سیاست کارگروه ارزی واسه پیدا کردن متخلف در بین بانک هایی که ارز دولتی دریافت کرده و در بازار آزاد فروخته ان موثر بوده و در آخر بانک های متخلف این وسط شناخته شدن و اون طور که معاون نظارتی بانک مرکزی خبر داده بانک ملت یکی از این متخلفانه.

 

از بهمن ماه ۹۰ که بانک مرکزی مبادرت به برداشت از حساب بانک ها به دلیل انحراف از مصارف واقعی ارزی کرد تا الان بحث های مختلفی درباره دلایل اون انجام شده و خیلی از رسانه های جور واجور اتهامات مختلفی علیه دولت از جمله تأمین اعتبار یارانه ها از این حساب رو مطرح کردن اما حالا مشخص شده هدف کارگروه ارزی از این اقدام ایجاد شفافیت در نظام بانکی بوده.

هرچند این وسط منتقدانی هم وجود داشتن که اقدام یهویی بانک مرکزی رو درست نمی دونستن اما انگار روش دیگری نمی تونست بانک ها رو راضی به استفاده درست از منابع بیت المال کنه.

کارگروه ارزی واسه تشخیص بانک های متخلف و کارکرد غیرشفاف اونا در ارائه گزارش چگونگی هزینه کرد ارزی که در اختیار داشتن، چاره ای جز گسترش اون به تموم بانک ها و برداشت از حساب اونا نداشت.

این کارگروه که در بالاترین درجه دوران بحران ارزی از وزرای جور واجور و رئیس کل بانک مرکزی تشکیل شد واسه جلوگیری از سفته بازی به دنبال این بود تا بانک ها ارزی که از طرف بانک مرکزی در اختیار می گیرند در محل های مشخص و تعریف شده به کار بگیرن؛ دلیل آوردن این کارگروه واسه برداشت از حساب بانک ها هم گزارش نشدن چگونگی هزینه کرد سهمیه های ارزی که در اختیار بانک ها قرار گرفته عنوان شد و به خاطر همین بانک مرکزی خود رو موظف به برداشت رقم مابه التفاوت اندازه دلاری که در اختیار بانک ها قرار داده بود با بازار آزاد کرده.

موضوع برداشت بانک مرکزی از حساب بانک ها در فصل برگزاری مجامع بانک ها از حساسیت بیشتری بهره مند شد و سهامداران بانک ها به فکر بودن که اگه این برداشت انجام نمی شد و در ترازنامه بانک ها قسمت بدهی به بانک مرکزی چاق تر نبود، می تونستن سود بیشتری واسه هر سهم خود دریافت کنن.

پس از اون رئیس کل بانک مرکزی قول پیگیری موضوع رو داد و حالا این وعده محقق شده و بانک هایی که ارزهای دریافتی رو در محل درست خود هزینه کرده ان پول برداشت شده رو حالا در حساب خود می بینن.

در بالاترین درجه دوران سفته بازی ارز، فعالان بازار تماشاگر کارکرد یه بانک نیمه دولتی و یه سری های دیگه در فروش سهمیه های ارزی شون در بازار آزاد بودن و حالا این بانک ها در ارائه گزارش دارای دلیل به بانک مرکزی درباره چگونگی فروش ارز در اختیارشون ضعیف مونده ان.

ولی الله سیف مدیرعامل بانک کارآفرین که از بانک تحت اداره اش ۷۰ میلیارد تومن برداشت شده با تأیید این خبر گفته: «به بانک ها اعلام شده احتمال می رود بعضی از ارزهایی که به بانک ها اختصاص داده شده که به مصرف واردات کالا و پرداخت اعتبارات اسنادی برسه، ممکنه نرسیده باشه.»

هرچند اقدام بانک مرکزی در برداشت از حساب بانک ها تر و خشک رو با هم سوزانده س اما نباید انتظار کارگروه ارزی واسه ارائه گزارش در مورد محل مصرف ارز در اختیار بانک ها رو غیرمنطقی دونست.

سیف درباره حساسیت بانک مرکزی درباره محل خرج شدن ارزها به می گوید: «بانک مرکزی حق داره بشدت حساس باشه که بانک ها این ارزهای اختصاص داده شده رو در راه درست و با قوانین اعمال کرده باشن. اگه یه بانک تخلف کرده اون تخلف باید روشن شه و بانک مرکزی متناسب با اندازه تخلف انجام شده با اون بانک برخورد و واسه اون جریمه تعیین کنه.»

متأسفانه ضعف اطلاع رسانی و روابط عمومی در بانک مرکزی باعث شده دلایل ریشه ای که منتهی به برداشت از حساب بانک ها شد به درستی توضیح داده نشه و افکار عمومی فقط به عاقبتای برداشت از حساب بانک ها توجه کنه و نه ریشه ها و دلایل اون.

پایان کار رسیدگی

در همین حال وعده بانک مرکزی محقق شد و ابراهیم درویشی ـ معاون نظارتی بانک مرکزی ـ در گفت وگو با روزنامه ایران می گوید: «کار بررسی های ارزی در این معاونت به پایان رسیده و نام بانک های متخلف به طور کامل افشا می شه.»

به گفته ایشون از دو ماه پیش ۸۰ نفر از بازرسان بانک مرکزی در بانک ها حضور پیدا کرده و به بررسی گزارش های ارزی پرداخته ان و شایدً گزارش کامل تخلفات بعضی بانک ها تا آخر هفته جاری منتشر می شه.

اون گونه که مشخصه، خیلی از بانک ها تونسته ان کارشناسان بانک مرکزی رو در مورد محل درست مصرف ارز راضی کنن و به خاطر همین مقداری از مبالغ برداشت شده به حساب بعضی بانک ها برگشت اما بازرسان متوجه کارکرد غیرشفاف یکی از بانک های نیمه دولتی در این باره شدن و موضوع رو گزارش داده ان.

درویشی با نام بردن از بانک ملت به عنوان یکی از بانک های متخلف می گوید: «از هر بانکی که تخلف داشته باشه می خواهیم توضیح بده و باید جریمه این کار رو پرداخت کنه یا این که ارز رو پس بدن؛ حتی در صلاحیت هیأت مدیره اونم تجدید نظر می شه.»

طبق آماری که بعضی رسانه ها منتشر کرده ان از بانک ملت در مرحله دوم برداشت ها حدود ۲۱۰ میلیارد تومن برداشت شده که به وجود اومده بوسیله مابه التفاوت ارز پرداختی با بازار آزاد بوده.

با این حال هنوزم بعضی بانک ها وجود دارن اما بانک ملت بزرگ ترین بانکیه که مرتکب این تخلف شده.

بانک اقتصاد نوین هم در جریان فروش ارزهای دولتی در بازار آزاد از جمله بانک هایی بود که از طرف بانک مرکزی متهم شناخته شده و بانک مرکزی هزار و ۲۹۶ میلیون ریال از حساب های این بانک برداشت کرده بود. در همین حال بانک های پارسیان و کارآفرین اعلام کرده ان بانک مرکزی رقم برداشتی از حساب اونا رو بازگردانده س.