رویداد جاده ابریشم با تمرکز بر فعالیت استارت آپ‌ها در کشورهای منطقه برگزار می‌شود

Point Travel Route

دومین اتفاق جاده ابریشم پس از نزدیک به ۹ ماه فراز و نشیب به ایستگاه پایانی رسیده و قراره مرحله پایانی اون در روزای ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت در کنسرت هال شهر قدس برگزار شه. جاده ابریشم رویدادیه که از مردادماه سال گذشته شروع شد و بعد از گذروندن چند دوره از مسابقات در استانای جور واجور حالا در مرحله فینال خود میزبان ۸ تیم استارت آپی برتر کشوره. این اتفاق امسال با نگاه خاصی به کشورای منطقه برگزار می شه و چند سخنران از این مناطق هم در اون حضور پیدا می کنن.

بعد از فراخوان شرکت در مسابقه جاده ابریشم، بیشتر از ۲۸۰ تیم در این اتفاق ثبت نام کرده که از بین اونا ۵۵ تیم انتخاب شدن. پنج شهر کرمان، تبریز، مشهد،شیراز و تهران به عنوان شهرهای منتخب معرفی شدن تا استارت آپها در این شهرها بتونن تیم خود رو معرفی کنن. تیم پذیرش ۲۴ در اتفاق کرمان (فعال در مورد نوبت گیری مطبای دکتر)، تیم الفبا در اتفاق شیراز (فعال در مورد آموزش کودک)، تیم هانیلی (فعال در بخش عسل و زنبورداران) و تیم فن آسا (سازنده قاشق غذاخوری واسه بیماران گرفتار به پارکینسون) برندگان رویدادهای برگزارشده در شهرستانا بودن.

۴ تیم اینپین (خرید و اجاره خونه)، کریدورز (باربری قطار)، دیالوگ (اپراتور مجازی هوشمند) و ۳ سوت جابز (کاریابی) هم تو تهران برنده شدن و هر هشت تیم قراره در اتفاق سامیت (فینال اتفاق جاده ابریشم) با همدیگه رقابت کنن. به گفته «محمد رضا ازلی» از مسئولین برگزار کننده دومین جاده ابریشم، از سی ام مهر ماه روی تیمای برگزیده کار شده و بیشتر از صد روز با اونا تمرین انجام شده:

«نزدیک به صد ساعت برنامه شتابدهی واسه این تیما داشتیم و ۳۲ منتور داخلی و خارجی بالای سر تیما حاضر بود و به اونا کمک می کرد. تموم این تمرینا و کلاسا رایگان انجام شده و باید بگم که استارت آپ ما سوددهی نداره. تیم ما رویایی بیشتر از پول و درآمد تو ذهن پرورانده و عشق و علاقه به اکوسیستم استارت آپی و آرزوی رشد اون مورد توجه ماست.»

سامیت امسال قراره که ۹ سخنران خارجی از کشورهایی مثل فرانسه، انگلیس و کشورای دور و بر و همسایه داشته باشه و در کنار این افراد بین المللی، ۲۶ سخنران داخلی هم در اتفاق حاضر هستن. آدمایی چون ژوبین علاقبند (مدیرعامل اسنپ)، نازنین دانشور (مدیرعامل تخفیفان)، مهدی نایبی (مدیرعامل الوپیک)، علیرضا صادقیان (مدیرعامل iiVentures) از جمله این افراد هستن.

«هادی فرنود» از دیگر افراد تیم برگزارکننده دومین اتفاق جاده ابریشم در جواب به خبرنگار سایت ما درباره علاقه استارت آپها به حضور و فعالیت در کشورای منطقه میگه و ضمن تایید این علاقه دلایل اونو توضیح میده:

«با در نظر گرفتن اندازه تبدیل ارز الان هر تیمی فروش کمی هم در کشورای منطقه داشته باشه که کمتر با تحریما سر و کار دارن، مبلغ خوبی درآورده س. در این اتفاق هم با در نظر گرفتن تحریما و علاقه ای که در استارت آپها به وجود اومده عزممونو جزم کردیم تا چندین سخنران هم از کشورای منطقه داشته باشیم تا تیمای استارت آپی بتونن با اونا شبکه سازی کنن و چه بسا سرمایه گذار جذب کنن.»

فرنود باور داره که جاده ابریشم بهترین تیم شتابدهنده رو بطور رایگان در اختیار استارت آپها قرار میده اما این خدمات رو به بهترینا ارائه می کنه تا سطح اکوسیستم استارت آپی کشور روز به روز پیشرفت کنه:

«سرمایه اجتماعی و شبکه ای از افراد مشهور و کاربلد اکوسیستم که دور ما هستن باعث شده که کمتر کسی روی ما رو زمین بندازه و همه به کمک ما بیان.»

تیم برگزارکننده اتفاق جاده ابریشم می خوان که بر خلاف همه مشکلات بتونن اتفاق جاده ابریشم رو در سال آینده در بقیه کشورها هم برگزار کنن؛ اونا البته تاکید دارن که در آخر و مرحله پایانی این اتفاق یعنی سامیت در ایران برگزار می شه و قصدشون اینه که با این اقدام، ایران رو تبدیل به یه بازیگر فعال در منطقه تبدیل کنن.

گفتنیست همه مردم هم می تونن در این مراسم شرکت کنن. علاقه مندان واسه ثبت نام در این اتفاق می تونن به این لینک مراجعه کنن.