-طراحی مجتمع تجاری-تفریحی با رویکرد طبیعت گرایی با تاکید بر سازواره های طبیعی

پایداری در مراکز خرید
ساختمان نه تنها برای تأسیسات به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد ؛ بلکه فرایند تولید اجزای ساختمان مثل فولاد ، شیشه ، آلومینیوم ، پلاستیک یا چوب ، علاوه بر مصرف انرژی در ساختمان ، در فرآیند تولید ، حمل و نقل و نصب نیز عامل افزایش آلودگی محیط به شمار می روند . کاربرد مصالح ساختمانی تجدیدپذیر و نیز بازیافت نخاله ها و مصالح ساختمانی فرسوده از رویکردهای پایداری در صنعت ساختمان می باشد(رضایی، 1388: 41). استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشید و باد به وسیله سلول های خورشیدی و توربین های بادی ، از روش های نوین به شمار می آید .
دانلود متن کامل پایان نامه مقطع ارشد معماری : طراحی مجتمع تجاریتفریحی با رویکرد طبیعت گرایی با تاکید بر سازواره های طبیعی
در مراکز تجاری، تنظیم درجه حرارت فضای داخلی ساختمان از عوامل مهم آسایش حرارتی به شما می رود . از آنجا که این مراکز به مدت طولانی در طی روز مورد استفاده قرار می گیرند ، لازم است ضوابط مشخصی برای تقلیل مصرف انرژی در نظر گرفته شود . از این رو چگونگی ساخت ابنیه به منظور تقلیل در مصرف انرژی در ساختمان، اعم از صنعتی یا غیر صنعتی باید به گونه ای باشد که هم از نظر طرح های تهیه شده و هم از نظر مصالح به کار گرفته شده ، تدابیر و پیش بینی هایی به عمل آید . تدابیر و پیش بینی های لازم عبارتند از :

 • با توجه به اقلیم خاص هر منطقه ، ایزوله کردن سقف ها و دیوارهای جانبی ، با استفاده از عایق پشم سنگ و یا فوم پلی استایرین برای جلوگیری از نفوذ انرژی گرمایی به داخل و خروج هوای مناسب به خارج توصیه می گردد .
 • بازشوها باید به وسیله کرکره ها و نورشکن ها و یا سایر روش ها جهت جلوگیری از گرم شدن بیش از حد داخل مجموعه پوشیده شوند و مصالح دیوارهای خارج از نوع مجوف انتخاب گردند.
 • جهت هدایت نور طبیعی به داخل فضا ، بهتر است از نور شمال یا نور غیر مستقیم استفاده شود.
 • کاشت درختان و ایجاد پوشش گیاهی مناسب با نگهداری صحیح ، به دفع گرما و جلوگیری از نفوذ گرد و غبار کمک می نماید .
 • از سطوح شیشه ای بزرگ در نمای ساختمان استفاده نشود .
 • نمای ساختمان از سطوح با رنگ های روشن باشد .
 • آن قسمت از نمای بیرونی مجتمع تجاری که دارای ویترین می باشد ؛ به صورت رواق (سرپوشیده) طراحی شود .
 • کف مجتمع های تجاری حداقل5 متر بالاتر از سطح زمین باشد .
 • احداث بالکن در داخل واحد تجاری در صورتی مجاز است که در واحدهای کمتر از 10 متر مربع ، ‌ارتفاع باقیمانده کمتر از 40 متر نشود .
 • سیستم تأسیسات مجتمع های تجاری باید از نوع سیستم مرکزی خنک کننده باشد و استفاده از کولر گازی مجاز نیست . بر حسب مورد واحدهایی که با فضای باز ارتباط دارند و از کولر گازی استفاده می کنند ؛ باید کولر به گونه ای قرار گیرد که در معرض دید همگان نباشد .
 • ورودی به داخل واحدهای تجاری کوچک می بایست حداقل 1 متر عرض داشته باشد .
 • در طراحی مجتمع های تجاری استفاده از لابی ها و محوطه های باز داخلی الزامی است .
 • مجتمع های تجاری باید دارای نور کافی و مناسب برای ویترین ها و فضاهای ارتباطی داخلی باشند و استفاده از نور مستقیم بیرون الزامی نیست .
 • کلیه راه های ارتباطی بین دو یا چند واحد تجاری که در ارتباط با یکدیگر قرار دارند باید مسقف باشند .
 • از ایجاد پنجره در نمای شرقی و غربی به خصوص نمای غربی اجتناب شود ؛ در غیر این صورت می بایست تعداد پنجره ها محدود گردد و در صورت استفاده ، سایه بان عمودی برای آنها پیش بینی شود .
 • در پنجره ها از شیشه های دوجداره استفاده شود .
 • سرمایش نیز همچون گرمایش مستلزم مصرف انرژی است . علاوه بر از دست رفتن ذخایر تجدید نشدنی ، سبب آلودگی محیط می گردند . به این ترتیب نقش عایق کاری ساختمان ها با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه آشکار می شود .
 • بهتر است اجرای سقف به صورتی باشد که بتواند قسمت زیادی از انرژی گرمایی آفتاب را منعکس نماید. عایق بندی سقف با استفاده از مصالحی نظیر پشم سنگ ، یونولیت و یا فوم پلی استایرین ، از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آورد .

47-معماری داخلی در مراکز تجاری
هنر و زیبایی همیشه در ارتباط با هم  بوده اند . نیاز بشر به زیبایی به عنوان جزیی از فرهنگ بشر به شمار می رود . هنر معماری داخلی فعالیتی ساختمانی است که در کالبد معماری تبیین شده است ؛ اما کارهایی مانند طراحی مبلمان ، عناصر متحرک داخل  ساختمان و همچنین نحوه چیدمان آنها در حیطه این رشته قرار می گیرد .
از دیدگاه و منظر فنی ، نقش معماری داخلی در وهله اول راحت سازی و آرامش در شکل و حرکت زندگی انسان است ( کسرایی، 1385: 17-18) . عناصر اصلی در طراحی داخلی علاوه  بر مبلمان ، شامل نورپردازی ، فرم و رنگ در فضا نیز می باشد .
47-1-نورپردازی
نور وسیله ای برای ایجاد فرم و فضا ، کیفیت و کمیت است و رنگ نور نیز بر مشاهده ، درک حجم و جرم در ساختمان مؤثر است.
ورود نور طبیعی به ساختمان می تواند نتیجه تصمیمات طراحی روی نما و مقطع ساختمان باشد که با منعکس کردن و فیلتر گذاشتن بر روی آن می توان جلوه های خاصی از نمایش نور و رنگ را درک نمود . نوری آن می توان جلوه های خاصی از نمایش نور و رنگ را درک نمود. نوری که از یک طرف پس از تعدیل شدن توسط پرده وارد فضا می شود با نوری که مستقیماً از بالا تایید می شود ؛ متفاوت است . هر دوی اینها نیز با نوری که قبل از ورود به فضا در پوسته ساختمان منعکس می شود کاملاً متفاوت می باشند . مفاهیمی چون اندازه ، موقعیت ، جهت قرارگیری ساختمان ، شکل ، پوسته و بافت سطحی ، می توانند در طراحی نور ساختمان مؤثر باشند . نور طبیعی می تواند سازه ، هندسه ، سلسله مراتب، ارتباط جزء به کل و سیر کولاسیون حرکتی را تقویت نماید (سیدصدر، 1385: 119) .