هرساله با شروع سرما نوع جدیدی از ویروسای آنفلوانزا گسترش پیدا می کنه و بدیش اینه بخشی از هموطنانمان رو از این روش از دست می دیم اما واسه پیشگیری از دچار شدن به این مریضی باید چیکار کرد؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: گسترش آنفولانزای خوکی در کشور به خصوص در استان کرمان دوباره موجی از ترس و اضطراب رو در کشور به وجود آورد. قبل از این با ورود حجاج ایرونی نگرانی گسترش مریضی کرونا در کشور وجود داشت و حالا با ورود زائران اربعین نگرانیا واسه روش مریضی آنفولانزاست. بدیش اینه این مریضی تا الان در شهر کرمان جون ۲۲ نفر از هموطنانمان رو گرفته. به گفته دکتر «محمود نبوی» معاون مرکز مریضیای واگیردار وزارت بهداشت از انتقال این مریضی به بقیه استانا طی هفته های آینده خبرداد و از مردم خواست که علائم این مریضی و هرگونه نشونه های سرماخوردگی جدی گرفته شه.

مسافران کشورای همجوار مواظب باشن

دکتر ایرج خسرونیا متخصص بیماریای داخلی درباره علائم و روشای پیشگیری گفت: «این آنفولانزا یه مریضی ویروسی فوق الهاده حادیه که سریع منتشرمی شه که با سرفه،عطسه، آب دهن، آب بینی و دست دادن منتقل می شه. پس کسی که به این مریضی گرفتار شده با هرکدوم از اینا تو یه اتاق سربسته می تونه شما رو گرفتار کنه.تنها رو پیشگیری از این مریضی اینه که مبتلایان حتما در بخشی تحت نظر باشن که باکسی در تماس نباشن. ملاقات کنندگان هم حتما از بوسیدن و دست دادن خود داری کنن. کسائی هم که از کشورای هم جوار وارد کشور می شن حتما رعایت کنن چون کشورای هم جوار همه خیلی آلوده هستن. چون یه نفر می تونه صدها نفر رو گرفتار کنه. اگه کسی حس کرد که به این مریضی گرفتار شده حتما به دکتر مراجعه کنه. چون درمان در روزای اول بسیار آسون تره.»

علائم این مریضی رو بشناسین

دکتر خسرونیا درباره افراد آسیب پذیرتر نسبت به این مریضی گفت: « افراد دارای کهولت سن، خانمای باردار و کسائی که زمینه یه مریضی خاص دیگری رو دارن بیشترین قربانیان این مریضی هستن. مثل بیماران مشکل قلب و مشکل ریه که ویروس به اونا پیروز شده و موجب مرگ اونا می شه.رعایت اصول بهداشتی مثل شستن دستا بعد از تماس به وسایل نقلیه، اتوبوس، مترو به طور جدی پیشنهاد می شه. پرستاران و کسائی که از این بیماران مراقبت می کنن باید حواسشون باشه که حتما از ماسک و روپوش مناسب استفاده کنن که موجب انتقال مریضی نشن.نشونه های این مریضی در روزای اول به شکل سرماخوردگیه. اما به مرور تب و مشکلات تنفسی و ریوی، بدن درد و ضعف عمومی و بی حال رو داره و اگه کسی این نشونه ها رو در خودش دید باید فورا به دکتر معالج مراجعه کنه.»

به گفته دکتر خسرونیا این مریضی غیرقابل درمان و ترسناک نیس. بهتره مردم نترسن و فقط سطح هوشیاری شون رو بالا ببرن.

بهترین دمنوش واسه سرماخوردگی

واسه پیشگیری از آنفولانزا چی بخوریم؟

noindex خبرگزاری مهر سرماخوردگی