پیشرفت تکنولوژی، اواخر دهه

Ladder to the star abstract concept . 3D rendering.
 • سرنوشت مرموز نگهبانان یک فانوس دریایی
 • فانوس‌های دریایی در گذشته به منظور هدایت کشتی‌ها در مسیر درست و آگاه بودن از مسیری که پیش رو دارند، کاربرد داشت. اما با پیشرفت تکنولوژی این فانوس‌ها، کارایی خود را از دست دادند، اما ساختمان و بقایای آن‌ها هنوز در میان آب باقی مانده است. دیگر حتی انسانی هم در آن‌ها وجود ندارد که حس زندگی را باقی نگه دارد، به همین دلیل بسیاری از فانوس‌های فراموش‌شده در جهان، اکنون به مجسمه‌ای تنها تبدیل شده‌اند. به رغم این که این فانوس‌ها ظاهری تنها دارند، اما زیبایی فراموش‌نشدنی خود را حفظ کرده‌اند که هنوز هم مورد توجه گردشگران و بازدیدکنندگان قرار می‌گیرند.

  فانوس دریایی استرومبولیکچیو (STROMBOLICCHIO)، استرومبولی (Stromboli)، ایتالیا

  فانوس دریایی

  فانوس دریایی استرومبولیکچیو، بر روی تخته سنگی آتشفشانی در دریای Tyrrhenian در ایتالیا قرار دارد. تاریخ ساخت این فانوس دریایی به سال ۱۹۰۵ باز می‌گردد. چشم‌انداز این فانوس از راه دور که بر روی دودکش آتشفشان سابق قرار دارد، همانند یک جزیره‌ی تنها است. همچنین بخشی از جزایر آیولین (Aeolian)، که یونانیان معتقد بودند، خانه‌ی خدای باد‌ها است، به شمار می‌آید. بازدید‌کنندگان می‌توانند یک پیاده‌روی تا خود فانوس داشته باشند، اما این مسیر کمی خطرناک است و باید مراقب و هوشیار باشید.

  فانوس دریایی وایت‌فورد (Llanmadoc) (WHITEFORD)، ولز

  فانوس دریایی

  این فانوس قدیمی در ولز، آخرین در نوع خود است، اما هنوز هم یک باز‌مانده‌ی دوست‌داشتنی و محبوب است. این فانوس دریایی در نزدیکی ساحل شبه جزیره Gower واقع شده است. قالب آهنی این فانوس دریایی در سال ۱۸۶۵ ساخته و تا سال ۱۹۲۰ که یک فانوس جدید‌تر وظیفه ایستگاه‌های وایت‌فورد را در بر گرفت، به کار گرفته می‌شد. به مرور زمان این برج فلزی تنها مانده و رهاشده، کاملا زنگ‌زده و بدون استفاده شد. امروزه این فانوس دریایی از دور مانند محیط بازی ویدئویی به نظر می‌رسد، اما تنها رمز و رازی که در مورد آن وجود دارد، این است که چرا مردم با دیدن آن شگفت‌زده نمی‌شوند.

  فانوس دریایی پوینت‌سور (POINT SUR)، بیگ سور (Big Sur)، کالیفرنیا

  فانوس دریایی

  چه چیزی در مورد تخته سنگ‌های آتشفشانی غول‌پیکر وجود دارد که باعث می‌شود ما بخواهیم خانه‌ی این فانوس‌ها را در بالای آن‌ها بنا کنیم؟ پوینت‌سور، نمونه‌ی دیگری از فانوس‌های دریایی است که در کنار آتشفشانی خاموش ساخته شده و از دور، ایستگاهی فوق‌العاده به نظر می‌رسد. در اواخر دهه‌ی ۱۸۰۰، یک کشتی در نزدیکی این فانوس دریایی به گل نشست که این حادثه منجر به تنها ماندن نگهبان برای مدتی در آن مکان شد، زیرا دسترسی به این دکل سخت بود. به همین دلیل تا سال ۱۹۷۲ که نور به صورت خودکار توزیع شد، دیگر نیازی به نگهبان تمام وقت نبود. امروزه، این تنها فانوس دریایی کامل قرن، در کالیفرنیا است که به روی بازدید‌کنندگان باز است.

  جزیره تورتل (TURTLE ISLAND)، تولدو (Toledo)، میشیگان

  فانوس دریایی

  این فانوس دریایی که به شکل یک قلعه است، در بندر تولدو در میشیگان، برای بیش از یک صد سال رها شده است، اما همچنان در جزیره‌ی کوچک خود مانند یک نگهبان تنها باقی مانده است. فانوس دریایی جزیره تورتل، در اندازه‌ای کوچک، برای اولین بار در دهه ۱۸۳۰ بر روی زمین‌های فرسوده ساخته شد. در سال ۱۸۸۰ این فانوس به شکل قلعه‌ای که امروز می‌بینید، بازسازی شد و در اطراف آن نیز موج‌شکنی ساخته شد که از فرسایش آن در برابر امواج جلوگیری کند. متاسفانه فانوس دریایی چند سال بعد، یعنی در سال ۱۹۰۴ رها شد و از آن زمان خالی مانده است. امروزه این جزیره به بخش خصوصی واگذار شده  و هیچ برنامه‌ای برای نوسازی یا حفظ این فانوس در نظر گرفته نشده است.

  فانوس دریایی سنت جورج ریف (ST. GEORGE REEF)، کرسنت سیتی (Crescent City)، کالیفرنیا

  فانوس دریایی

  این فانوس دریایی ۱۲ طبقه که در ساحل کالیفرنیا قرار دارد، در آن زمان هزینه‌ی زیادی برای ساختنش صرف شد، اما زندگی دریانوردان بی‌شماری را با هشدار دادن، نجات داده است. ساخت این فانوس دریایی که بر روی صخره‌ای سنگی قرار دارد، در سال ۱۸۹۱ به اتمام رسید. حداقل پنج نگهبان در این بنا با این که جان دیگران را نجات دادند، جان خود را از دست دادند. از این فانوس دریایی تا سال ۱۹۷۵ استفاده می‌شد، اما بعد از آن به جسمی شناور و رها شده تبدیل شد. دوست‌داران این فانوس دریایی مرگبار، سعی کردند با هزینه‌ی خود این سایت را بازسازی کنند و نجات دهند، اما موفق نشدند. این فانوس دریایی همچنان خالی و مهلک باقی مانده است.