فروشگاه زنجیره ای پروما، سرمایه گذاری بخش خصوصی

Change concepts with orange paper airplane leading among white

جریان افتتاح و راه اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای با روندی کند تا سال 1385 ادامه یافت و از آن سال تا امروز احداث فروشگاه‌های زنجیره‌ای با یک روند جهشی به تمام نقاط تهران و شهرهای ایران رسیده است.
احداث فروشگاه‌های پروما در سال 1379 در مشهد اولین سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش بود که در سال  1383 به بهره برداری رسید. پس از افتتاح دومین شعبه این فروشگاه در کرج و افتتاح 4 شعبه در تهران تا سال 89  فاز دوم پروژه مجتمع تجاری پروما شامل رستوران، شهربازی و پارکینگ نیز به بهره برداری رسید(وبسایت رسمی گروه پروما تجارت).
نخستین فروشگاه زنجیره‌ای بین‌المللی با سرمایه‌گذاری خارجی که در تهران با نام هایپراستار در سال ۸۸ آغاز به کار کرد در مدت زمان کوتاهی توانست با ارائه خدمات مناسب به مشتری و ایجاد فضایی جدید در عرضه کالا نه تنها مخاطبین زیادی را جذب کند بلکه باعث تشویق بخش خصوصی شد تا در این رشته کاری سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شود.
ذیلا فهرستی از فروشگاه های زنجیره ای فعال در ایران می توان بر شمرد :
فروشگاه‎ شهر و روستا: فروشگاه بزرگ شهر و روستا نخستین بار به شیوه نوین در سال ۱۳۳۲ به در خیابان فردوسی تهران با همکاری آلمانی‌ها تأسیس شد.
فروشگاه‎ قدس : فروشگاه‌های زنجیره‌ای قدس وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است. نام قدیم این زنجیره فروشگاهی “کوروش” بوده است که پس از انقلاب اسلامی به “قدس” تغییر یافته است.
فروشگاه‎ رفاه : فروشگاه‎ زنجیره‌ای رفاه زیر پوشش بانک ملی ایران کالاهای مورد نیاز و مایحتاج عمومی از جمله مواد غذایی، پوشاک، لوازم آرایش، لوازم خانگی و لوازم صوتی را که شمار اقلام آن از یازده هزار می گذرد را تهیه و توزیع می‌کند.
فروشگاه‎ شهروند : فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند وابسته به شهرداری تهران است که شعب گوناگون آن در سراسر شهر تهران به طور گسترده مستقر هستند.
فروشگاه‎ کوثر: فروشگاه‎ زنجیره‌ای کوثر متعلق به بنیاد شهید انقلاب اسلامی است.
فروشگاه‎ سپه: فروشگاه‎ زنجیره‌ای سپه متعلق به نیروهای مسلح.
فروشگاه‎ شیلات: این فروشگاه‌ها از ابتدای سال ۱۳۷۱ به صندوق بازنشستگی جهاد سازندگی واگذار گردیدند که در قالب مجتمع فروشگاه‌های زنجیره‌ای شیلات آغاز به کار نمود و از ابتدای سال ۱۳۷۶ با گسترش دامنه فعالیت مجتمع به شرکت تبدیل شد.
فروشگاه صنعت نفت: فروشگاه صنعت نفت وابسته به شرکت نفت می‌باشد و بیش‌تر محصولات شیمیایی آن از این مجتمع شیمیایی تهیه می‌شود.
فروشگاه اتکا: فروشگاه‎ زنجیره‌ای اتکا وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.
فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش : فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش وابسته به گروه صنعتی گلرنگ در سال 1388 تأسیس گردیده و از زمان تأسیس تا کنون 10 شعبه از این فروشگاه‌ها در سطح تهران، قم، کرج و اسلامشهر افتتاح شده است.
فروشگاه‎ زنجیره‌ای پـروما : شعبات فعلی فروشگاه شامل شهرک گلستان(انتهای همت غرب) – محمد شهر – گوهر دشت – قزوین و مشهد می باشد.
فروشگاه‎ زنجیره‌ای هایپر استار : نخستین فروشگاه زنجیره‌ای بین‌المللی با سرمایه‌گذاری خارجی می باشد.
فروشگاه‎ زنجیره‌ای جانبو : جانبو نام تجاری مچموعه ای از فروشگاه های زنجیره ای در شرکت اورست مدرن است. این شرکت دو برند دیگر با نام های «آل این آل» و «فرنا» را هم در همین زمینه در اختیار دارد. و در مجموع (سه برند) در کل کشور 20 شعبه احداث کرده است.
فروشگاه زنجیره ای پروما
احداث مجتمع تجاری پروما در سال 1379 با زیر بنایی در حدود 25000 متر مربع در شهر مقدس مشهد آغاز و در سال 1383 به بهره برداری رسید. از امکانات رفاهی پروژه مجتمع تجاری پروما می توان به فست فود ، شهربازی ، پارکینگ، بولینگ ، بیلیارد و … اشاره نمود .  امکانات مدرن مجتمع تجاری پروما ،این مجتمع را از سایر مراکز تجاری مشابه متمایز می کند.
بخشی از این ویژگی ها عبارتند از:
سیستم های خنک کننده و گرم کننده مرکزی (کریر) ساخت آمریکا
سیستم پیجینگ مرکزی TOA ساخت ژاپن