مجلس شورای اسلامی، جغرافیای سیاسی

Business man touching imaginery screen
 • هرگونه مین‌گذاری در جنوبگان ممنوع است
 • هرگونه استفاده از بمب‌های اتمی در جنوبگان ممنوع است
 • وضع این قوانین بدان معنا بود که جنوبگان تنها در تحقیقات علمی مورد استفاده قرار گیرد و به دور از اهداف منفی غیر انسانی باشد. از آنجایی که جنوبگان فقط برای تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، محققان و دانشمندان حق جا گذاشتن هیچ‌گونه مدارک و شواهدی از حضور خود در آنجا ندارند. هرگونه زباله یا ضایعات تولید شده در جنوبگان، پس از اتمام کار بایستی از آنجا تخلیه شود.

  مفادی که شامل معاهده جنوبگان نمی شود

  قطب جنوب

  طبق معاده جنوبگان هیچ‌کس حق ادعای مالکیت در این ناحیه را ندارد اما روزنه‌ی کوچکی در این قرارداد باقی ماند: هیچ‌یک از کشورهای امضا کننده‌ی این معاهده، ملزم به عقب‌نشینی از ادعای مالکیت خود نبودند. طبق ماده‌ی چهارم این معاهده:

  امضای این معاهده به معنی چشم‌پوشی طرفین قرارداد از مناطقی که پیش‌تر ادعای مالکیت آن را داشته‌اند، نخواهد بود.

  منظور از این بند، مناطق و بخش‌هایی است که کشورهای مختلف آن را با تعیین حدود، مال خود کرده بودند. یکی از نواحی بزرگ جنوبگان بدون مالک باقی مانده است، زیرا این مکان در زمان تنظیم معاهده، قلمرو هیچ کشوری نبود. این ناحیه بزرگترین منطقه‌ی بدون مالک روی زمین است که البته هیچ کشوری حق مالکیت آن را هم ندارد، زیرا طبق معاهده جنوبگان، تنها کشورهای امضا کننده‌ی این قرارداد حق تصرف جنوبگان را دارند.

  جنوبگان امروز

  قطب جنوب

  به دلیل پیشرفت فناوری، اکنون ساخت تأسیساتی که امکان زندگی در کل طول سال در جنوبگان را داشته باشد، میسر است. اکنون کشورهای بسیاری از اعضای معاهده جنوبگان، در مناطقی که تصاحب کرده بودند، تأسیسات و ایستگاه‌های تحقیقاتی مختص خود را ساخته‌اند. این موضوع تا حدودی عجیب است، چرا که طبق معاهده، همه اجازه‌ی استفاده از جنوبگان، بدون در نظرگیری مناطق تصاحب شده را دارند. کشورهای دیگری نیز مانند چین در مناطق تصاحب نشده‌ی جنوبگان، ایستگاه‌های تحقیقاتی خود را ساخته‌اند.

  جغرافیای سیاسی آینده جنوبگان

  احتمال وجود ذخایر نفتی در جنوبگان بالا است که ماده شمار ۲ معاهده جنوبگان مبنی بر استفاده از زمین آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. طبق این ماده، هرگونه بمب‌گذاری در جنوبگان ممنوع است که خود ممکن است نقطه‌ی شروع بحث و مشاجره باشد. همچنین ۷۰٪ از آب شیرین زمین در جنوبگان قرار دارد که منبعی ارزشمند محسوب می‌شود. اما در حال حاضر جنوبگان در همان زمینه‌ای که باید، مورد استفاده است؛ یعنی تحقیقات علمی و منابع طبیعی.

  آیا حج تمتع در سال ۹۵ لغو می شود؟

  یک عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از احتمال لغو حج تمتع در سال ۹۵ خبر داد.