مدیریت : وجود ساختار سازمانی :

Innovations systems connecting people and intelligence devices. Futuristic technology networking and data exchanges connection and computer industry from telecommunication and internet development.

کاملا معلومه که ساختار محدودیتایی رو واسه کارکنان اعمال می کنه و کارایی رو که انجام میدن  تحتِ کنترل قرار میده . مثلا اگه ساختار سازمان به شکلی باشه که کارا بسیار رسمی و تخصصی باشن رعایت دقیق زنجیره فرماندهی ، تفویض نکردن اختیارات و محدود بودن بخش یا قلمرو کنترل موجب می شه که کارکنان از آزادی عمل بسیار کمی بهره مند باشن . در اینجور سازمانهایی کارا شدیدا کنترل می شه ، فرد باید تو یه محدوده مشخص کار کنه و دارای رفتارای محدودی باشه . برعکس ، اگه ساختار سازمانی به شکلی باشه که دور محور تخصصی تنظیم نشده باشه ، امور بسیار رسمی نبوده و بخش یا قلمرو کنترل گسترده باشه ، کارکنان از آزادی عمل بیشتری بهره مند میشه و می تونن رفتارای جورواجور و متنوعی داشته باشن (ریترز ، ۱۹۸۶ ، ۱۸۷) .

روش های جدید طرحای ( ساختار ) سازمانی

از اولین سالای دهه ۱۹۸۰ مدیران ارشد خیلی از سازمانای بزرگ در صدد بر اومدن تا با ارائه ساختارای جدید بر اندازه تاثیر سازمان اضافه کنن . سه نمونه از ساختارهای جدید عبارت بودن از :

الف) ساختار تیمی –  ب) ساختار یا سازمان مجازی –  ت) ساختار یا سازمان بدون مرز (رابینز ، ۱۹۹۳ ، ۴۸).

 

۲-۳ -۱۲ سطوح موشکافی در رفتار سازمانی
موشکافی

سه سطح موشکافی رفتار سازمانی ، فردی ،گروهی و سازمانیه. واسه شناخت رفتار در محیطای سازمانی هر سه سطح لازمه. حالا صاحب نظران رفتار سازمانی به اتفاق می گن که واسه شناخت چرایی نگرشا و رفتارای افراد در محیطای سازمانی، باید درباره واکنشاشون به عنوان افراد ( مثل ادراکات ، انگیزه ها ) گروه هایی که به اونا تعلق دارن ( مثل ارتباطات میان اونا ، هنجارهای رسمی و غیر رسمی که بر رفتار اونا موثره ) و سازمانی که درآن کار می کنن ( مثل فرهنگ ، ارزشها ، ساختار ) اطلاعاتی بدست آورد .توجه دقیق به موشکافی در همه سه سطح فوق موضوع اصلی در رفتار سازمانی جدیده ( بارون و گرینبرگ،۱۹۹۰، ۳).

مهمترین مشخصه هایی که در رفتار سازمانی مطالعه می شن کدوما هستن ؟

در رشته رفتار سازمانی ، رفتار افراد ، ساختار روابط ثابت و الگوهای اختیار در سازمان و فراگردای سازمانی و فراگردهای سازمانی مثل ارتباطات ، رهبری و اراده کردن مورد  مطالعه قرار می گیرن . اندیشمندان بخش مدیریت مخصوصا رفتار سازمانی عواملی چون فرد ، گروه ، سازمان ، و محیط رو در بروز رفتار کارکنان مؤثر دونسته و واسه هر کدوم از این مفاهیم ابعاد و شاخصای مختلفی ذکر کردن در این تحقیق محقق به دنبال اون هستش تا تاثیر عوامل سازمانی رو بر بروز اعمال خلاف شئون انتظامی مورد بررسی بذاره .( رضائیان ، ۱۳۸۳ ، ۲۶۵ ).

اراده کردن

از آنجا که کار مدیر اینه که بتونه کارا رو بوسیله و از مجرای  بقیه ( رؤسا ، هم قطاران ، و زیردستان ) انجام بده و پس داشتن مهارتای لازم درمورد رفتار انسانی اهمیت و ارزش زیادی داره و واسه حل اینجور مسائلی ، یه دارائی مهم و لازم هستش .

۲-۳-۱۳ رفتار سازمانی

در محیط متغیر و از ان رو به اون رو امروز ، مدیران باید به طور دائمی ساختار سازمانی خود رو با شرایط محیطی تطبیق داده و اصلاحات لازم رو در اون به عمل بیارن. درک روند اصلی و ساختار سازمانی به فهم و شناخت محیط کاری بزر گ تر کمک می کنه و هم می تونه از پریشونی در سازمان جلوگیری کنه [ نیلسون[۱] ، ۲۰۰۸] . بخشای پایه ای سازمان عبارتند از ۱٫ خطوط اختیارات رسمی و مسئولیت ساختار سازمانی روابط  گزارش دهی رو از جاده مشاغل و بخشایی که دسته بندی شدن، مشخص می کنه. ۲٫ سیستمای رابطه رسمی، هماهنگی و اتحاد (ساختار سازمانی الگوی مورد انتظار تعاملات رسمی میان کارکنان رو تعیین می کنه ). بلکه ساختار سازمانی رو این جور تعریف می کنه : ” گماردن و انتصاب افراد در نقاط جور واجور نمودار سازمانی ، در پستای اجتماعی و پستایی که بر روابط سازمانی این افراد اثر میذاره. سول ( ۱۹۹۴ ) بیان می داره که ” ساختار چگونگی کارکرد افراد رو مشخص می کنه، ولی چگونگی کارکرد افراد هم تعیین کننده شکل ساختاره ” اگه از این زاویه به ساختار نگاه کنیم ، ساختار به این شکل تعریف می شه : ” وسیله یا ابزاری بسیار پیچیده واسه کنترل ، که در پروسه روابط دوطرفه اعضاء به وجود میاد ، به صورت دایم تجدید می شه و در عین حال روابط دوطرفه رو تعیین می کنه”. در این تعریفا تاکید می شه که ساختار سازمان، همیشه ثابت باقی نمی مونه ، بلکه به امور سازمان شکل میده ( رابینز ، ۱۹۹۴ ،  ۱۵۲۹) .

۲-۳-۱۴  تحلیل ساختار سازمانی

دیدگاه ­ها و تعاریف مختلفی درباره ساختار سازمانی هست. ساختار تو یه معنی به معنی ترتیب وظایف واسه انجام دادن کاریه. این معنی رو می­توان به گونه بهتری با بهره گرفتن از نمودار سازمانی توضیح داد. معنی تقریباً ساده و ملموسی از ساختار به شکل نمودار سازمانی ، نمادی رو از کل فعالیت ­ها ، روش ­های ارتباطی و پروسه های سازمانیه (جکسون[۲] و مورگان[۳] ،  ۱۹۸۲ ، ۸۰ ). اما چی تعیین کننده ساختار سازمانیه؟ سنتی ­ها در مورد نظریه سازمان مکاتب مختلفی عرضه کرده­ان. بعضی فکر می کنند که عوامل معینی مانند اندازه، محیط، یا فناوری تعیین کننده ساختار سازمانیه. به نظر اونا این عوامل، محدودیت­های اقتصادی یا محدودیت­های دیگری رو بر سازمان ­ها تحمیل می­ کنه و دلیل می­شه که اونا به انتخاب ساختارهای خاصی مجبور شن. مینتزبرگ[۴] (۱۹۷۹ ، ۲) عقیده داره که ساختار، مجموعه راه­هاییه که کار رو به وظایف مشخص تقسیم، و هماهنگی میان اونا رو جفت و جور می­ کنه. به نظر اون ساختار، پخش قدرت در سازمان رو نشون می­دهد و فقطً ساز و کار هماهنگی نیس بلکه پروسه های سازمانی رو تحت اثر قرار می­دهد. به نظر بارنی[۵] و گریفین[۶] (۱۹۹۹ ، ۱۵) ساختار سازمانی چارچوب روابط حاکم بر مشاغل ، سیستم­ها و پروسه های عملیاتی و افراد و گروه­هاییه که واسه رسیدن به هدف تلاش می­ کنه. جکسون و مورگان از تعریفی اصلاح شده استفاده می­ کنن که در اول به وسیله چایلد ارائه شده. اونا ساختار رو به عنوان «نقش­های کاری و ساز و کارای مدیریتی تعریف می­ کنن که الگویی از فعالیت­های شغلی به هم پیوسته رو ایجاد می­ کنه و سازمان رو قادر می­سازه تا فعالیت­های کاری خود رو هدایت، هماهنگ و کنترل کنه» (جکسون و مورگان، ۱۹۸۲ ، ۸۱ ).

اقتصادی

از راه ساختار سازمانی عملیات و فعالیت­های داخل سازمان، تنظیم و خطوط مسئولیت و اختیار مشخص می­شه. ساختار به مدیران نشون می­دهد که مسئول سرپرستی چه کسائی هستن و به کارکنان، مدیرانی رو می­شناساند که از اونا آموزش و دستور می­گیرند. کمک به جریان اطلاعات هم از تسهیلاتیه که ساختار واسه سازمان جفت و جور می­ کنه ( آرنولد و فیلدمن، ۱۹۸۶ ، ۲۴۱ ).

[۱]  Nilson

 

[۲] Jackson

[۳]  Morgan

[۴]  Mintzberg

  BARNEY

[۶]  Griffin