چیجوری هدف پیدا کنیم

بدون داشتن هدف ادامه دادن هرکاری خیلی سخت و طاقت و تاب و تحمل زیادی لازم داره پس واسه پیدا کردن هدف تون در هر شغلی که هستین دست به کار شید.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ امروزه جوانان فقطً با یه حقوق ماهیانه ی خوب، به رضایت شغلی نمی رسند. اون ها می خواهند شغلشون معنی و هدف خاصی داشته باشه. اما چیجوری می توان اینجور کاری پیدا کرد؟

اشلی استال در مقاله ای که در نشریه ی فوربز منتشر شد، توضیح می دهد که چیجوری سال ها وقت خود رو واسه تحصیل در رشته دیپلماسی خارجی صرف کرد و دو مدرک کارشناسی ارشد گرفت تا اینکه شغلی به عنوان مربی کسب وکار پیدا کرد. اون می گوید وقتی که مسیرش رو شروع کرده بود، هیچوقت فکر نمی کرد روزی خود رو در اینجور جایگاهی ببینه. ولی این شغل اون رو به طور کاملً به رضایت روحی رساند. کم نیستن جوونایی که اینجور تجربه ای رو پشت سر می گذارن. اون ها راهی رو شروع و خودشون رو در اون راه غرق می کنن، بعد به موقعیتی برمی خورند که گویی اون ها رو صدا می کنه. بعضی وقتا شور و اشتیاق واقعی وقتی ظهور می باید که اصلاً انتظارش رو ندارین.

بااین حال بیشتر مردم وقتی به این نقطه می رسند، در مورد راه جدید زندگی شون دچار دودلی و درموندگی می شن. اون ها از خودشون می پرسند این همون راهیه که باید ادامه بدن؟ با تغییر راه، امنیتشان رو از دست میدن؟ اگه اشتباه کرده باشن چه می شه؟

وقتی که متوجه می شید مدت ها راهی رو طی کرده اید که هیچ کمک یا خدمتی به شما نکرده، این چند سؤال رو از خودتون سوال کنین. هرچند ممکنه فکر کردن به این سوال ها، حس خوبی نداشته باشه؛ ولی قبل از اینکه یه قدم بزرگ وردارین و جهت زندگی تون رو به طور کاملً عوض کنین، روی جواب هاتون تأمل کنین:

پیدا کردن هدف کاری

واقعاً خوشحالید؟

با صداقت آزمایش کنین که این شغل واقعاً چه احساسی به شما می دهد. همه ی ما روزا، هفته ها حتی ماه های سختی در دفتر کارمون گذرونده ایم. فقطً خسته اید یا اینکه حس می کنین بی اراده در این راه شغلی حرکت می کنین؟ مثلا اشلی استال به طور کاملً حس می کرد که دیگه علاقه ای به دیپلماسی نداره؛ ولی به خاطر ترس از تغییر، بازم مسیرش رو ادامه می داد. اگه اهداف سابقتان دیگه شما رو به هیجان نمی بیارن، وقتشه که از خودتون سؤال کنین واقعاً چه می خواهید؟

می خواهید خودتون رو به کی ثابت کنین؟

فقط به خاطر این که استاد موردعلاقه تون به شما گفته بود باید یه وکیل بزرگ شید؛ یا اینکه والدینتون همیشه آرزو داشتن در رشته های فنی درس بخونین، به این معنی نیس که حتماً باید این راه ها رو انتخاب کنین. قبل از هر چیز باید به چیزهای مورد علاقه واقعی و داخلی تون نگاه کنین. مهم نیس که بقیه از شما چه می خواهند. اگه بزرگ ترین انگیزه ی شما این باشه که خودتون رو به بقیه ثابت کنین، هیچوقت به رضایت شغلی دست پیدا نمی کنین. خوب فکر کنین تا وقتی که مطمئن شید اعمال و انتخاب هاتون، از دلیلای درستی انگیزه گرفته ان.

پیدا کردن هدف در کار

راه دیگه ای هم هست؟

از خودتون سوال کنین که واسه رسیدن به موفقیت ها و نقاط عطف زندگی کاری، چه فشارهایی رو تحمل می کنین؟ اون قدر خودتون رو در چهارچوب های سخت و چک لیست های زیاد غرق کرده اید که دیگه متوجه نیستین در دنیای دور و برتون چه می گذره؟ این نیاز دائمی به کنترل شرایط، شما رو از خلاقیت و درک فرصت های جدید، باز داشته؟ این محدودیت ها رو کنار بذارین و به اهداف بزرگ قدیمی تون فکر کنین. این چیزی بود که می خواستین؟ به اهداف فعلی فکر کنین و ببینین چه بخش هایی از اون، واقعاً واسه شما اهمیت داره. به این ترتیب افق دیدتون رو وسیع تر می کنین و متوجه می شید که چه راه های دیگری واسه زنده نگه داشتن اهداف اصلی تون هست. بعضی وقتا ما می تونیم از راه هایی که اصلاً انتظارش رو نداریم، به هدف هامون دست پیدا کنیم.

پیدا کردن هدف در زندگی

می خواهید چه اتفاقی بیفته؟

وقتی می تونید به این سؤال جواب بدید که فهمیده باشین چی واسه شما اهمیت بیشتری داره. این سؤال به جریان کاری تون بستگی داره و بعضی وقتا همین موضوعه که اجازه نمی دهد به مسیرهای جدید فکر کنین. پای خود رو از روی پدال گاز وردارین و کمی به مناظر دور و بر نگاه کنین. به جای اینکه همیشه در حال رفت وآمد باشین، بیشتر متمرکز شید و ایده هاتون رو مورد بررسی قرار بدین.

خیلی از مردم با اونقدر سرعتی حرکت می کنن که نمی فهمن در دنیای دور و بر چه می گذره. اشلی استال در مقاله ی خود، مردم رو به کم کردن سرعت دعوت نمی کنه، بلکه پیشنهاد می کنه به جای تحمل دائمی فشار و تلاش های بی معطلی، خودشون رو به جریان زندگی بسپارن. این روند به بیشتر مردم کمک می کنه هدف های بسیار جالبی در زندگی شون پیدا کنن و به پیشرفت های بزرگی که با تغییرات، صلح و اتحاد همراه س، برسن.

اگه آمادگی دارین که شور و علاقه ی خودتون رو پیگیری کنین، یادتون باشه که کمی آهسته تر حرکت کنین و جاده ی جدیدی بر مبنای چیزی که واقعاً واسه شما اهمیت داره انتخاب کنین. هرچند حرکت های بزرگ مثل تغییر شغل، لازمه اراده ی آهنینه؛ اما در آخر ارزش همه ی سختی های اون رو داره. و بازم یادتون باشه که همیشه به خودتون معتقد بمونین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

زومیت