باشگاههای ورزشی در سراسر جهان چندین راه جور واجور واسه جذب سرمایه های مالی دارن.

خرید و فروش بازیکنان، جذب طرفداران مالی، مشارکت در تبلیغات و فروش پیراهن های ورزشی با نام ورزشکاران سرشناس هر تیم تعدادی از این راه ها هستش.

باشگاههای فوتبال واسه طراحی و تولید پیراهن اعضای تیم با شرکت های معتبر و فعال در این موزه قرار داد همکاری امضاء می کنن و پس از اون هیچ تیم و یا شخص دیگری اجازه نداره از طرح انحصاری ثبت شده بدون اجازه استفاده کنه. مثلا پیراهن این فصل بارسلونا دارای طرح مشخص و ثبت شده ایه و فقط همین باشگاه اسپانیایی اجازه داره حجم انبوه پیراهن ورزشی با این طرح رو در سراسر جهان به فروش برسونه.

فهرست پر فروش ترین پیراهن های ورزشی بوسیله باشگاههای فوتبال عبارت است از:

۱.رئال مادرید:

یه میلیون و ۴۰۰ هزار عدد در سال

باشگاه اسپانیایی رئال مادرید هنوزم دارای بیشترین هوادار در سراسر دنیاس و بالاترین آمار فروش پیراهن به نام ستاره های این تیم رو به خود اختصاص داده. با داشتن ۳۲ عنوان قهرمانی لالیگا، ۱۸ قهرمانی کوپا دل ری، ۱۰ قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا هیچ عجیب نیس رئال مادرید تا این حد محبوب باشه. پیراهن های تیم رئال مادرید رو شرکت آدیداس تولید می کنه. حضور بازیکنان بزرگی مانند کریس رونالدو، گرت بیل و جیمز رودریگز به افزایش حجم فروش پیراهن های رئال مادرید کمک زیادی کرده. هنوز ۶ سال از قرار داد ۳۵ میلیون پوندی رئال مادرید با آدیداس باقی مونده.

۲.منچستر یونایتد:

یه میلیون و ۴۰۰ هزار عدد درسال

با وجود شکست های فصل گذشته اما منچستر یونایتد هنوزم یکی از بزرگترین باشگاههای فوتبال جهان حساب می شه. تیم شیاطین سرخ در سال ۱۸۷۸ تأسیس شد و دارای ۲۰ عنوان قهرمانی لیگ برتر انگلیس، ۱۱ قهرمانی جام حذفی و ۳ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا هستش. بیشتر این افتخارات در دوران مربیگری سرالکس فرگوسن کسب شد. شرکت آدیداس گرانترین قرار داد ورزشی در جهان رو با منچستر یونایتد امضاء کرده که ارزش اون به ۷۵ میلیون پوند می رسد.

۳.بارسلونا:

یه میلیون ۱۵۰ هزار عدد در سال

تیم بارسلونا هم در کسب عناوین قهرمانی زیاد خیلی با رئال مادرید فرق نداره. اونا دارای ۲۲ قهرمانی در لالیگا، ۲۶ قهرمانی کوپا دل ری و ۴ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا هستن. شرکت نایک در سال ۲۰۰۸ قرار دادی ۱۰ ساله با بارسلونا امضاء کرد که ارزش اون ۳۰ میلیون پوند اعلام شد. لیونل مسی مشهورترین بازیکن کاتالانه اما اون قرار داد شخصی با آدیداس امضاء کرده و نایک هم چاره ای جز قبول کردن اون نداشت.

۴.چلسی:

۹۱۰ هزار عدد در سال

رومان آبرامویچ میلیاردر روسی در سال ۲۰۰۳ سهام باشگاه چلسی رو خرید و از اون زمان چلسی با احتمال خیلی کم درگیر مشکلات مالی رایج در باشگاههای فوتبال شد.

چلسی دارای ۴ قهرمون لیگ برتر انگلیس، ۷ قهرمانی جام حذفی و یه قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا هستش، شرکت آدیداس طی قرار دادی به ارزش ۲۰ میلیون پوند تا سال ۲۰۱۸ تامین کننده پیراهن و دیگه لوازم ورزشی باشگاه چلسیه.

۵.بایرن مونیخ:

۸۸۰ هزار عدد در سال

بایرن مونیخ در شرایط غعلی قدرتمندترین باشگاه جهان شناخته می شه.اونا دارنده ۲۳ قهرمانی رقابتهای بوندسلیگا، ۱۶ قهرمانی جام حذفی و ۶ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا هستن.

طبیعیه بایرن مونیخ طی سالیان دراز با شرکت آلمانی آدیداس قرار داد همکاری داشته باشه، سابقه همکاری این دو از مرز ۵۰ سال گذشته س.

ادیداس در سال ۲۰۰۲ نزدیک به ۹.۴ درصد سهام باشگاه بایرن مونیخ رو خرید، قرارداد ۸ساله ادیداس با باین مونیخ ۲۰ میلیون پوند ارزش داره.

۶.لیورپول:

 ۸۱۰ هزار عدد در سال

لیورپول یکی از مهشورترین تیم های حاضر در لیگ فوتبال انگلیسه.

بیشتر از ۸۰ سال از زمان گشایش باشگاه می گذره و طی این دت بواسطه ۱۸ قهرمانی در لیگ برتر جزیره و ۵ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا دارای هوادران بسیاری در سراسر دنیاس.

تازگیا باشگاه لیورپول حامی مالی خود رو تغییر داده و قراردادی هرساله ۳۰ میلیون پوند با کمپانید واریورنیو بلنس امضا کرده.

۷.آرسنال:

۸۰۰ هزار عدد در سال

پس از منچستر یونایتد، آرسنال قدیمی ترین باشگاه لیگ برتر انگایسه که در سال ۱۸۸۶ تاسیس شد.

آرسنال دارای ۱۳ عنوان قهرمانی در لیگ برتر و ۱۰ قهرمانی در جام حذفیه، بازیکنان تیم همیشه پیراهن قرمز با آستین سفید پوشیده ان. این باشگاه انگلیسی با شرکت نایک سالها همکاری داشت اما تازگیا حامی مالی خود رو تغییر داده و قراردادی هرساله به ارزش ۳۰ میلیون پوند با پوما امضاء کرده.

۸.یوونتوس:

۴۸۰ هزار عدد در سال

مطمئنا یوونتوس قوی ترین تیم حاضر در فوتبال ایتالیا هستش، فروش پیراهن این باشگاه از دیگر تیمهایی ایتالیایی بیشتره.

باشگاه در سال ۱۸۷۸  تاسیس شد اما، از سال ۱۹۰۳ پیراهن مشهور مشکی سفید راه دار رو انتخاب کرد.

یوونتوس سال آخر قرار داد با نایک رو سپری می کنه و پس از اون تا سال ۲۰۱۶ قراردادی هرساله ۲۰ میلیون پوند با آدییداس داره.

۹.اینتر میلان:

۴۲۵ هزار عدد در سال

اینتر میلان کارکرد بهتری نسبت به تیم هم شهری خود آث میلانه.

اندازه فروش پیراهنای اینتر هرساله ۱۰۰ هزاری عدد بیشتر از میلانه، پیراهن های اینتر رو از سال ۱۹۹۸ تا الان شرکت، آدیداس تولید می کنه.

اونا قرارداد خود رو واسه ۱۰ سال دیگه هم تمدید کردن که ارزش اون به ۱۲۰ میلون پوند می رسد.

۱۰.آث میلان:

۳۵۰ هزار  عدد در سال

میلانی ها به روسونری معروف هستن، اونا یه تیم شناخته شده و محبوب پیش هوادران فوتبال به حساب می آیند که از زمان تاسیس در سال ۱۸۹۹ تا الان همیشه پیراهنای قرمز و مشکی راه دار به تن کرده ان.

آث میلان در میونه قراردد ۱۰ ساله با آدیداس هستن و گفته می شه ارزش هرساله اون ۱۰ میلیون پونده.

همسران بازیکنان رئال مادرید با حجاب در مسجد!+عکس

باحال و خواندنی درباره لیونل مسی

باشگاه خبرنگاران