می 7, 2021

قیر معدنی

قیر معدنی:

قیر معدنی (گلیسونایت) همواره به عنوان راه‌حلی مناسب برای مشکل فرسایش آسفالت شناخته شده و کاربردهای زیادی در فرایند راهسازی دارد. به همین دلیل است که خرید و فروش قیر معدنی در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه با افزایش چشمگیری همراه است.

تفاوت‌های قیر معدنی و قیر غیر نفتی در هنگام بکارگیری آن‌ها در آسفالت به عنوان بایندر (binder) مشخص می‌شود، چرا که قیر معدنی کارایی بسیار بالاتری را در کاهش حساسیت قیر به دما ایفاء می‌کند. پودر قیر معدنی نیز از محصولات محبوبی است که از پیچیدگی کمتری در هنگام استفاده برخوردار بوده و به همین دلیل فرایند راهسازی را بسیار ساده‌تر می‌سازد.

قیر معدنی ایران که بیشتر در استان‌های غربی کشور مانند ایلام و کرمانشاه استخراج می‌شود، به دلیل کیفیت بالای خود طرفداران زیادی را از کشورهای همسایه به سمت خود جلب کرده است. به همین خاطر، صادرات قیر معدنی ایران فرصت مناسبی را برای شرکت‌های حوزه حمل و نقل فراهم آورده است.

قیر معدنی چیست؟  

قیر معدنی هیدروکربنی جامد است که در معادن زیرزمینی به شکل ماده‌ای سخت و سیاه‌رنگ یافت می‌شود. این ماده از تبخیر روغن‌های نفت خام در طول زمان به وجود می‌آید. قیر معدنی به دلیل خاصیت چسبندگی خود به عنوان عایقی مناسب در مقابل آب و تغییرات دمایی به شمار می‌رود.

دوام قیر معدنی نسبت به قیرهای غیر نفتی بیشتر بوده و به همین دلیل در تهیه آسفالت اصلاح شده کاربردهای زیادی دارد. این ماده همچنین در محکم‌سازی دیواره چاه‌های استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که هدایت نفت خام به سمت چاه‌های موجود را ساده‌تر می‌سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *