save-money

واسه پولدار شدن اول باید وضعیت اقتصادی خود رو اثبات کنین و بعد به فکر کسب درآمد بیشتر و سرمایه گذاری و … باشین اما واسه اثبات وضعیت اقتصادی فعلی تون چه راهکارهایی دارین؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت چیجوری؛ قطره قطره جمع شه وانگهی دریا شه. کمی اینجا صرفه جویی کنین، کمی اونجا و می تونید بیشتر از چیزی که فکر می کنین ثروتمندتر از قبل شید. نکاتی که با شما درمیون می گذاریم به شما کمک می کنن هزینه هاتون رو دست کم کنین و آخر ماه ها دچار دردسر نشید. بعضی از اونا واسه سلامتی تون هم خوب هستن، پس هم در پول صرفه جویی می کنین و هم در زندگی.

۱. مواد غذایی تازه بخرین

داشتن مقدار زیاد سبزیجات و میوه های تازه به چندین دلیل شدیدا به بدن شما کمک می کنه. تحقیقات نشون داده ان مصرف هفت وعده میوه و سبزی در روز خیلی بیشتر از پنج بار در روزی که قبلا پیشنهاد می شد موثره. داشتن یه رژیم سالم احتمال نیاز به دکتر رفتن شما رو کم می کنه، در نتیجه هزینه مراجعه به دکتر رو دارید. یادتون باشه هنوزم با یه سیب در روز، احتیاجی به دکتر دارید.

۲. خودتون غذا و میان وعده درست کنین

غذاهای رستورانی کلا گران هستن. خیلی از رستوران ها وعده های کوچیکی رو با قیمت یه وعده ی کامل سرو می کنن. وقتی واسه خودتون آشپزی می کنین، می تونید مقدار وعده هاتون رو کنترل کنین و می دونین چیزی که روی بشقاب تون هست دقیقا از کجا اومده. از این گذشته، اگه برنامه ریزی کنین، می تونید با درست کردن غذاهای دیگه از ته مونده های غذاهایتان، در وقت و هزینه صرفه جویی کنین.

سرکار همیشه میان وعده می خورید؟ من که می خورم! هویج، خیار، کاهو، فلفل دلمه ای و پنیر چیزایی هستن که می تونید خیلی راحت با اونا میان وعده درست کنین. وقتی خودتون میان وعده درست می کنین و سر کار می برید، هم دوستدار طبیعت هستین و هم دوستدار کیف پولتون. این مقاله هم کلی ایده ی سالم و ارزون به شما می دهد: « تغذیه در محل کار: چند پیشنهاد خوشمزه و سالم که دوست دارید»

۳. رسیده های خرید رو نگه دارین

نگه داشتن رسیده های خرید واسه صرفه جویی اقتصادی حیاتیه. رسید رو به کمک آهن ربا به یخچال بچسبونین، بعد آیتم های اون رو هایلایت کنین تا یادتون نره که توی یخچال منتظر شما نشسته ان. وقتی که چیزی تموم می شه، یادتون نره که رویش خط بکشین. با این کار هیچ چیز رو هدر نمی بدید و واقعا از پولی که داده اید استفاده می کنین.

با نگه داشتن رسیده ها، هم اینکه می تونید پولی رو که داده اید با تراکنش های بانکی تون مقایسه کنین. اگه تراکنش ناخواسته ای انجام شده باشه، متوجه اون میشین.

۴. از پول هایی که خرج می کنین گزارش نوشته شده داشته باشین

نگه داشتن رسیده ها اینجا هم به کارتون میاد. وقتی مقدار پولی که خرج کرده اید رو با خودکار قرمز می نویسید، مغز شما به طور خودکار اون عدد رو به عنوان «زنگ خطر» یا «اخطار» تشخیص می دهد. همین می تونه به ناخودآگاه شما کمک کنه توجه کنین که چقدر پول خرج کرده اید. من تموم چیزایی رو که تو یه روز خریده بودم، روی تقویم نوشتم. وقتی بعد از یه ماه، چشمم به این همه رنگ قرمز افتاد، دچار عذاب وجدان شدم و ماه بعد تلاش کردم جبران کنم.

۵. نخ دندون بکشین

سر زدن به دندانپزشک ها هم عذاب آوره، هم هزینه زیادی داره. پس بهتر نیس سرِ موقع مسواک کنین و نخ دندون بکشین تا نیازتون به درست کردن دندون به کمترین حد ممکن برسه؟ یه بار دندانپزشکم به من گفت بیشتر خرابی های دندون به خاطر این هستن که مریض نخ دندون نمی کشد. وقتی که غذا می خوریم، ذرات کوچیک غذا بین دندون های ما گیر می کنن، باکتری ها به آرومی شروع به خوردن غذا می کنن و باعث خرابی و پوسیدگی دندون می شن. هر روز نخ دندون کشیدن (اگه بعد از هر وعده باشه که خیلی بهتره)، بوی بد دهن رو کاهش می دهد، در نتیجه نیاز به آدامس یا خوشبو کننده دهن کاهش می یاید. مهم تر از همه اینکه خرابی دندون ها رو هم کاهش می دهد.

۶. وسایل الکتریکی رو شب ها از برق بکشین

تا حالا واسه تون این سوال پیش اومده که چیجوری پولِ برق تون رو کمی کم تر کنین؟ به جز وسایل الکتریکی لازم مثل یخچال، قبل از به تختخواب رفتن همه چیزای دیگه رو از برق بکشین. راحت ترین راه واسه این کار اینه که اونا به یه یه چندراهی یا محافظ برق وصل کنین، با این کار فقط کافی ست دکمه اون رو بزنین و چندین دستگاه رو با هم خاموش کنین. اندازه برقی رو که هر روز واسه این دستگاه ها نیازه دستِ کم نگیرید.

۷. زمان بندی خوبی داشته باشین

داشتن زمان بندی خوب یه مهارته. یه شغل موفق به وقت شناس بودن و وظیفه شناس بودن بستگی مستقیم داره. واسه من راحت ترین راه واسه نگه داشتن حساب ِزمان اینه که همه جا ساعت باشه. وقتی می ببینن که زمان واقعا در گذره، به احتمالِ زیاد درمورد اندازه کاری که می کنین حساس تر هستین و وقت کمتری تلف می کنین. نگه داشتن حسابِ زمان نمی گذارد دیرتون بشه و مجبور شید واسه به موقع رسیدن تاکسی بگیرین یا سرِ راه صبحونه ی آماده نوش جون کنین.

۸. به جای عطر و خوشبوکننده هوا از اسانس استفاده کنین

عطرها گران هستن و تحقیقات گذشته نشون داده ان بعضی از موادی که در عطرها استفاده می شن ممکنه باعث تحریک آلرژی و سردرد شن. یکی از راه های جانشین کردن رایحه های مصنوعی اینه که اسانس مورد علاقه تون رو جفت و جور کنین (از جاهایی که تخفیف دارن!) و چند قطره از اون رو به اسپلش بدن تون اضافه کنین. با رقیق کردن اسانس، می تونید چند ماه از یه قوطی کوچیکِ اون استفاده کنین. واسه ساختن خوشبو کنن هوا، چند قطره پایه داخل یه بطری خالی اسپری بریزین، بقیه ی اون رو آب بریزین و خوشبوکننده هوایی داشته باشین که نه واسه محیط زیست ضرر داره نه جیبِ مبارک شما.

۹. همیشه یه بطری آب همراه تون داشته باشین

اگه وقتی بیرون از منزل هستین همیشه یه بطری آب به همراه داشته باشین به این معنیه که می تونید در خرید نوشیدنی ها صرفه جویی کنین، بد ن تون آبِ کافی داره و مهم تر از همه سالم می مونید. نوشیدن آب (نه چای، نه آبمیوه و نه قهوه) بهترین راه آب رسانی به بدن شماس. هم اینکه، نوشیدن آبِ کافی به این معنیه که پوست تون هم بهتر هستش، چون از داخل مرطوب می شه و همین باعث می شه نیازتون به اجناس آرایشی مراقبت از پوست به کمترین حد ممکن برسه.

۱۰. به جای کارت با پول نقد خرید کنین

تعجب نکنین! این روزا مردم کمتر پول نقد همراه شون دارن چون کارت های بانکی راحت تر هستن. اما وقتی که از بانک پول نقد می گیرید به شما حس واقعی بودن پول تون رو می دهد. هر تیکه کاغذ نماد فیزیکی پولیه که واسه اون حسابی عرق ریخته اید و زحمت کشیده اید. وقتی که نقد خرید می کنین، پول براتون فقط یه سری عدد در حساب بانکی تون نیس؛ در واقع نماد وقت و زحمت شماس. از طرف دیگه، وقتی به کار گیری کارت حس پول خرج کردن رو از شما بگیره، یه احساس ثروتمندی کاذب به شما دست می دهد! بیشتر از ۲۰ هزار تومن در کیف پولتون نگه ندارین، چون وقتی نمی تونید نقد خرید کنین، ممکنه اصلا از خرید کردن بیخیال شین. ممکنه عجیب به نظر برسه اما امتحانش ضرری نداره!

صرفه جو بودن کار راحتی نیس، اما فایده های زیادی واسه شما داره. پول زیادی صرفه جویی می کنین تا چیزایی که لازم دارین رو بخرین نه چیزایی که می خواهید. واسه مواقع اضطراری پولِ ذخیره دارید و زیرِ بار قرض نمی روید. اگه امروز کمی صرفه جویی اینجا و کمی صرفه جویی اونجا داشته باشین، می ببینن که هفته بعد این کار رو راحت تر انجام می بدید و ماه بعد مثل آبِ خوردن.

رشته های پردرآمد تجربی و ریاضی در ایران

چیجوری به پول برسیم؟

پولدار شدن چیجوری کسب درآمد در ایران