دندونا به چه دلیل شروع به خراب شدن می کنن؟ دلیل اصلی کرم خوردگی دندون چیه؟

کرم خوردگی و پوسیدگی دندون در اثر فعالیتای باکتریای خاصی در دهن بروز پیدا میکنه. این باکتریا سمایی تولید می کنن که مینای دندون و لایه های زیر اون، موسوم به “عاج دندون” رو خراب می کنه.

هرچند مواد معدنی درون بزاق دهن و فلوراید موجود در خمیر دندون مینای دندون رو بازسازی می کنن، اما بسیاری فکر می کنن کرم خوردگی دندون به طور طبیعی قابل درمان نیس. این در حالیه که محققان تازگیا از راه های ساده ای واسه زنده کردن مینای دندون و نابود کردن آثار پوسیدگی دندون پرده ورداری کردن.

براساس گزارشی که در مجله “بریتیش مدیکال” (British Medical) منتشر شده تحقیقی نشون داده رژیم غذایی مناسب می تونه آثار کرم خوردگی و پوسیدگیای دندون رو به طور کامل نابود کنه.

در این تحقیق ۶۲ کودک دارای کرم خوردگی دندون مورد مطالعه قرار گرفتن. به خاطر بررسی رژیمای غذایی جور واجور، آدما به سه گروه تقسیم شدن. رژیم غذایی گروه اول شامل جو دوسر بود که پر از اسید فیتیکه. در گروه دوم غذاهای پر از ویتامین D در نظر گرفته شد. غلات به طور کامل از رژیم غذایی گروه سوم حذف و ویتامین D به اون اضافه شد.

بیشترین کرم خوردگی دندون مربوط به گروه اول بوده که از غلات و اسید فیتیک تغذیه کردن. افراد گروه دوم وضعیت بهتری نسبت به گروه اول از خود نشون دادن.

بیشترین آثار بهبود پوسیدگیای دندون هم در گروه سوم مشاهده شد. این یافته نشون داد استفاده کمتر از غلات در رژیم غذایی باعث بهتر شدن پوسیدگیای دندون می شه.

در گذشته تصور می شد شکر و نشاسته باقی مونده روی دندون باعث کرم خوردگی دندون می شه. این در حالیه که در مطالعه گذشته رژیم غذایی به عنوان عامل اصلی شناسایی شد.

عوامل موثر در کرم خوردگی دندون:

  1. کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی (به خصوص منیزیم، کلسیم و فسفر)
  2. کمبود ویتامینای محلول در چربی مثل ویتامین A، D، E و K
  3. مصرف زیادتر از اندازه اسید فیتیک
  4. مصرف بیشتر از اندازه شکرهای فرآوری شده.

پس پنج قدم موثر در جهت نابود کردن کرم خوردگی دندون عبارتند از:

  1. حذف شکر به خاطر جلوگیری از رشد باکتریای دهن
  2. مصرف مواد مغذی مثل سبزیجات، روغنای سالم مثل روغن نارگیل، آووکادو، دانه های روغنی و آجیل
  3. غرغره کردن روغن:این کار قرن هاست که به خاطر ضدعفونی کردن دهن مورد استفاده قرار گرفته. یه قاشق غذاخوری روغن نارگیل رو به مدت ۲۰ دقیقه در دهن بچرخونین. اگه ۲۰ دقیقه زیاده، می تونین در هفته های اول ۳ تا ۵ دقیقه این کار رو انجام بدین. بعد از گذروندن مدت مورد نظر، محلول رو از دهن خارج کنین.
  4. حذف اسید فیتیک: این اسید بازدارنده آنزیمای بدن و مسدودکننده مواد معدنیه و در غلات، آجیل و لوبیاهای غیر ارگانیک پیدا میشه. این ماده سلامت آدم رو به خطر انداخته و مشکلاتی چون کمبود مواد معدنی و پوکی استخون رو به دنبال داره. مصرف مواد طبیعی می تونه از ورود فیتیک اسید به بدن جلوگیری کنه.
  5. به کار گیری خمیر دندونای دارای مواد معدنی و بدون فلوراید