منبع پایان نامه ارشد درمورد شهر تهران، اختلالات خواب، استاندارد

تصویری منفی بر ذهن انسان است را می‌توان در دو بعد مورد توجه قرار داد:
الف) آلودگی‌ها و بی‌نظمی‌هایی که با چشم قابل رؤیت است:
مانند وضعیت نابسامان سیما و منظر و فرسودگی بناها، عرض کم و آلودگی معابر که حمل زباله با خودرو را مشکل می‌کند؛ عدم آفتابگیری برخی از معابر، عدم رعایت استاندارد مناسب بافت مسکونی، کمبود فضای مناسب برای فعالیت کودکان، عدم فضای مناسب پیرامون تک درختان باقی مانده در بافت، کیفیت نازل و وجود برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها در معابر که می‌تواند معضلی برای رفت و آمد سالمندان و معلولان باشد، زباله‌های رها شده در کوچه‌ها و معابر، وجود آبروهای رها شده از منازل به داخل کوچه، انسداد جوی‌ها و مانداب شدن آب درون آنها، وفور موش در کوچه‌ها و معابر، کمبود فضای سبز در معابر، آلودگی حاصل از کاربری‌های صنعتی و تعمیرگاههای ماشین.
ب) آلودگی‌هایی که قابل مشاهده نیستند ولی تصویر منفی بر ذهن انسان می‌گذارند:
– استشمام بوهای نامطلوب: بوی فاضلاب، قیر داغ،
– سر و صداهای حاصل از فروشندگان دوره‌گرد، بازی کودکان، موتورسیکلت، سمساری و کارگاه‌های تولید مبل
* بررسی وضعیت آب و فاضلاب
آب همان قدر که برای حیات بشر و کلیه موجودات لازم است، نحوه تأمین آن و نوع پس ماند آن برای سلامت جامعه حائز اهمیت است. تامین شبکه جمع آوری پس آب‌های خانگی و صنعتی به همراه سایر زیر ساخت‌های شهری، از اهمیت روز افزونی برخوردار گشته است. به ویژه در مناطقی که به دلیل بالا بودن سطح ایستایی آب، تزریق پس آب‌های خانگی باعث آلودگی آب‌های زیرزمینی می‌شود. آلاینده های آبهای تهران به نیترات و فسفات با درصدهای بین 25 تا 45 انکارناپذیر است. بالاترین میزان نیترات به ترتیب در مناظق جنوبی با 45 میلی‌گرم در لیتر، جنوب غربی با 35 میلیگرم در لیتر و شرق تهران با 25 میلی گرم در لیتر مشاهده شده است.
در پاسخ به ضرورت احداث شبکه فاضلاب در شهر تهران و منطقه 19، در پی تلاشهایی که در این زمینه از سوی مسئولین صورت گرفته است، شبکه دفع فاضلاب در سطح منطقه، برنامهریزی، طراحی و اجرا شده است. به جز ناحیه دولت خواه که در غرب منطقه واقع گردیده است سایر نواحی زیر پوشش (خانگی، عمومی، تجاری) به صورت کاملاً تفکیک شده از سیلاب‌ها و آبهای سطحی جمعآوری می‌گردد و ارتباطی بین این شبکه و سیلابرو‌های موجود در منطقه وجود ندارد. در شبکه فاضلاب منطقه 19، جمعآوری فاضلاب به صورت ثقلی و بدون نیاز به ایستگاه پمپاژ بوده و محل تخلیه نهایی فاضلاب این منطقه به خط اصلی غربی در خیابان شهید رجایی است که در نهایت فاضلاب‌های جمعآوری شده به محل تصفیه خانه مرکزی در جنوب شهر ری منتقل شده و تحت فرایندهای تصفیه به مصرف کشاورزی خواهد رسید.آنچه از مشاهدات و تحقیقات میدانی بدست آمده است نشان می‌دهد که در محدوده نعمتآباد با وجود برخورداری ساکنین از انشعاب فاضلاب، این شبکه مورد بهرهبرداری قرار نگرفته است و در حال حاضر فاضلاب به دو صورت دفع می‌شود. فاضلاب توالت به صورت چاه‌های جذبی سنتی و سایر پس آب از طریق لولهکشی ساده منتهی به جوی‌های موجود داخل کوچه‌ها دفع می‌شوند که باعث انواع آلودگی‌ها چه از نظر نفوذ آلودگی به آب‌های زیرزمینی و ایجاد آلودگی و تعفن در جوی‌های خیابان‌ها شدهاند. به دلیل تخلیه فاضلاب‌های خانگی و شهری در کانال‌ها و جوی‌های دفع آب‌های سطحی خیابان‌ها و کوچه‌ها و استفاده از این آب در آبیاری اراضی کشاورزی و سبزکاری، در اراضی نعمتآباد شرقی به طور کلی مشکوک به آلودگی هستند.
* بررسی وضعیت تولید و دفع زباله
محدوده نعمت آباد شرقی درون محدوده قانونی شهر تهران واقع شده و از خدمات شهرداری معمول برخوردار می‌باشد. در ارتباط با تولید و دفع زباله‌های خانگی لازم به ذکر است که جمع آوری زباله در محدوده به صورت روزانه و درب منازل انجام می‌شود ولی مبحث مربوط به تفکیک زباله از مبدأ در سطح محدوده مانند اغلب نقاط شهر تهران به چشم نمی خورد. وجود فضاهای باز بلاتصدی و رها شده در سطح محدوده مانند اراضی اطراف باغ‌ها و دیگر اراضی بایر منجر به انباشت زباله در این مکان‌ها شده است که علاوه بر ایجاد مناظر نامناسب، آلودگی‌های محیط زیستی را برای اهالی محدوده، ساکنین محلات اطراف و رهگذران موجب شده است. علاوه بر زباله‌های خانگی، نخاله‌های ساختمانی و زباله‌های ناشی از کارگاه‌ها و انبارهای قراضه فروشی در گوشه و کنار اراضی بایر دیده شود که خود آلودگی محیطی را افزایش داده است. بر اساس اطلاعات به دست آمده از شهرداری منطقه 19، پسماندهای شهری این منطقه توسط شرکت پیمانکاری مرزبار و به طریق سیستم مکانیزاسیون و با استفاده از ماشین‌آلات مربوطه به صورت شبانه‌روزی (24 ساعته) جمع‌آوری می‌شود که با این حال برداشت‌های صورت گرفته در منطقه حاکی از عدم کفایت در جمع‌آوری می‌باشد.این پسماندها پس از انتقال به سکوی تخلیه منطقه 19 واقع در اتوبان آزادگان ابتدای بزرگراه کاظمی، توسط خودروهای سنگین سیم تریلر بارگیری شده و به مرکز دفع زباله کهریزک منتقل میگردند. تعداد پرسنلی که به تفکیک منطقه 19 در ناحیه 3 مشغول به فعالیت هستند، 55 نفر(دو شیفت) در شب و 25 نفر در روز و 2 دستگاه خاور در روز و 3 دستگاه خاور در شب به انضمام یک نیسان(دو شیفت) می‌باشد.
* منابع و مراکز مهم آلاینده هوا، آب و خاک
• مهمترین منابع آلودگی هوای تهران
– وسایل نقلیه موتوری
– استقرار نامناسب صنایع آلاینده هوا در داخل منطقه، با تمرکز بیشتر در غرب
– پایانه اتوبوس و مینی بوس رانی
– فعالیت‌های خانگی و تجاری
• فاضلاب خانگی و تجاری و صنعتی از آلوده کننده‌های آبهای سطحی و زیرزمینی و همچنین خاک منطقه به شمار می‌روند.
• به دلیل عدم بهرهبرداری از شبکه فاضلاب در سطح منطقه و مشکلات مربوط به دفع فاضلاب از طریق چاه‌های سنتی و به دلیل بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی اکثر فاضلابهای خانگی، غیر از توالت منازل، از طریق لولهکشی ساده کانالها و جوی‌های موجود در معابر و کوچه‌ها جاری می‌گردد و در اغلب جاهایی که زمین نفوذپذیر باشد به زیرزمین نفوذ پیدا می‌کند.
• علیرغم آلودگی شدید آبهای جاری منطقه، این آبها جهت مشروب نمودن اراضی کشاورزی استفاده می‌شوند و منجر به آلودگی اراضی و محصولات کشاورزی می‌شود.
• دفع غیر اصولی زباله در محیط و یا راهیابی آنها به منابع آبهای سطحی نیز سبب انتشار آلودگی و بلا مصرف شدن آب می‌گردد. بررسی ظاهری کانال‌های جمع آوری آبهای سطحی در منطقه، نشان می‌دهد که علاوه بر فاضلاب و آب‌های جاری انواع زباله توسط مردم در آنها تخلیه شده است. دفع غیربهداشتی زباله در محیط نیز سبب نفوذ شیرابه زباله به خاک و آبهای زیرزمینی و نهایتاً آلودگی آنها می‌گردد.
• انباشت زباله‌های خانگی و تجاری نواحی مختلف در سطحِ نواحی نعمتآباد و دولت خواه در غرب منطقه که به لحاظ اقتصادی، فرهنگی و محیط زیستی دارای مشکلات متعدد می‌باشد و نیز جمعآوری زباله در حد مطلوب و بهداشتی صورت نمیگیرد، علاوه بر انتقال آلودگی‌ها به خاک باعث تشدید فعالیت‌های بیولوژیکی گشته و با ایجاد بوی تعفن موجبات ناراحتی عابرین را فراهم می‌کند. معضل زباله منطقه 19 در ارتباط با آلودگی آب و خاک بیشتر در نواحی اشاره شده نعمتآباد و دولت خواه به دلیل مشارکت ضعیف ساکنین در رعایت الزامات زیست محیطی و همچنین فعالیت سمساری‌ها و مبل فروشی‌ها در خیابان پوریای ولی و تعدد تعمیرگاه‌ها و کارگاه‌های مختلف قابل طرح و بررسی است.
* آلودگی صوتی
واکنش انسان نسبت به صدا در شرایط مختلف متغیر است به طوری که میزان حساسیت انسان در شب بیشتر می‌شود. میزان حساسیت‌پذیری کاربری‌های مختلف در برابر صدا نیز متفاوت می‌باشد. به طوری که برخی از کاربری‌ها مانند مدارس خود مولد صدا هستند ولی نسبت به صدا آسیب‌پذیر می‌باشند.آلودگی صوتی ناشی از تردد وسایل نقلیه موتوری و سواری در معابر و حرکت ماشین‌های سنگین در شب در بزرگراه جاده ساوه و کاظمی از جمله منابع خطی آلودگی محسوب می‌شوند. صدای اصطکاک جاده و لاستیک، صدای اگزوز، صدای هشدار دهنده بوقهای پیاپی، آژیر دزدگیرها بسیار آزاردهنده است، به طوری که می‌تواند کاهش کارایی، اثرات روانی، عصبانیت، اختلالات خواب، افت شنوایی، تأثیرات قلبی عروقی و بسیاری پیامدهای دیگر را ایجاد کند. در درون محدوده نیز تردد فروشندگان دوره‌گردی که با استفاده از بلندگو یا بدون آن برای کاربری‌های حساس موجود در بافت (مسکونی آموزشی، درمانی) ایجاد مزاحمت می‌کنند قابل توجه است.
جدول شماره 4-3: جمع‌بندی وضعیت محیطی محدوده
نقاط قوت
نقاط ضعف
فرصت ها
تهدیدها
* قرارگیری محدوده در معرض بادهای غربی و در نتیجه پاکیزگی.
* وجود اراضی بایر مستعد برای اسکان موقت آسیب دیدگان از سوانح طبیعی
* وجود اراضی باز، باغات و مزارع داخل و اطراف محدوده نعمت آباد.
* به جا ماندن باغات و اراضی کشاورزی منطبق به خواسته واقف و کاربری سبز طرح تفصیلی
* قابلیت دسترسی به آب‌های زیرزمینی
* پیش بینی خیابان طالقانی به عنوان محور مختلط زیرمنطقه‌ای در طرح تفصیلی منطقه 19
* پیش بینی گستره تجاری-اداری و خدمات زیرمنطقه‌ای در محدوده باز در طرح تفصیلی منطقه 19
* تهیه طرح تفصیلی منطقه 19 و تصویب آن در سال 1385
* پیش بینی اراضی ذخیره توسعه و نوسازی برای محدوده نعمتآباد در طرح تفصیلی منطقه
* پیش بینی انتقال کاربری‌های صنعتی ناسازگار با سکونت به اراضی صنعتی غرب منطقه در طرح تفصیلی
* پیش بینی پهنه‌های عملکردی و فعالیتهای عمده با مقیاس فرا منطقه‌ای در منطقه 19 و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتری برای ساکنین منطقه.
* ناپایداری ابنیه و فرسودگی بافت، موقوفه بودن اراضی محدوده، توان مالی نازل ساکنین، و تراکم خالص بالا
* تبدیل محدوده به پایگاه موقتی برای اقشار ضعیفتر اجتماع بجای سکونتگاهی مطلوب و مداوم
* آلودگی هوا ناشی از تراکم ذرات معلق و گردو غبار به دلیل فعالیت کوره‌های آجرپزی
* آلودگی محیط مسکونی و آبیاری زمین‌های کشاورزی به دلیل جاری شدن فاضلاب خانگی در شبکه جمع آوری آبهای سطحی
* وجود شهرک‌های خودرو بدون خدمات مورد نیاز در حوزه فراگیر
* قرارگیری ناحیه‌های 4 و 5 شهرداری منطقه در خارج از محدوده قانونی شهر تهران
* وجود شیب ناچیز طولی و عرضی در کل محدوده و راکد ماندن آبها در جوی‌های کنار دسترسی‌ها
* تبدیل بدون برنامه زمین‌های کشاورزی به ساختمان‌های مسکونی در فاصله سالهای 1348 تا 1358
* آلودگی صوتی ناشی از تخلیه و بارگیری سمساری‌ها و مبل فروشی‌ها در ساعات مختلف شبانه روز
* در نظرگرفتن محدوده نعمت آباد شرقی جهت ملاحظات بهسازی و نوسازی و ایجاد محورهای مختلط تجاری – خدماتی محلی و ناحیه‌ای کاربری خدماتی در برخی محدوده ها
* کاهش فعالیت کوره‌های آجرپزی و در نتیجه کاهش آلودگی هوای منطقه از نظر کاهش ذرات معلق.
* امکان ایجاد فرصت‌های اقتصادی به دلیل قرارگیری در مسیر ورودی شهر تهران
* امکان ارتقاء محدوده تاریخی قلعه نعمت آباد به جهت حفظ و تقویت هویت تاریخی
* تبدیل مغازه‌های سمساری محدوده به مبل فروشی‌ها و مغازه‌های فروش اجناس چوبی دست اول.
* پیشنهاد طرح تفصیلی برای ایجاد پهنه مسکونی ویژه بلندمرتبه در شمال محدوده و در نتیجه استقرار تراکم جمعیتی بیشتر و همچنین تاثیرگذاری بصری بر مجموعه.
* خطرجریان سیلاب به دلیل وجود فرسایش فیزیکی جمع آوری آبهای سطحی
4-6- بررسی تحولات جمعیتی منطقه 19
4-6-1- بررسی تحولات جمعیتی محدوده مطالعاتی
جمعیت مبنای برنامه ریزی است. چرا که نیازها بر مبنای جمعیت سنجیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *