چهارمحال و بختیاری، بایزید بسطامی

Circle Arrows isolated on white background. 3D render
 • گیاهان دارویی استان چهارمحال و بختیاری
 • تالاب جغاخور
 • سفر بهاری ۲ روزه به چهار محال؛ به دیدار اردیبهشت
 • دشت شقایق‌های کالپوش

  شقایق کالپوش

  هر ساله از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه میلیون‌ها گل شقایق دشت کالپوش شاهرود را به جلوه‌ای شگفت‌انگیز از رنگ سرخ می‌بخشد، آنچنان که گویی خالق هستی چادری سرخ بر دشت‌های سبز گسترده تا برای دقایقی آدمی را به درک قدرت لایزال خود به تأمل وا دارد. این دشت که در حد فاصل میان شهرستان شاهرود و گنبد کاووس واقع شده است، دوستداران طبیعت را همه ساله به دیدن جلوه‌ای از بهشت دعوت می‌کند. آنچه این دشت را از نمونه‌های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود وجود آبشارها، چشمه‌ها و گونه‌های درختان جنگلی در محدوده آن و نیز مناطق زیبای قشقلته، آبشار زو (نام نیک)، آبشار حسین آباد در پیرامون آن است. منطقه سرسبز و جنگلی کالپوش با ۱۴ هزار هکتار جنگل، ۳۰ هزار هکتار مرتع و ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت با بارندگی کافی و اراضی مستعد برای کشاورزی و جنگل‌داری، در فصل بهار با دشت‌های مملو از گل‌های شقایق، مناظر زیبا و در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملی گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری برخوردار است. 

  شقایق کالپوش

  می‌توانید به منظور ایجاد تنوع در سفر، برای بازگشت مسیر نردین، گردنه خوش ییلاق، شاهرود را انتخاب کنید تا چشم‌اندازهای زیبای روستای تلوبین و گلستان را نظاره کنید و آن را به خاطرات خوب سفر خود بیفزایید.

  بازدید از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه سلطان العارفین، بایزید بسطامی می‌تواند از برنامه‌های سفر شما در بازگشت از منطقه کالپوش باشد و طبیعت‌گردی شما را رنگ و بویی عرفانی بخشد. برای دسترسی به این منطقه از تهران؛ پس از طی ۴۶۰ کیلومتر از مسیر تهران به مشهد، با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال (جاده جاجرم) تغییر مسیر داده و به سوی منطقه کالپوش مسیر را ادامه دهید. دشت شقایق‌های کالپوش در ۱۶۰ کیلومتری شمال شهرستان میامی واقع شده است.

  جشنواره شقایق های کالپوش

  بهار سر سبزی ویژه‌ای به دشت کالپوش و جنگل‌های اطراف آن می‌بخشد، اما اگر برای دیدن شقایق‌ها سفر می‌کنید، اردبیهشت ماه تا اواسط خردادماه، مهلتی است که شقایق چهره از تقاب بر می‌گیرند.

  مجهز سفر کنید:

  • ضروری‌ترین لوازم سفرهای طبیعت‌گردی

  آخر هفته کجا بریم؟ از پیست اسکی شمشک تا کویر مرنجاب و غار آبی دانیال

  آخر هفته کجا بریم؟ پیشنهاد سفر این هفته کجارو؛ تعطیلات زمستانی خود را با سفری به پیست اسکی شمشک، کویر مرنجاب و یا غار آبی دانیال به تجربه‌ای متفاوت بدل کنید. با کجارو همراه باشید.