ازدواج

برگزاری یه جشن عروسی معمولی که شما بتونین خواسته ها و آرزوهاتون رو در اون ببینین کم هزینه نیس و باید واسه اون برنامه ریزی کنین و پول کافی کنار گذاشته باشین. با این حال می تونید تا اونجا که می تونید اون رو ساده تر و مناسب تر برگزار کنین. البته شما ناچار هستین واسه کم تر کردن هزینه ها بعضی از خواسته ها و آرزوهایی که از شب عروسی تون داشته اید رو کنار بذارین. چون حتی وقتی تموم تلاشتون رو می کنین تا یه مراسم ساده و بی دردسر بگیرین بازم فشارهای مالی و روحی زیادی رو تحمل می کنین.

مثلاً تصمیم می گیرید که ماشین عروس رو با یه هزینه کم، گل آرایی کنین اما وقتی به نمایشگاههای گل می روید، با قیمت هایی بسیار بیشتر از چیزی که شما درنظر داشتین مواجه می شید و این مسئله می تونه شما رو ناامید یا نگران کنه و حتی برنامه ریزی مالی تون رو بهم بریزه. با این حال هنوزم شما می تونید روش و منش خودتون رو داشته باشین و هزینه های یه عروسی خوب رو کم کنین.

برگزاری یه جشن عروسی معمولی که شما بتونین خواسته ها و آرزوهاتون رو در اون ببینین کم هزینه نیس و باید واسه اون برنامه ریزی کنین و پول کافی کنار گذاشته باشین. با این حال می تونید تا اونجا که می تونید اون رو ساده تر و مناسب تر برگزار کنین. البته شما ناچار هستین واسه کم تر کردن هزینه ها بعضی از خواسته ها و آرزوهایی که از شب عروسی تون داشته اید رو کنار بذارین. چون حتی وقتی تموم تلاشتون رو می کنین تا یه مراسم ساده و بی دردسر بگیرین بازم فشارهای مالی و روحی زیادی رو تحمل می کنین.

مثلاً تصمیم می گیرید که ماشین عروس رو با یه هزینه کم، گل آرایی کنین اما وقتی به نمایشگاههای گل می روید، با قیمت هایی بسیار بیشتر از چیزی که شما درنظر داشتین مواجه می شید و این مسئله می تونه شما رو ناامید یا نگران کنه و حتی برنامه ریزی مالی تون رو بهم بریزه. با این حال هنوزم شما می تونید روش و منش خودتون رو داشته باشین و هزینه های یه عروسی خوب رو کم کنین:

از بقیه کمک بگیرین:

اگه دوست هنرمندی دارین که می تونه در طراحی و برنامه ریزی مراسم به شما کمک کنه از اون بخواین تا به شما کمک کنه. اگه نمی خواهید کار شما به بقیه محول شه می تونید هزینه ها رو بااو حساب کنین. دوستتون با شما ارزون تر حساب می کنه و فرصت های بسیار دیگری هست که شمام می تونید واسه اون کاری بکنین. پس بدون خجالت یا خجالت از دوستانتون بخواین تا به شما کمک کنن.

چیدمان سفره عقد رو ساده بگیرین:

طراحی و چیدمان سفره های عقد یکی از هزینه های اضافی و البته غیرضروری مراسم ازدواج هستن. سفره عقد و برگزاری مراسم عقد یکی از زیباترین سنت های ایرانیه اما لزومی نداره واسه اون هزینه زیادی بکنین. کمی حوصله و وقت می خواهد تا شما خودتون از بین چندین مدل و طرح در مجله ها و سایت ها و فروشگاه ها، طرح دلخواهتون رو پیدا کنین. اگه خوش ذوق باشین می تونید تموم وسایل سفره عقد رو جفت و جور کنین و با کمک دوستانتون سفره رو طراحی کنین.

جلب توجه نکنین:

لزومی نداره که مهمون هاتون رو با برگزاری جشن عروسی تون تحت اثر قرار بدین. اونا رو دعوت کنین تا در کنار شما ساعاتی رو جشن بگیرن و در شادی شما شریک شن. اگه ذهنیتتان رو تغییر بدین هم شما و هم مهمون هاتون لذت بیشتری از مهمانی میبرین. پس در قدم اول عروسی های رویایی و عروسی های تسلط زاده ها رو کنار بذارین و با این حقیقت مواجه شید و باور کنین که کیفیت زندگی زناشویی شما و ارتباطات تون با دوستان، خونواده و فامیل با این مسائل بهتر نمی شه و چه بسا اون رو تخریب کنه.

اولویت ها رو مشخص کنین:

فهرستی از برنامه هایی که واسه روز عروسی تو ذهن دارین رو جفت و جور کنین. شما دوست دارین یه مهمانی با شکوه با ۴۰۰ مهمون برگزار کنین؟ دوست دارین لباس باشکوه بپوشید؟ یا می خواهید یه شام متفاوت جفت و جور کنین؟ وقتی خواسته های تون رو اولیت بندی می کنین می تونید تصمیم بگیرین چیجوری واسه مراسم عروسی برنامه ریزی کنین و بودجه تون رو برابر با اولویت ها هزینه کنین.

تشریفات قبل از عروسی رو کم کنین:

امروزه هزینه های برگزاری یه عروسی بسیار ساده هم زیاده. اگه واقعاً توان پرداخت هزینه ها رو ندارین و یا باید فشار مالی زیادی به خود و خونواده هاتون تحمیل کنین تشریفات ازدواج رو کم کنین. مراسم یه عقد باشکوه، حنابندان و رسوم دیگری که در فرهنگ های متفاوت ایرونی هست رو کنار بذارین و به جای همه اونا یه عروسی خوب و با کیفیت برگزار کنین.

یه محیط مطلوب رو انتخاب کنین:

اگه سالن و مکانی که واسه برگزاری مراسم ازدواجتون انتخاب می کنین، تمیز و قشنگتر نباشه تموم هزینه های عروسی دورریختن پول و بی فایده س. پس قبل از برنامه ریزی های دیگه برگزاری جشن بخشی از پول رو واسه مکان عروسی کنار بذارین. جایی که انتخاب می کنین باید فضایی قشنگتر، تمیزو تعریف شده واسه برگزاری یه جشن عروسی باشه. با اینکه شما باید متناسب با اولویت ها و خواسته هاتون هزینه کنین. اما تصور کنین با یه لباس بسیار قشنگتر وارد یه سالن ناآراسته شید. راحتی شما و مهمون هاتون در عروسی به رعایت این نکته داره. هم اینکه از چگونگی پذیرایی سالن عروسی مطمئن شید.

شام عروسی رو ساده تر بگیرین:

بخش مهم هزینه های مراسم عروسی، میز شام شماس. اگه چشم و هم چشمی و رقابت با بقیه رو کنار بذارین خیلی راحت می تونید با سفارش یه یا دوپیش غذا و یه یا دو غذای اصلی و یه دسر و کیک خوشمزه که خوب هم تزیین شده ان از مهمون هاتون پذیرایی کنین. بیشتر از اینکه به تعداد غذا اهمیت بدین به کیفیت غذا توجه کنین. شما می تونید سفارش یه میز سرو غذا رو بدین و یا واسه هرنفر یه پرس غذا سفارش بدین. با اینکه به نظر می رسد غذای پرسی ارزون تر حساب می شه اما میز سرو غذا کم هزینه تره و کمتر اسراف می شه.

گل آرایی:

دسته گل عروس و گل آرایی ماشین و سالن پذیرایی هیچ کدوم جز لازم مراسم ازدواج نیستن اما اگه واقعا دوست دارین که ماشین عروستان رو گل آرایی کنین و سالن عروسی تون قشنگتر به نظر برسه می تونید بازم هزینه ها رو کمتر کنین. به نمایشگاه ها و بازارهای گل سر بزنین. در بازار گل می تونید شکل های جور واجور گل رو با قیمت های بسیار کمتر از فروشگاه های گل انتخاب کنین و بخرین. خیلی از مسئولان فروش این بازارها تزیین و گل آرایی هم انجام میدن. از دوستانتون کمک بگیرین و از اونا بخواین که در روز مراسم پیگیری جفت و جور گل ها رو براتون بکننن. اونا از کمک به شما خوشحال می شن.

لباس نخرید:

خریدن یا دوختن یه لباس عروس ساده و معمولی ارزون نخواد بود و در آخر هم اون جلوه و زیبایی خاصی که شما دوست دارین رو نخواد داشت. اگه لباس عروس براتون اهمیت داره و می خواهید واسه اون هزینه کنین بهتره به جای خریدن یا دوختن، اون رو از مزون های لباس اجاره کنین. هر لباسی رو در هر سطحی که می پسندید می تونید با قیمتی بسیار کمتر اجاره کنین. به این بهونه که لباس رو یادگاری نگه دارین پول زیادی ندین.

لباس عروس رو فقط همون یه بار می پوشید و هیچ کارکرد دیگری براتون نخواد داشت. علاوه بر این یه لباس ساده تر این مزیت رو داره که بعداز گذشت چندین سال، غیرعادی، نامتعارف و از مدافتاده به نظر نمی رسه. شایدً هربار که به مزونی سر می زنید، وسوسه می شید لباس عروس رو بخرین هربار در برابر وسوسه این نکات رو به خودتون یادآوری کنین.

تزیینات رو کم کنین:

اگه تو یه سالن خاص مراسم عروسی جشن بگیرین احتیاجی به طراحی و تزیین های خاص ندارین اما اگه مکان عروسی رو خودتون تعیین می کنین واسه کرایه میز و صندلی و تزیینات باید هزینه جداگونه ای در نظر بگیرین. تزیینات با شمع و گل آرایی و بادکنک آرایی مد امروزه و خیلی از برگزارکنندگان مجالس عروسی هزینه اون رو از شما می گیرن.

واسه همه این موارد شما می تونید ایده های شخصی تون رو عملی کنین. گل ها رو از بازار گل جفت و جور کنین. شمع ها رو کلی بخرین و یا خیلی از موارد عیرضروری مثل هدایای یادبود عروسی رو از برنامه هاتون خط بزنین. البته دقت شما در همه این موارد نیاز به انرژی و وقت کافی داره که شاید از پسش بر نیایید. از دوستان و خونواده کمک بگیرین. نظرات و ایده های اونا هم می تونه به کارهاو برنامه های شما سرعت ببخشد.

مهمون ها رو محدود کنین:

شاید کمی سخت باشه اما باتوجه به این که هزینه پذیرایی از هر مهمون زیاده، شما چاره ای ندارین مهمون هاتون رو انتخاب کنین. اگه می دونین فردی به مهمانیتان نمی آید یا اگه با اون صمیمی نیستین، فقط بخاطر رسم و رسوم دعوتش نکنین و به جای اون با خیال راحت مهمون های اصلی رو دعوت کنین و براشون هزینه کنین. همین که کارت دعوت رو واسه خویشاوند یا دوستی می فرستید باید فرض رو بر این بذارین که اون به جشن شما میاد پس کسائی رو دعوت کنین که واقعا واسه شما و همسرتون مهم هستن و حضورشون رو در جشن عروسی می خواهید.

کم عکس بگیرین اما با کیفیت:

حتی اگه از بهترین عکاس شهر بخواین تا از شما عکاسی کنه شک نکنین که بعد از گذشت چند سال تموم عکس ها و فیلم هاتون قدیمی و از مد افتاده هستن. لزومی هم نداره که در همه مدل ها و حالت ها عکس بگیرین و اونا رو چاپ کنین. یه عکاس خوب پیدا کنین و از اون بخواین چند عکس متفاوت و خاص بگیره. رو راست درباره اندازه پولی که می تونید واسه عکاسی بدین رو مطرح کنین و از عکاس بخواین به همون اندازه عکس و فیلم بگیره. فکر گرفتن عکس های هدیه و یادگاری رو هم کنار بذارین. عکس های شما جز واسه عده محدودی از افراد خونواده توانایی و ارزش نگه داری رو نداره.

از وام های محدود استفاده کنین:

واسه پرداختن هزینه ها می تونید وام هایی با سودهای پایین بگیرین. وام های کوچیک رو می تونید بعداز عروسی پرداخت کنین. اگه بخواین می تونید بخشی از اون رو با هدایایی که گرفته اید پرداخت کنین و یا هر ماه از حقوقتون کسر کنین. هیچوقت واسه یه شب عروسی وام زیاد با سود بالا نگیرید. چون تموم هزینه های عروسی تو یه شب تموم می شه و سود بلندمدتی از اون نمیبرین.

هنوزم موارد زیادی هست که می تونید اونا رو واسه کم کردن هزینه های ازدواج خط بزنین. این مسئله بستگی به برداشت و خواسته های شما از زندگی زناشویی و شروع یه زندگی مشترک داره. خریدن آینه و شمعدان یه عرفه و هیچ مبنایی جز برپایه سنت های رایج نداره. می تونید اون رو نخرید. خریدن سرویس جواهر و طلا اثر مستقیمی در زندگی شما نداره و اگه همسرتون می خواهد هدیه ای به شما بده این هدیه می تونه هر چیز خوب دیگری باشه.

رسوم و آیین های جشن عروسی، شروع یه زندگی خوب رو نوید میدن و اگه برگزاری اونا شما و همسرتون رو نگران و ناراحت می کنه و یا اختلافات خانوادگی رو دامن می زند، بهتره اونا رو خط بزنین.

اگه در هر مرحله ای از برگزاری مراسم ازدواجتون احساس کردین که دوست داشتین اون رو باشکوه تر و با تشریفات بیشتری برگزار کنین، این نکته رو به خودتون یادآوری کنین که این مراسم فقط یه روزه و بعد از چند روز و چند ماه و در خوشبینانه ترین حالت بعد از چند سال از یاد دور وبریا تون میره.

حتی خود شما با وجود فیلم و عکس نمی تونید تموم جزییات، احساسات و هیجانتان رو به یاد بیارین. درحالیکه دقیقاً بعد از همین روز، شما نگرانی های فراوون دیگری دارید. مثلاً خونه ای بخرین، خونه بزرگتری اجازه کنین، کار بهتری پیدا کنین، کارتون رو پیشرفت بدین، بچه دار شید و… همیشه نیازای فوری تر و جدی تری در زندگی زناشویی تون پیش میاد که در مقایسه با برگزاری یه مراسم ازدواج باشکوه اهمیت و ارزش بیشتری دارن.

نکته مهم و پایانی دیگری که باید اون رو جدی بگیرین، عرف و خواسته های خونواده هر دوی شماس. مراسم عروسی شما فقط یه جشن شادی واسه شما دونفر نیس. پدر و مادرها هم در اون سهم دارن.

در فرهنگ ایرونی قسمت بزرگی از هزینه های برگزاری مراسم ازدواج به پای خونواده ها هستش و در واقع خیلی از مهمون ها وابستگان نزدیک اونا هستن. تلاش کنین اونا از تصمیمات شخصی تون باخبر کنین و اجازه بدین اونا هم در این باره نظر و ایده بدن. البته در بعضی از موارد خاص انتظارات و انتظارات خونواده ها از زوج ها بیشتره و مشکلاتی هم ایجاد می کنن.

تلاش کنین خونواده هاتون رو راضی کنین و به اونا توضیح بدین که به چه دلیل ترجیح می بدید مهمانی ساده تری برگزار کنین و چه هدفی از این کار دارین. اونا شاید کمی سرسختی نشون بدن اما در آخر با خواسته های شما همراهی می کنن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر باشگاه خبرنگاران