هر آنچه باید درباره شیراز بدانید
آنچه از این درخت به بار می‌نشیند از عطر گلبرگ‌های شکوفه‌هایش تا پوست نارنجش، خواص درمانی زیادی دارد. و البته یکی از بهترین و کار‌آمدترین استفاده‌هایش، این است که به عنوان یک نوشیدنی آرام‌بخش قوی و عالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل محصول این درخت برای باغبانش اهمیت زیادی داشته و دارد و از قدیم مرسوم بوده که اگر درخت نارنجی که در خانه است، نارنج کم می‌داد یا اصلا ثمر نمی‌داد، آن درخت را عروس می‌کردند و برایش مراسم عروسی برپا می‌کردند و بر این باور بودند که بعد از برپایی مراسم، آن درخت سال بعد و در فصل بهار بار نارنج خوبی خواهد داشت. برای برپایی این مراسم، زن صاحبخانه، زنان همسایه را به عروسی درخت نارنج دعوت می‌کند و همه در زمان مشخص در آن خانه جمع می‌شوند. زن صاحبخانه اره‌ای برمی‌دارد تا شاخه‌های درخت را ببرد، اما هر بار یکی از زمان همسایه جلو می‌آید و ضامن درخت می‌شود. بعد از آن تور بسیار نازکی روی درخت می‌کشند، شکرپنیر روی درخت می‌پاشند، کل می‌زنند، واسونک می‌خوانند و شادی می‌کنند. درواقع همان طور رفتار می‌کنند که در مجلس عروسی دوستان و آشنایان شرکت‌ می‌کنند. خوشبختانه هنوز با وجود کمرنگ شدن برخی رسوم و آیین‌های اصیل در شهرهای کشورمان، این باور همچنان در میان مردم شیراز وجود دارد و گاهی این مراسم اجرا می‌شود.
برپایی جشنواره نوروزی لاله ها در باغ گل های کرج
جشنواره نوروزی لاله‌ها در باغ گل‌های کرج از اول فروردین ماه برپا شده است.

مقاله‌های مرتبط:

  • لاله زار بهاری تهران: باغ ایرانی ده ونک
  • لاله زار بهاری تهران: پارک لاله

این روزها شاهد برپایی جشنواره نوروزی گل‌های لاله در باغ‌ گل‌های کرج واقع در پارک چمران هستیم که با استقبال بی‌نظیر شهروندان کرجی رو به رو شده است. این ششمین سال متوالی جشنواره لاله‌ها است که برخلاف سال‌های گذشته به دلیل شرایط آب و هوایی زودتر از موعد برگزار شده است.
جشنواره لاله کرج
۲۵۰ هزار گل لاله با ۴۸ واریته مختلف در باغ گل‌های کرج کاشته شده است. یکی از اهداف برگزاری این جشنواره، معرفی باغ گل‌های کرج به عنوان یک منطقه گردشگری در استان البرز است. این باغ هشت هکتار وسعت دارد.
جشنواره لاله کرج
استان البرز با تولید ۲۰ میلیون شاخه گل لاله در سال، ۵۰ درصد از نیاز کشور را برطرف می‌کند و این جشنواره می‌تواند فرصتی مناسب برای معرفی توانمندی‌های استان در اختیار فعالین این عرصه قرار دهد.
جشنواره لاله کرج