مصرف کنندگان، مواد افیونی

futuristic eye

این تاثیرات همیشه کوتاه مدت نیست . زیرا مصرف کنندگان معمولا چندین بار در روز و هفت روز هفته هروئین مصرف می کنند و تغییرات زیادی در اثر سوء مصرف هروئین رخ می دهد، مثلا ، سیاهرگ های دست در اثر تزریق مکرر چسبنده می شوند. معتادان به هروئین این رگ ها را ورید های سوخته می گویند . آبسه های عفونی مکرر در اثر تزریق های قبلی روی دست ها نمایان شده ، در قلب و دیگر بافتهای نرم بدن معتادان به هروئین عفونت های مختلف بروز می کند . در اثر ناخالصی های موجود در هروئین احتمال بروز لخته در سیاهرگ ها و سرخرگها وجود دارد . قطع جریان خون در اثر وجود ناخالصی های موجود در هروئین حتی ممکن است به مرگ سلولی موضعی یا غانغاریا ، سکته قلبی ، یا حتی سکته مغزی منجر شود . ( congress 60, 2013)
نشئگی این ماده در مقایسه با تریاک از دوام ، ماندگاری و طول عمر کمتری برخوردار است . مصرف کنندگان هرویین تنها چند دقیقه و حتی در روش تزریق پس از چند ثانیه به اوج نشئگی می‌رسند اما باگذشت یکی دوساعت دوباره سطح نشئگی پایین می‌آید و مصرف کننده خمار می‌شود و باید دوباره مصرف کند به همین دلیل مصرف کنندگان هرویین عمدتاً از ادامه روند زندگی عادی عاجز هستند و تمامی وقت خود را صرف تهیه و مصرف هرویین می‌کنندو زندگی آنها به سرعت از هم می پاشد و سر از بیغوله‌ها در می‌آورند در حالیکه مصرف کنندگان تریاک به دلیل بالا بودن مدت ماندگاری و دوام نشئگی آن قادر هستند در طول شبانه روز به زندگی و امورات خود رسیدگی کنند و مشکلات آنها به هیچ وجه قابل مقایسه با مصرف کنندگان هرویین نیست. ( congress 60, 2013)
ظاهراً تأثیر هرویین بر روی گیرنده‌های مرفین بدن به گونه‌ای است که خیلی سریع جذب آنها می شود و همین‌طور اثر تخریبی آن روی سیستم تولیدکننده مواد شبه افیونی جسم و سیستم ضد درد ، بیشتر و سریع‌تر از سایر مواد مخدر است و در مدت کوتاهی این سیستم را در جسم انسان از کار می‌اندازد و مصرف کننده آن خیلی زود به مصرف آن اعتیاد پیدا می کند. ( congress 60, 2013)
هروئین مانند دیگر مواد افیونی در میان مردم به داروی اعجاب آور مشهور بود و قابلیت آرام کردن انسان های رنجور را داشت . اما با گذشت زمان آثار منفی آن بر جسم و روان انسان مشخص شد و بر مزیت های آن برتری پیدا کرد . با اینکه تا کنون قوانین سخت گیرانه ای برای مرتفع کردن مشکل سوء مصرف هروئین اعمال شده ، اما این مخدر جای خود را در جامعه باز کرده و تا به امروز یکی از مشکلات سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی باقی مانده است . (بوسه, 1389, ص. 120)
گفتار هفتم :
اثرات حشیش:
تصور عامه مردم این است که حشیش یا مواد هم‌خانواده آن چون مورفین ندارند پس اعتیاد هم ندارند و اگر دارد اعتیاد یا وابستگی آن روحی و روانی است در حالیکه اعتیاد به این مواد کاملاً جسمی است و THC مستقیماً روی سیستم ضد درد یا تولید کننده مواد شبه افیونی جسم اثر می‌گذارد و باعث تخریب آن می‌شود. این سیستم، قوی‌ترین مواد مخدر طبیعی و شبه افیونی را تولید می‌کند و بعضی از آنها نظیر دینورفین، 200 برابر مورفین خالص قدرت تخدیر و تسکین‌دارند. تخریب این سیستم و بروز اختلالات جسمی ، باعث بروز عوارض روانی هم می‌شود. هر نوع ماده‌ای که مصرف آن انسان را از حال تعادل طبیعی خارج می‌کند، روی این سیستم‌ها اثر سوء و مخرب دارد. ( congress 60, 2013)
از مهم‌ترین اثرات مصرف حشیش می‌توان به توهم، خیره‌شدن و خیره‌ماندن به نقطه‌ای خاص، گریه و خنده غیر طبیعی، پرخوری شدید(نشئه‌خوری)، اختلال در درک زمان، مکان و فواصل اشاره کرد. مهمترین عارضه طولانی مدت مصرف حشیش ، اختلال در حافظه ، فراموشی و توهمات عجیب و غریب و در نهایت دیوانگی است . بعضی از مصرف کنندگان حشیش که برای درمان به مراکز ترک اعتیاد مراجعه نموده‌اند ، ادعا می‌کردند از بندگان برگزیده خداوند هستند و حتی ادعای مهدویت. ( congress 60, 2013)
حشیش و مواد هم‌خانواده آن ، مواد مخدر محسوب می‌شوند و اعتیاد سنگینی نیز به دنبال دارند که جسمی است زیرا سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی جسم را از تعادل خارج می‌کندو از تعادل خارج شدن جسم ، عدم تعادل روانی را نیز به دنبال دارد . پس مصرف حشیش و ترکیباتی که دارای THCهستند ، برسیستم مغزی و عصبی انسان اثرات سوئی دارند و می توانند بر مغز انسان اثرات مخربی داشته باشند. ( congress 60, 2013)
گفتار هشتم :
اثرات کوکائین :
مطالعات نشان داده است که تأثیر کوکائین بر روی بدن بسیار سریع، لذت بخش و کوتاه مدت است. کوکائین باعث سرخوشی مفرط ولی کوتاه مدت شده و مصرف کننده احساس شادی و انرژی بیشتری می کند. مانند کافئین ، کوکائین باعث بیداری شده و گرسنگی را کاهش می دهد. تأثیرات روانی این ماده شامل احساس سلامتی، قدرت زیاد و توانایی کاذب بوده که گاهی با دلشوره و بیقراری همراه است. به تدریج که تأثیرات موقت این ماده از بدن محو میشود تمامی آن احساسات جای خود را به افسردگی شدید و خمودگی خواهد داد. این بی حوصلگی و سستی باعث میشود که مصرف کنندگان روزهای متمادی در خواب به سر برند. ( congress 60, 2013)
معمول ترین تأثیرات جسمی استفاده از کوکائین عبارتند از:
نوسان در فشار خون، ضربان قلب و میزان تنفس
حالت تهوع و دل آشوبه
استفراغ
اضطراب
بی خوابی
از دست دادن اشتها که باعث سوء تغذیه و کاهش وزن میشود