رسم کتک زدن عروس در شب اول ازدواج!

Businessman working on a business plan. He is drawing sketches and using using gear shaped objects to better express his ideas

wow

فکر کنین در مراسم ازدواج که یکی از بهترین شبای زندگی هر دختریه ایشون مورد خشونت فیزیکی داماد قرار بگیره.

به گزارش جام جم، اینکه یه دختر جوون در لباس سپید عروسی مورد خشونت فیزیکی قرار بگیره بسیار عجیبه. اصلا مگه چه اختلافی پیش اومده که داماد به خود اجازه میده در مراسم عروسی همسرش رو کتک بزنه؟

نه، خبری از اختلاف نیس. این اتفاق از یه خرافه قدیمی سر میگیره، یه خرافه پوسیده و غیرمحترمانه. براساس یه خرافات قدیمی و یه رسم بد و خلاف شئونات، داماد در شب عروسی با لگد و یا یه سیلی به عروس ضربه ای می زنه تا به اصطلاح گربه رو دم حجله بکشه و واسه همیشه همسر رو تحت فرمون خود دربیاورد.

حیرت اینکه عروس هم از اینجور رسمی آگاهی داره و اجازه میده تا در اولین شب زندگی مشترک اینجور به اون خشونت روا شه. اما این رسم بد که از سالای بسیار دور جریان داشته چه تاثیری بر رواج خشونت و زیر سوال بردن مقام زن داشته و داره؟

یه ناهنجاری بزرگ

این رسم بد نه فقط در نقاطی از ایران که در بسیاری دیگه از نقاط دنیا هم رواج داره. از جمله در آلبانی. در آلبانی رسم عجیب و خشنی هست که عروس باید سه شبونه روز پس از ازدواج کتکای داماد رو واسه یادآوری وظایف خونواده تحمل کنه. در حالی که این رسم با شدت کمتری نسبت به گذشته در بعضی از نقاط ایران ادامه داره به نظر می رسه باید با فرهنگ سازی در این مورد این رسم کهنه و بیریخت رو نابود کرد.

شهرزاد جانملکی استاد دانشگاه و کارشناس امور فرهنگی در این رابطه گفت: بعضی از رسوم جاری ما ریشه هایی بسیار قدیمی دارن این در حالیه که بعضی از این رسوم بدیش اینه شامل نکات مثبتی نیستن و اصلا نباید بخشی از فرهنگ غنی ما شمرده شن در غیراینصورت فرهنگ ما خدشه دار میشه.

ایشون اضافه کرد: از سالای دور رسم اعمال خشونت فیزیکی علیه همسر در شب عروسی اونم واسه یادآوری قدرت مرد و اینکه همسر باید گوش به فرمون اون باشه وجود داشته. این موضوع از جهات جور واجور ایرادهای بسیار زیاد و نامطلوبی داره از جمله بعد روان شناسانه.

این کارشناس امورفرهنگی در ادامه گفت: ما همیشه مجبور به رعایت رسوم گذشتگان نیستیم به خصوص اگه قرار باشه اون رسم به ما موضوعی منفی رو القا کنه. البته به معنی واقعی نمیشه نام رسم رو روی این حرکات گذاشت و بهتره اونو خرافه بنامیم. رسم و رسوم از رفتار و گفتارهایی عموما مثبت تحریک می کنه.

جانملکی گفت: ناهنجاریای اجتماعی مثل خشونت فیزیکی همیشه مورد بحث بوده و راهکارهای زیادی واسه جلوگیری از اون ارائه شده اما این وسط خرافهایی بد مثل این بیشتر به این ناهنجاریا دامن می زنه.

روشای جور واجور واسه اجرای یه خرافه قدیمی

این رسم چیجوری اجرا می شه؟ داماد خرافه پرست سیلی می زنه و عروس هم که دست کمی از اون نداره با مورد پسند این موضوع رو قبول می کنه! بعضی وقتا یه لگد هم چاشنی نمایش خرافه ما می شه. این وسط قبل از هر چیزی ارزش و مقام یه زن به عنوان همسر زیر سوال رفته، همسری که باید زندگی خود رو با یه خرافه شروع کنه و مشخص نیس در ادامه اون چه اتفاقات دیگری مشابه همین خرافات واسه اون اتفاق می افته.

جانملکی گفت: میشه فرهنگ رو جانشین خرافه کرد. این کار شدنیه و در گذشته هم در زمینه های جور واجور این کار انجام شده و یافته های مثبتی هم حاصل شده. لازمه کار آموزشای لازم و تقویت کردن ارزشای اخلاقی و دینی پیش رده سنیای سنی نوجوانه. اگه خرافهایی بد مثل این به نسل بعدی ما برسه مشخصه که این وسط کوتاهی زیادی شده. مطمئن باشه خرافه رو میشه با فرهنگ نابود کرد.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

جام جم آنلاین