده ان. از بین اونا می توان به کاخ ملی، کلیسای جامع متروپولیتن و معبد مایور اشاره کرد. علاوه بر آثار تاریخی و موزه ها، کوه های آتشفشانی مشرف به شهر، یکی دیگری از جاذبه های گردشگری پایتخت مکزیک هستن که تصاویر زیبای ارتفاعات این کشور رو به نمایش می گذارن.

چیچن ایتزا (Chichén Itzá)، کلان شهر قوم مایا

کسائی که از مناطق کانکون و پلایا دل کارمن یا مرکز شبه جزیره ی یوکاتان یعنی از شهرمریدا دیدن می کنن، حتما واسه یه سفر یه روزه واسه بازدید از چیچن ایتزا برنامه ریزی می کنن. این شهر باستانی قوم مایا یکی از پربازدیدترین و بزرگ ترین مجموعه های باستانی مکزیکه که خوب حفظ و نگهداری شده. از جذاب ترین بخش های بازدید از شهر چیچن ایتزا که یکی از آثار میراث جهانی یونسکوه، می توان به ال کاستیو (El Castillo) مشهور به هرم کوکولکان (Kukulkán) اشاره کرد که ۳۰ متر ارتفاع داره و بلندترین سازه ی شهره تا کاراکول (Caracol) رصدخانه ای با قدمت هزار سال که اندازه پیشرفت تمدن مایا رو ثابت می کنه.

این بنا رو طوری ساخته بودن که از راه اون می تونستن تاریخ رو مشخص کنن. علاوه بر بناهای تاریخی، تندیس های باستانی بخش دیگری از دیدنی های این شهر حیرت انگیز مایایی هستن.

گوآناخوآتو (Guanajuato)

گوآناخوآتو، شهریه که به خاطر تعداد زیاد بناهای تاریخی و خیابون های باریک و قدیمی، به عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شده. بهترین راه واسه لذت بردن از زیبایی های این شهر و تماشای آثار زیاد اون، اینه که در شهر پیاده بگردین. میدون های زیادی در گوشه و کنار شهر هست که معماری خیلی مهمی دارن. میدون اصلی شهر، Jardin de la Union اسمشه که میزبان بناهای باشکوهی چون کلیسای سن دیه گو و تئاتر Juárezه.

در دور و بر این میدون های دیدنی، فضاهای سبز پوشیده از گل، فواره های قشنگتر و کافه و رستوران های زیادی هست. این شهر در مکزیک به یه شهر هنری مشهوره. گالری های هنری زیادی در کنار موزه های زیاد در این شهر وجود دارن. یکی از این موزه ها، موزه ی Quixoteه که به آثار نویسنده ی اسپانیایی میگل د سروانتس (Miguel de Cervantes) اختصاص پیدا کرده. مشهورترین فستیوال آمریکای لاتین به افتخار این نویسنده در همین شهر برگزار می شه. اگه علاقه مند باشین می تونید از نمایشگاه مومیایی های گوآناخوآتو هم دیدن کنین.

ایکستاپا (Ixtapa) و خوزه ازوتا (Zihuatanejo)

گردشگاه های ساحلی بزرگ و مشهور مکزیک، واقعا دیدنی و جذاب هستن اما این دلیل نمی شه که از مناطق کمتر شناخته شده و کوچیک تر بیخیال شین. از بین مقاصد گردشگری کوچیک تر مکزیک می توان ایکستاپا و Zihuatanejo رو نام برد که در گذشته دهکده ی ماهیگیری بوده. این مقاصد گردشگری در ساحل اقیانوس آروم قرار دارن. رستوران ها و هتل های عالی در این مناطق میزبان گردشگرانه و فعالیت های تفریحی زیادی مانند خرید ماهی از بازارهای محلی یا ماهیگیری و بقیه تفریحات ساحلی واسه گردشگران در نظر گرفته شده.

قلعه ی تاریخی تولوم (Tulum)

تنها اقامتگاه دارای استحکامات قوم مایا همین قلعه س که در ساحل شهر باستانی تولوم قرار داره و یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری شبه جزیره ی یوکاتانه. این قلعه ی تاریخی و قشنگتر در نزدیکی سواحل کانکون و پلایا دل کارمن قرار داره و به خاطر اینکه روی صخره های ۱۲ متری مشرف به دریای کارائیب واقع شده، از چندین کیلومتر دورتر میشه دید. قدمت این شهر تاریخی به قرن سیزدهم برمیگرده. در این شهر بناهای تاریخی مهم دیگری هم وجود دارن که از بین اونا می توان به معبد فرسکو اشاره کرد که به خاطر نقش برجسته ها و تندیس هاش می شناسنش و کاستیو، بزرگ ترین بنای این مجموعه که به خاطر قرار گرفتن در دامنه صخره مشهوره.

گوادالاخارا (Guadalajara)

این شهر از نظر وسعت بعد از مکزیکو سیتی دومین شهر مکزیکه. پایتخت ایالت خالیسکو، ترکیبی قشنگتر از اثرات دوران استعمار و فرهنگ بومیه. در این شهر علاوه بر خیابون های پهن و پارک های قشنگتر و بناهای قدیمی ناراحت از فرهنگ اروپایی، می تونید فرهنگ اهالی بومی مکزیک رو از نزدیک ببینین و از رقص و موسیقی محلی لذت ببرین. غذاهای عالی مکزیکی رو هم به این جاذبه ها اضافه کنین. این شهر چهار میدون بزرگ و قدیمی داره که بخش قدیمی شهر رو در بر گرفته ان. یکی از فعالیت های جذاب در این شهر، قدم زدن در بخش تاریخی اون هستش. یکی از این میدون ها، Plaza de Armas اسمشه که مکانی ایده آل واسه شروع تور پیاده روی در شهره. در این میدون بناهای تاریخی زیادی هست که از بین اونا می توان به این دو مورد اشاره کرد. یکی کاخ دولتی که قدمت اون به قرن هفدهم برمیگرده و دیگری کلیسای جامع با سبک معماری گوتیک که بین سال های ۱۵۵۸ تا ۱۶۱۶ ساخته شده.

مریدا، شهر سفید یوکاتان

مریدا، پایتخت یوکاتان، یکی از شهرهای زیبای قدیمی مکزیکه. این شهر بهترین مکان واسه اقامته چون از اینجا می تونید واسه بازدید از خیلی از بناهای به جامانده ی قوم مایا مثل چیچن ایتزا و تولوم برنامه ریزی کنین. این شهر در سال ۱۵۴۲ و بوسیله اسپانیایی ها پایه گذاری شده. واسه لذت بردن از پارک های زیاد و بناهای تاریخی اون، بهترین راه اینه که در شهر قدم بزنین. تاثیر فرهنگ اروپایی رو همه جای شهر می تونید ببینین به خصوص در میدون های بخش قدیمی شهر و پلازاهایی که معماری فرانسوی در اونا مشخصه. مریدا شهری تمیز و پاکه و به نام شهر سفید می شناسنش.

اوآخاکا (Oaxaca)

اوآخاکا مرکز ایالتی به همین نام، یکی از شهرهای محبوب واسه گردشگرانه. در این شهر می تونید مکزیک واقعی رو تماشا کنین. هر اون چیزی که از کشور مکزیک در نظر دارین در این شهر هست؛ از غذا و موسیقی و رقص محلی گرفته تا فستیوال ها و مناظر طبیعی. این شهر هم مثل خیلی از شهرهای دیگه مکزیک، ترکیبی از فرهنگ بومی و اسپانیاییه. بخش هایی از این شهر شکل سنتی و قدیمی خود رو حفظ کرده ان و به خاطر همین نام اوآخاکا در فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شده. این شهر علاوه بر جاذبه های تاریخی و آثار معماری، از نظر فرهنگی هم مهمه چون فستیوال ها و رویدادهای فرهنگی زیادی در اون برگزار می شه.

منطقه ی باستانی مونته آلبان Monte Alban

مونته آلبان یا کوه سفید، در زمان های گذشته پایتخت تمدن باستانی زاپوتک (Zapotec) بوده. این منطقه ی باستانی یکی از مشهورترین مناطق تاریخی مکزیکه که مشرف به دره ی Oaxaca قرار داره. علاوه بر تصاویر قشنگتر از فراز تپه، گردشگران در این منطقه می تونن از آثار به جامانده از این تمدن باستانی دیدن کنن. یکی از اونا گرند پلازا اسمشه. دو هرم بزرگ هم در دو طرف این میدون قرار گرفته ان. یه موزه ی کوچیک هم در این مجموعه هست که مختص نمایش کتیبه های سنگی به دست اومده از همین منطقه ی باستانیه.

سان میگل د آلنده (San Miguel de Allende)

در رشته کوه های مرکزی مکزیک، یه مقصد گردشگری تاریخی به نام شهر سان میگل د آلنده واقع شده. این شهر پرهیاهو، تاریخ پرفرازونشیبی داره. این شهر رو San Franciscan Monk پایه گذاری کرده و نقش مهمی در استقلال مکزیک از اسپانیا در تاریخ داشته. امروزه این شهر به خاطر بناهای تاریخی دوران استعمار و معماری خیلی مهم اونا مشهوره. قدم زدن در خیابون های سنگ فرش قدیمی و بازدید از بناهای تاریخی زیبایی مانند Angela Peralta و کلیساهای تاریخی از جذابیت های این شهر هستن.

ذخیره گاه زیست کره پروانه شهریار (Monarch Butterfly Biosphere Reserve)

مهاجرت هرساله ی پروانه ی شهریار (Monarch butterfly) یکی از حیرت انگیزترین رویدادهای طبیعی و یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری واسه کسانیه که به ارتفاعات مرکزی مکزیک سفر می کنن. هر سال، میلیون ها پروانه ی شهریار، سفر خود رو از غرب کانادا به مقصد جنگل های مرکزی مکزیک شروع می کنن. راهی که ۵۰۰۰ کیلومتر طول داره. پروانه های شهریار، خواب زمستونی خود رو در این ذخیره گاه زیست کره در میچوآکان می گذرونن قبل از اینکه دوباره به شمال سفر کنن. این ذخیره گاه میراث جهانی یونسکوه.

هرم بزرگ چولولا (Cholula)

هرم بزرگ چولوللا در شهر چولولا در ایالت پوئبلا (Puebla) واقع شده و بزرگ ترین هرم دنیا هستش. این هرم بزرگ و باشکوه در چهار مرحله ساخته شده؛ اولین مرحله ی ساخت از ۲۳۰۰ سال پیش شروع شده. ارتفاع این هرم ۵۵ متره. این هرم در دوران باستان، یه مکان مذهبی بسیار مهم بوده. به طور میانگین هرساله ۲۲۰ هزار گردشگر از این هرم بازدید می کنن. اسپانیایی ها در سال ۱۵۹۴ یه کلیسا بر فرارز این هرم ساخته ان. این مجموعه ی تاریخی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری چولولاه که از سه بخش تشکیل شده. یه موزه هم در مجموعه هست و رویدادهای فرهنگی و سنتی زیادی در این منطقه برگزار می شه.

تفرجگاه ساحلی El Malecon

این تفرجگاه ساحلی در پورتو بایارتا یکی از بهترین گردشگاه های ساحلی در کنار آب های اقیانوس آرومه. قدم زدم در ساحل، لذت بردن از طبیعت قشنگتر و مناظر زیبای ساحلی از جذابیت های این گردشگاه مشهوره. در این گردشگاه می تونید از تازه ترین غذاهای دریایی و نوشیدنی های محلی لذت ببرین و صنایع دستی مختلفی رو به عنوان سوغات بخرین.

شهر مایایی اوکسمال (Uxmal)

این شهر باستانی مایایی یکی از حیرت انگیزترین جاذبه های تاریخی و فرهنگی مکزیکه. این مجموعه در ۵۵ کیلومتری جنوب مریدا در یوکاتان قرار داره. این شهر اول در قرن نهم ساخته شده و در گذشته، پایتخت این منطقه بوده. حکاکی های روی سنگ در بناهای این مجموعه ی باستانی بسیار حیرت انگیز و دیدنی هستن. یکی از بناهایی که دیدن اون رو در این شهر باستانی نباید از دست بدین، هرم جادوگر، بلندترین هرم در مجموعه ی تاریخی اوکسماله.

زیپولیت (Zipolite)

در سواحل اقیانوس آروم در ناحیه ی Oaxaca، بخشی با عنوان زیپولیت هست که مقصدی محبوب واسه جوانانه. گردشگران سراسر دنیا واسه لذت بردن از ساحل و رویدادهای فرهنگی و حال و هوای این ساحل، به این منطقه سفر می کنن. این ساحل به خاطر خیابون Roca Blanca هم می شناسنش. این خیابون که در نزدیکی ساحل واقعه میزبان کافه ها، رستوران ها و فروشگاه های متعدده.

موزه ی ملی مردم شناسی (Museo Nacional de Antropologia)

این موزه، بزرگترین و پربازدیدترین موزه ی مکزیکه که در پارک Chapultepec در مکزیکو سیتی واقع شده. مجموعه های بزرگ و فوق العاده ای از صنایع دستی و آثار مربوط به دوران پیشاکلمبی در این موزه به نمایش دراومده. آثاری از قوم مایا و تمدن آزتک در این موزه نگهداری می شه از جمله سنگ خورشید که بسیار مشهوره و تمدن آزتک از اون به عنوان تقویم استفاده می کردن.

شهر باستانی ال تاخین (El Tajin)

این منطقه ی تاریخی بوسیله تمدن Veracruz پایه گذاری شده. بیشتر بناهای این مجموعه، بین سال های ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلادی ساخته شده ان. این بازمانده های باستانی که با پوشش جنگلی محاصره شده ان، مرکز اداری و سیاسی این تمدن در گذشته بوده ان. امروزه گردشگران می تونن از بیشتر از ۱۵۰ بنای تاریخی دیدن کنن که تعدادی از اونا بازسازی شده ان و اجازه ی ورود به اونا به گردشگران داده شده. خیلی مهم ترین بنای این مجموعه، هرم Nichesه.

تالاب سان ایگناسیو (San Ignacio)

در مکزیک مناطق زیادی واسه تماشای نهنگ ها هست که یکی از حیرت انگیزترین اونا، تالاب سان ایگناسیوه که زمستون ها میزبان نهنگ های خاکستری شرق اقیانوس آرومه. در فصل زمستون، نهنگ ها واسه زایمون به کم عمق ترین مناطق تالاب می آیند. تالاب سان ایگناسیو بزرگ ترین منطقه ی حفاظت شده ی حیات وحش در آمریکای لاتینه که تورهای زیادی همراه با راهنما واسه گردشگران در نظر گرفته شده تا از نزدیک نهنگ های خاکستری رو تماشا کنن.

نقاشی های دیواری بونامپاک (Bonampak)

بونامپاک یه منطقه ی باستانی در ایالت Chiapasه. در این مجموعه، بناهای تاریخی زیادی واسه تمدن مایا هست که تماشای اونا خالی از لطف نیس. اما مشهورترین اونا معبد نقاشی های دیواریه. در این معبد مجموعه ای از نقاشی های دیواری باستانی رو می بینید که فرهنگ و تاریخ قوم مایا رو به نمایش گذاشته ان. در سه اتاق جدا از هم، صدها آدم به تصویر کشیده شده ان که هر کدوم بخشی از فرهنگ و تاریخ این منطقه رو روایت می کنن.

جزیره ی موخرس (Mujeres)

جزیره ی موخرس در ۱۳ کیلومتری کانکون قرار گرفته و با آب های آبی دریای کارائیب محاصره شده. این جزیره امروزه یه مقصد گردشگری محبوب ساحلیه اما از نطر میراث فرهنگی هم مهمه. ایسلا موخرس که در زبون محلی به معنی جزیره ی زنونه، وقف یکی از الهه های قوم مایا هستش. امروزه گردشگران با فرابر خود رو از کانکون به این منطقه می رسونن تا در سواحل زیبای اون استراحت کنن و در آب های شفاف و آروم، غواصی رو تجربه کنن و از جمعیت انبوه گردشگران در کانکون فاصله بگیرن.

کلیسای Santa Prisca

کلیسای سانتا پریسکا که در زبون محلی با نام El Templo de Santa Prisca هم شناخته می شه، یه بنای باشکوه به سبک باروکه که در شهر Taxco قرار داره. این کلیسا در قرن هجدهم ساخته شده و نشونه ای از دوران استعمار در این منطقه س. علاقه مندان به معماری اصلا نباید بازدید از این بنای دیدنی رو از دست بدن، بنایی که با سنگ های صورتی ساخته شده، دو برج داره و با کاشی تزیین شده. داخل کلیسا، ۹ محراب بزرگ هست که از کف تا سقف کلیسا کشیده شده و با طلا پوشونده شده ان.

شهر توریستی آکاپولکو (Acapulco)

این شهر توریستی از دهه ی ۱۹۵۰ معروفیت یافت؛ وقتی که میلیونرها و بازیگران هالیوود اون رو به عنوان مقصد تعطیلات خود انتخاب می کردن. سفر به این شهر بدون تماشای شیرجه ی غواصان از بالای صخره ها کامل نمی شه. می تونید از راه سکویی که در نزدیکی صخره قرار داره، شیرجه ی غواصان رو تماشا کنین یا در رستوران La Perla هم غذای محلی بخورین و هم چشم انداز زیبایی از صخره و غواصان رو نظاره کنین.

سنوت Dos Ojos

خارج از منطقه ی تولوم، یکی از بزرگ ترین سیستم های غارهای زیرآبی مکزیک یعنی سنوت Dos Ojos واقع شده. نام این سنوت به معنی دو چشمه و به دو فروگودالی اشاره داره که از راه یه معبر طولانی به هم وصل شده ان. آب موجود در این غارهای آبی بر اثر عبور از لایه های سنگ آهکی تصفیه می شه به خاطر همین آب این فروگودال ها بسیار زلال و شفافه. واسه همینه که این دو فروگودال و غارهای زیرزمینی دور و بر اونا، مقصدی جذاب واسه غواصان آزاد و اسکوباه.

کلیسای جامع Metropolitana

در مکزیکو سیتی جاذبه های گردشگری زیادی هست اما دیدنی ترین اونا مطمئنا کلیسای جامع متروپولیتاناه؛ بزرگترین و قدیمی ترین کلیسای جامع در آمریکای لاتین که سازه ی قرن شانزدهمی اون مشرف به پلازای مرکزی شهر قرار گرفته. معماری این بنا ترکیبی از معماری باروک و معماری سنتی مکزیکه. علاوه بر معماری بنا، این کلیسا از جهات دیگه هم مهمه. دخمه های قدیمی زیر بنا و مجموعه های بزرگی از اثار هنری بر جذابیت این کلیسا اضافه ان.

فستیوال روز مردگان، اوآخاکا

شهر اوآخاکا به خاطر یکی از بهترین فستیوال های روز مردگان در مکزیک می شناسنش؛ فستیوالی که در خیلی از بخش های آمریکای لاتین برگزار می شه. در مکزیک قدمت این فستیوال به هزاران سال قبل و تمدن های بومی آزتک و زاپوتک برمیگرده. در شهر اوآخاکا، فستیوال روز مردگان از اواخر اکتبر شروع می شه. وقتی که خونواده ها، آرامگاه ها رو واسه حضور ارواح آماده می کنن. در این مدت، خونه ها و آرامگاه ها با گل تزیین می شه و خونواده ها نذوراتی واسه ارواح به قبرستان ها می برند.

کوزومل (Cozumel)

کوزومل جزیره ای در دریای کارائیب و مقصد گردشگری محبوبی واسه غواصان آزاد و اسکوباه. دنیای زیر آب دور و بر این جزیره بوسیله جک کوستو (Jacques Cousteau) در سال ۱۹۵۹ کشف شد؛ کسی که این منطقه رو بهترین مکان واسه غواصی در دنیا نامید. از اون زمان به بعد، این منطقه به پارک ملی دریایی تبدیل شد تا از صخره های مرجانی و تنوع آبزیان این منطقه حفاظت شه.

ال آرکو (El Arco)

ال آرکو نام یه طاق طبیعی حیرت انگیزه که در کابو سن لوکاس قرار داره. این شکل منحصربه فرد صخره ای، جاییه که مرز اقیانوس آروم و خلیج کالیفرنیا رو نشون می دهد. این طاق طبیعی قشنگتر به نماد کابو سن لوکاس تبدیل شده و از زوایای جورواجور میشه دید. قدم زدن در سواحل این منطقه فرصتی عالی واسه لذت بردن از منظره ی فوق العاده ی این طاق طبیعیه که پس زمینه ای از آب های بی کران دریا داره و نهنگ های خاکستری که گاه و بی گاه سر از اون بیرون می بیارن.

شهر باستانی پالنکه (Palenque)

این شهر باستانی در غرب امپراتوری مایا قرار داشته و امروزه در ایالت Chiapas قرار داره. این شهر درمقایسه با دیگه شهرهای باستانی مکزیک که واسه قوم مایا هستن، کوچکتره اما سازه ها و تندیس هایی که در اون هست، از بهترین نمونه های معماری و مجسمه سازی تمدن مایا هستن. قدمت بیشتر سازه های این مجموعه به سال های ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلادی برمیگرده. از بین آثار به جا مونده در این مجموعه می توان به معبد کتیبه اشاره کرد.

منطقه ی باستانی تئوتیئواکان (Teotihuacan)

در قرن دوم قبل از میلاد، تمدن جدیدی در مکزیک شکل گرفت. این تمدن، کلان شهر باشکوه تئوتیئواکان و هرم های حیرت انگیز اون رو ساخته. هرم خورشید در سال صدم میلادی ساخته شده و بزرگ ترین هرم در این شهر باستانیه. ساخت هرم کوچیک تر که هرم ماه اسمشه، یه قرن بعد شروع شده و در سال ۴۵۰ میلادی به پایان رسیده. هفت قرن بعد از نابودی امپراتوری تئوتیئواکان، قوم آزتک این هرم ها رو استفاده می کردن و به اون احترام می گذاشتن و مکانی واسه زیارت اونا بوده. این شهر باستانی در ۵۰ کیلومتری مکزیکوسیتی قرار داره و از راه تاکسی و اتوبوس قابل دسترسیه.

بازارهای محلی

بازارهای محلی در مکزیک فرصتی عالی واسه آشنا شدن با فرهنگ اهالی، خوردن لذیذترین غذاهای محلی و خرید سوغات با قیمت مقرون به صرفه هستن. واسه اینکه با هنر بومی و فرهنگ سنتی آشنا شید و خرید کنین به بازارهای Ciudadela در مکزیکوسیتی یا اوآخاکا سر بزنین.

پارک Chapultepec

این پارک یکی از بزرگترین پارک های شهری دنیا هستش که جاذبه های زیادی رو در خود جای داده؛ از جمله باغ وحش مکزیکوسیتی، پارک زندگی دریایی آتلانتیس، پارک سرگرمی La Feria و موزه ی مردم شناسی. اگه به مکزیکوسیتی سفر کردین، حتما بازدید از این پارک رو در برنامه ی سفر خود بذارین.

بازدید از آتیش فشان ها

مکزیک بیشتر از ۳۰ آتیش فشان فعال داره. بیشتر این آتیش فشان ها در پارک های ملی قرار دارن؛ جایی که مقصدی محبوب واسه گردشگران هستن تا پیاده روی در دل طبیعت و دوچرخه سواری کوهستان رو تجربه کنن. یکی از دیدنی ترین آتیش فشان های دنیا یعنی آتیش فشان Popocatepetl در مکزیک واقع شده. البته اجازه ی صعود به این کوه به گردشگران داده نمی شه چون این آتیش فشان، بسیار فعاله. گردشگران از آتیش فشان های دیگری چون پاریکوتین (Paricutin) و اوریزابا (Orizaba) هم می تونن دیدن کنن.

غواصی

دریاهایی که مکزیک رو محاصره کرده ان، بهترین مکان های دنیا واسه غواصی هستن. صخره های مرجانی و زندگی دریایی جور واجور و منحصربه فرد باعث شده که این مناطق مورد توجه غواصان قرار بگیره. بزرگترین سیستم مرجانی دنیا یعنی صخره ی مرجانی Great Maya در مکزیک قرار داره. علاوه بر غواصی، نواحی ساحلی در مکزیک، مقصدهای محبوبی واسه علاقه مندان به ورزش های آبی هستن. از دیگر فعالیت های گردشگری جذاب و مفرحی که امکان تجربه ی اونا در مکزیک هست می توان به این موارد اشاره کرد: زیپ لاین، قایق سواری، غواصی اسکوبا و آزاد، غارنوردی و موج سواری. در کل اگه از علاقه مندان به ماجراجویی و ورزش در دل طبیعت هستد، مکزیک مقصد گردشگری فوق العاده ای واسه شما هستش.

جزیره ی عروسک ها