معرفی بازی هی تاکسی؛ مسافرکشی در تهران

abstract 3d background with arrows

بچه های گلیم گیمز با موتوری تونستن تا موج جدیدی رو در بازار موبایل بازیای ایرونی به وجود بیارن. این عنوان خوش ساخت که در جرگه اولین عناوین بسیار محبوب کافه بازار هم هستش، نشون داد تا با پرداخت به سنتای داخلی هم میشه موفقیتی بزرگ رو واسه خود رقم زد.

اشتباه برداشت نکنین، موتوری اولین بازی دارای شخصیت، محیط یا موسیقی با حال و هوایی ایرونی نبود، اما میشه اونو شروعی بر محبوبیت بیشتر این نوع آثار به حساب آورد. حالا استودیو گلیم گیمز با ساخت هی تاکسی، سوار بر موجی که خود به راه انداخته شده و دوباره فرهنگ ایرونی رو هدف قرار داده؛ عنوانی که تجربه اش می تونه یکی از فراموش نشدنی ترین لحظه های عمر فرد رو رقم بزنه.

با ورود به هی تاکسی، اولین نکته ای که چشم شما رو میگیره، شباهت اون با موتوریه. شاید هی تاکسی در زمان الان اتفاق بیفته، اما طراحان بسیار خوش ذوق بازی بازم از حال و هوای تهران قدیم واسه محیطا استفاده کردن؛ المانی پارادوکس وار که تونسته نوستالژی رو چاشنی اثر کنه. امکان داشت اگه تیپ جدید بعضی شخصیتا یا ماشینا رو نمی دیدیم، بازم فکر می کردیم با اثری به سبک و راه و روش قدیمی طرف هستیم.

همین مسئله به تنهایی می تونه دلیل تجربه هی تاکسی باشه. واقعا از این تصمیم سازنده دور و بر طراحی محیط خشنودیم. از دیدگاه گیم پلی کمی تفاوتا به موتوری بیشتر به چشم میان. در هی تاکسی نقش تاکسیرانی رو داشته که باید با سوار کردن مسافران و رسوندن اونا به مقصدی که میخوان، کسب در اومد کنین. المانی که در جذابیت گیم پلی بازی نقش بسیار مهمی رو اجرا کرده هم اینکه سازی عناصری مثل سازی برمیگرده.

هی تاکسی عنوانی رانره، اما تماشاگر سادگیای این سبک محبوب نیستیم. کنترل بازی بدین صورته که می تونین با دست خود لاین حرکت تاکسی رو تغییر داده یا از دکمه های گاز [افزایش سرعت]  و بوق زدن استفاده کنین. اما نکته اینجاس که از همون شروع باید تقریبا مثل یه تاکسیران در دنیای واقعی رفتار کنین.

استارت زدن، ایستادن پشت چراغ قرمزها، ترمز به موقع قبل از سوار یا پیاده کردن مسافرها، بوق نزدن در مکانای ممنوع و تنظیم ماشین بیشتر از استفاده قوانینی هستن که باید در هی تاکسی رعایت کنین. البته در بازی تماشاگر چند قلب که حکم اندازه سلامتی دارن رو هم هستیم، پس واسه بعضی از خلافا چند فرصت به شما داده می شه.

ارز درون بازی رو سکه ها تشکیل میدن. با این سکه ها که در طول راه بوده یا با بعضی کارا مانند پیاده کردن مسافرها به دست میان، می تونین ماشین جدیدتر خریده یا راننده خود رو عوض کنین. نکته باحال اینجاس سکه ها واسه تنظیم ماشین که بالاتر گفتیم هم خیلی مهم هستن. با جلو رفتن هر چی بیشتر، قطعات اتوموبیل ضعیف تر شده و نیازمند سرویس هستن.

پس باید با پرداخت پول واسه هر قطعه، ماشین خود رو سالم تر نگه دارین. یادتون باشه اگه این کار رو نکنین بعدا مشکلاتی مانند خاموش شدن در وسط راه واسه تون پیش میاد. چهارمین کاربرد ارز درون بازی به بخش صداگذاری و موسیقی برمیگرده. قبل از هر چیزی باید بگیم این قسمت شاهکاره. بدون بزرگ نمایی می گیم، شاهکار.

اسما و القابی که در بازی می بینین همه با حال و هوای کمیک گونه این عنوان هم خوانی دارن.

جدا از صداگذاری فوق العاده شخصیتا، دیالوگایی که در هی تاکسی می شنویم بسیار شنیدنی بوده و هر از چندگاهی لبخند رو به لبان شما می نشانند. نکته باحال اینجاس گفت و گوهای درون بازی تنوع خیلی بالایی داشته و هر کسی براساس تیپ خود حرف می زنه. حالا خوبیش اینه شخصیتا هم محدود نیستن که باعث جذابیت بیشتر این بخش شده.

همین زیبایی و تنوع رو در بخش موسیقی هم تماشاگر هستیم. حدود پونزده ترک در بازی هست که با وجود قدیمی بودن خیلی از اونا، می تونین قطعه های بروز تری رو هم پیدا کنین. تصور تاکسیرانی با کمری و موسیقی چند دهه پیش واقعا عجیبه. اما کاربرد سکه ها در این بخش: توانایی خرید نوار کاستای جدیدتر یا تعویض بوق رو با اونا دارین.

البته با تموم این حرفا بدیش اینه دو نکته منفی در بازیه که با امید به اینکه در آپدیتای بعدی حل شن. اولین اون به محدودیت محیط برمیگرده. شما تنها می تونین تو یه منطقه به مسافر کشی کنین. هم اینکه بوق خیلی کاربرد نداشته و هر از چندگاهی باعث می شه تا ماشین سریع تر حرکت کنه. با امید به اینکه تا در آپدیتای بعدی با زدن بوق ماشینا به لاینای دیگه هم برن.

واسه سخن پایانی باید بگیم هی تاکسی تجربه ای بسیار دلنشین به مخاطب هدیه میده. استودیو گلیم گیمز تونسته با کشیدن دست و رویی به فرمول بازیسازی خود، اثری خوشحال کننده و باحال یا به اصطلاح فان رو به بازار منتشر کنه. پیشنهاد می کنیم با تجربه بازی شمام طعم این لذت فراموش نشدنی رو بچشید.

هی تاکسی

  • هی تاکسی
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: گلیم گیمز
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۳۹ مگابایت

دانلود