چگونه بازی ها و نرم افزار های قدیمی را روی ویندوز ۱۰ اجرا کنیم؟

Complex abstract graph background.

مایکروسافت عموما تلاش می کنه تا برنامه ها و نرم افزارای تولید شده واسه سیستم عامل ویندوز توانایی برگشت به عقب یا Backward Compatibility داشته باشن. اما این موضوع همیشه ممکن نیس و به خاطر فرقای خیره کننده بین نسخه های جور واجور سیستم عاملای ساخته شده به وسیله مایکروسافت ممکنه شما رو دچار مشکل کنه. مثلا امکان اجرای بازی قدیمی در ویندوز ۱۰ به همین راحتیا ممکن نیس.

اپلیکیشنای طراحی شده واسه ویندوز XP، ویندوز ۹۸ و یا نسخه های قدیمی تر حالا کم کم با مشکل مواجه می شن. خیلی از اونا قادر نیستن در ویندوز ۱۰ اجرا شن و فقط در صورت بهره مندی از ابزاری خاص قابل استفاده هستن. بعضی از نرم افزارا حتی با فعال کردن حالتای Compatibility در ویندوز ۱۰ هم توانایی اجرا شدن ندارن.

البته همیشه اینطور نیس و چند راه حل هست که با به کار گیری اونا ممکنه ویندوز ۱۰ بتونه بازی یا اپلیکیشنای قدیمی رو روی ویندوز ۱۰ اجرا کنه. در این مطلب می خوایم به توضیح چند روش جور واجور بپردازیم که ممکنه در همین زمینه به شما کمک برسونه. با ما همراه باشین.

به چه دلیل بازیا و اپلیکیشنای قدیمی روی ویندوز ۱۰ اجرا نمی شن؟

بعضی از بازیای قدیمی و اپلیکیشنا در ویندوز ۱۰ خیلی راحت قابل اجرا هستن و یه سریای دیگه اینطور نیستن. اگه نرم افزار یا بازی قدیمی یاد شده بازم خواهان زیادی داشته باشه شاید سازندگان و یا خود مایکروسافت تلاش می کنن تا راه حلی ساده واسه اجرای اون در ویندوز ۱۰ بسازن. اما اگه اینجور نباشه شاید به یکی از دلایلی که در لیست زیر دربارش صحبت می کنیم نرم افزار یا بازی قدیمی شما در ویندوز ۱۰ اجرا نمی شه:

  • نبود وجود بعضی کتابخونه قدیمی مورد استفاده به وسیله نرم افزار یا بازی در ویندوز ۱۰٫
  • ۱۶ بیتی بودن نرم افزار. سیستم عاملای ۶۴ بیتی دیگه از اپلیکیشنای ۱۶ بیتی پشتیبانی نمی کنن.
  • نرم افزار یا بازی مورد استفاده شما واسه سیستم عامل DOS طراحی شدن و دیگه توانایی اجرا در ویندوز ۱۰ رو ندارن. سیستم عامل جدید مایکروسافت یعنی ویندوز ۱۰ مانند ویندوزای ۹۸ به بعد این شرکت دیگه روی DOS طراحی نشده ان. البته خیلی از نرم افزارای این سیستنم عامل قدیمی هنوز روی ویندوز ۱۰ اجرا می شن اما امکان به کار گیری بیشتر بازیا وجود نداره.
  • یکی دیگه از مشکلاتی که باعث نبود اجرای نرم افزارا در ویندوز ۱۰ می شه نبود به کار گیری DRM یا به کار گیری ورژن کهنه و بی اعتبار شده اون هستش. مثلا SecuROM DRM مشکلات زیادی رو واسه اجرای بازیای قدیمی در سیستمای جدید بوجود میاره.

چیجوری از بازیا و نرم افزارای قدیمی در ویندوز ۱۰ استفاده کنیم؟

اجرای بازی و برنامه ها با به کار گیری دستور Run as Administrator

اگه مشکل شما با نرم افزاریه که واسه ویندوز XP ساخته شده، اولین کاری که باید انجام بدین اجرای نرم افزار یا بازی با به کار گیری دسترسیای Administratorه. در زمونه ای که سیستم عامل XP فعالیتی خیره کننده داشت، بیشتر کاربران دارای دسترسی Administrator بودن. اما در ویندوز ۱۰ همیشه این موضوع برقرار نیس؛ چون که مایکروسافت در تلاشه تا سیستم عاملای خود رو از دید امنیت قوی تر از گذشته کنه.

انجام این کار بسیار ساده س!. فایل exe. نرم افزار یا بازی مورد نظر خود رو پیدا کرده، روی اون کلیک راست کنین و بعد گزینه Run As Administrator رو بزنین.

به کار گیری گزینه عیب یابی نبود سازگاری اپلیکیشنا

اگه به کار گیری کلیک راست جوابگو نبود می تونین از گزینه عیب یابی نبود سازگاری اپلیکیشنا یا به زبون اصلی Compatibility Troubleshooter استفاده کنین. با به کار گیری این وسیله می تونین مشکلات قابل حل نبود سازگاری برنامه ها رو فهمیده باشین و اونا رو حل کنین.

واسه این کار منوی استارت رو اجرا کرده و به جستجوی run programs بپردازید. از بین گزینه هایی که مشاهده می کنین موردی که در تصویر زیر انتخاب شده رو انتخاب کنین:

بعد Advanced > Run as Administrator رو زده و بعد با کلیک کردن روی گزینه Next به مرحله بعدی برید.

وسیله یاد شده حالا به دنبال مشکلات قابل حلی می شه که در صورت حل شدن اون شاید نرم افزار یا بازی قدیمی شما در ویندوز ۱۰ اجرا می شه. اگه نرم افزار شما در لیست موجود نیس، گزینه Not Listed رو زده و بعد روی Next کلیک کنین.

اگه Not Listed رو انتخاب کرده باشین باید راه نرم افزار یا بازی خود رو در این بخش مشخص کنین. واسه این کار روی Browse زده و محلی که فایل exe. نرم افزار یا بازی شما قرار داره رو به وسیله معرفی کنین.

روی Try recommended settings کلیک کنین.

بعد از اعمال تنظیمات، نرم افزار یا بازی خود رو دوباره اجرا کنین. اگه برنامه اجرا شد روی گزینه Next کلیک کنین.

اگه این اتفاق نیفتاد وسیله عیب یابی از شما می پرسد که مشکل حل شده یا خیر. انتخاب گزینه Yes, save these settings for this program به این معنیه که برنامه به درستی کار کرده و از این پس از تنظیمات اعمال شده واسه اجرای نرم افزار استفاده شه. انتخاب گزینه No try again using different settings به این معنی میشه که اپلیکیشن به درستی کار نمی کنه و باید از چند مرحله دیگه هم عبور کنین. حالا با چند مورد مواجه میشین:

  • The program worked in earlier versions of Windows but won’t install or run now. این گزینه به این معنیه که نرم افزار در نسخه های قبلی ویندوز کار می کرد اما در نسخه الان قابل اجرا نیس.
  • The program opens but doesn’t display correctly. به این معنیه نرم افزار به درستی اجرا می شه اما نمایش اون با مشکل روبرو شدن.
  • The program requires additional permissions. به این معنیه که نرم افزار نیاز به مجوزای اضافی داره. مثلا درخواست نرم افزار واسه اجرا با دسترسی Administrator.
  • I don’t see my problem listed که به معنی اون هستش که مشکل شما در لیست وجود نداره.

از بین این گزینه ها اونایی که به نظرتون درسته رو انتخاب کرده و بعد Next رو بزنین. البته یادتون باشه که ممکنه انتخاب بعضی از گزینه های بالا مشکل رو حل کنه. پس بعد از اولین تلاش ناموفق امیدتون رو از دست ندین و با هدفی تازه عملیات یاد شده رو تکرار کنین.

به کار گیری تنظیمات سازگاری دستی در ویندوز ۱۰

ممکنه به کار گیری عیب یاب سازگاری اپلیکیشنا در ویندوز ۱۰ -که در روش قبل به توضیح اون پرداختیم- جوابگو نباشه. راه حل دیگه به کار گیری اعمال تنظیمات دستی واسه سازگاری اپلیکیشنه. واسه دسترسی به این تنظیمات باید روی فایل exe. نرم افزار یا بازی خود کلیک راست کرده و بعد گزینه Properties رو بزنین.

حالا از تب Compatibility از گزینه Compatibility mode استفاده کنین و تیک Run this program in compatibility mode for رو فعال کنین. از لیست پایین سیستم عامل اصلی که نرم افزار واسه اون طراحی شده رو انتخاب کنین.

بعد از پایان کار اول Apply رو زده و بعد روی OK کلیک کنین.

یادتون باشه که این تغییرات تنها روی حساب کاربری فعلی شما در سیستم عامل اعمال می شه. اگه می خواین این تنظیمات رو به صورت سراسری اعمال کنین باید از گزینه Change settings for all users استفاده کنین. اینم بگیم که مشابه روش به کار گیری عیب یاب سازگاری اپلیکیشنا در ویندوز ۱۰، این روش هم باید با به کار گیری آزمون و خطا استفاده بشه.

به کار گیری درایورای قدیمی

بعضی از نرم افزارا و بازیای قدیمی ممکنه از درایورای ثبت نشده یا بسیار قدیمی استفاده کنن. در این حالت ویندوز به اونا اجازه نمی ده که روی سیستم عامل نصب یا اجرا شن. البته شما همیشه قادر هستین که این قوانین رو دور بزنین اما باید یادتون باشه که این منتهی به از بین رفتن بعضی از مصونیتای سیستم عامل می شه.

واسه این کار باید از گزینه های بوت پیشرفته یا Advanced Boot استفاده کنین. اول سیستم عامل رو ری استارت کنین. در بین روشن شدن دوباره کامپیوتر کلید Shift رو پشت سر هم بزنین. باید با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه شید:

روی Troubleshoot کلیک کنین و بعد به Advanced Options و در آخر Startup Settings برید. باید به صفحه ای مشابه تصویر زیر رسیده باشین:

حالا روی ری استارت کلیک کنین.

با مشاهده صفحه بالا ۷ رو انتخاب کنین (کلید ۷ روی کیبورد رو بزنین) تا از گزینه Disable driver signature enforcement استفاده کنین. این موضوع باعث می شه که سیستم عامل بررسی درایورای قدیمی رو کنار بزاره. موضوعی که می تونه باعث پایین اومدن امنیت سیستم عامل هم بشه.

به کار گیری ماشین مجازی

ویندوز ۷ دارای بخشی به نام Windows XP Mode بود. این بخش در واقع یه ماشین مجازی ساده به حساب می رفت که به کاربران اجازه می داد با صفحه ای مشابه ویندوز XP در ویندوز ۷ مواجه شن و نرم افزارای سیستم عامل قدیمی رو خیلی راحت اجرا کنن. این ویژگی در ویندوز ۱۰ موجود نیس، اما می تونین با به کار گیری ماشینای مجازی به نصب و به کار گیری سیستم عاملای قدیمی تر بپردازید.

تنها کاری که باید انجام بدین به کار گیری نرم افزارایی مثل VirtualBox یا VMware Playerه. با به کار گیری این نرم افزارا می تونین سیستم عاملای قدیمی رو در ویندوز ۱۰ نصب کنین و به اجرای نرم افزارا و بازیای قدیمی خود درون اونا بپردازید.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که ماشینای مجازی هم راه حلی ایده آل حساب نمی شن چون که موفقیت اونا بستگی به نرم افزار مورد استفاده شما داره. از طرفی ماشینای مجازی به صورت محدود از سخت افزارای نصب شده دستگاه بهره مند می شن.

به کار گیری DOSBox

اگه نرم افزار یا بازی شما مربوط به دوران DOSه، به کار گیری نرم افزار DOSBox می تونه گزینه ای ایده آل باشه. اپلیکیشن یاد شده یه نرم افزار به طور کامل مجانیه که محیط سیستم عامل DOS رو در ویندوز ۱۰ براتون به ارمغان میاره و به شما اجازه میده تا نرم افزارا و بازیای بسیار قدیمی مربوط به این سیستم عامل رو در اون اجرا کنین. نرم افزار DOSBox خاطره صدا بازی سنتی رو براتون زنده می کنه.