پایان نامه آماده : اداره کل ورزش و جوانان، استان خراسان جنوبی -پایان نامه ارشد-دسترسی پایان نامه های فارسی

White arrow on asphalt road.Right or straight?

احتمالا بارش ها تا آخر اردیبهشت ادامه دارد

مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور خبر از احتمال تداوم بارش‌ها تا آخر اردیبهشت را داد.

مسعود حقیقت مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور گفت:

گرچه بارش‌های فروردین و اردیبهشت توانست تا حدی میزان بارش دریافتی کشور را افزایش دهد، اما مشکل کمبود بارش در کشور حل نشده است، چون هنوز نسبت به میانگین بلندمدت ۳۷ درصد کمبود بارش داریم.

وی با اعلام وضعیت بسیار مساعد بارش‌ها طی روزهای گذشته در اغلب مناطق و حتی باریدن بیش از حد معمولی در تعدادی از استان‌ها، اضافه کرد:

پیش‌بینی می‌شود از اواسط فردا (۱۳ اردیبهشت) سامانه بارشی جدیدی وارد کشور شود. این سامانه غرب، جنوب غرب و بخش‌هایی از مرکز کشور را در بر می‌گیرد و انتظار می‌رود در هفته پیش رو در بسیاری از مناطق به‌ویژه نیمه غربی کشور بارش‌ها بالاتر از حد نرمال باشد.

حقیقت بیان کرد که تهران از پنجشنبه (۱۳ اردیبهشت) و طی روز جمعه (۱۴ اردیبهشت) با بارش باران مواجه خواهد بود، همچنین افزود:

پیش‌بینی می‌شود هفته آینده در بیشتر مناطق کشور هفته خوبی به لحاظ بارشی باشد. به‌طور کلی توقع داریم تا پایان اردیبهشت ماه بارش‌ها به ویژه در نیمه غربی کشور وضعیت قابل قبولی داشته باشد.

او در رابطه با شرایط دمایی کشور طی روزهای آینده عنوان کرد:

به لحاظ دمایی در روزهای پایان این هفته و هفته آینده دوره‌های دمایی سرد را تجربه خواهیم کرد یعنی در برخی روزها دما کاهش پیدا می‌کند و در برخی روزها شرایط به حالت عادی بر می‌گردد.

مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور گفت:

افزایش بارش دریافتی در فصل بهار به هیچ وجه این به این معنا نیست که مشکل کمبود بارش در کشور به‌طور کامل حل شده است، چون هنوز هم نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد و نسبت به میانگین بلندمدت ۳۷ درصد کمبود بارش داریم بنابراین واضح است که همچنان نگرانی‌ها نسبت به‌ کم‌بارشی انباشته در کشور وجود داشته باشد و لازم است که نسبت به مدیریت صحیح منابع آبی کشور اقدام جدی انجام دهیم چون ۳۷ درصد کمبود بارش نسبت به بلندمدت عدد کمی نیست.

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی با اشاره به نامناسب بودن پراکنش زمانی بارش‌های کشور، بیان کرد:

متاسفانه بارش‌های کشور در فصل زمستان وضعیت مناسبی نداشت و باعث از بین رفتن کشت دیم و خسارت به کشاورزان در برخی مناطق به ویژه جنوب کشور شد، اما خوشبختانه بارش‌های مناسب طی هفته‌های گذشته برای کشت بهاره اثر مثبتی داشت.

احداث اولین کمپ کویری استان خراسان جنوبی در دشت لوت

امسال بعد از ثبت جهانی دشت لوت، مسئولان برنامه های فراوانی را برای معرفی هرچه بیشتر این اثر طبیعی اختصاص دادند.

حسن رمضانی، رئیس اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی، با اشاره به برنامه‌هایی برای معرفی بیشتر میراث‌ جهانی شده‌ی استان، «دشت لوت» (که بخشی از آن در استان خراسان جنوبی واقع است) و «قنات بلده فردوس» (یکی از ۱۱ قنات جهانی شده‌ ایران)، گفت: 

امسال دو اثر ثبت جهانی داشتیم که تا پایان شهریورماه برای این دو اثر تاریخی و طبیعی که حفظ و نگهداری از آن‌ها همیشه جزو وظایف ما بوده است و از این به بعد هم خواهد بود، مراسم پرده‌برداری برگزار می‌کنیم. همچنین احداث اولین کمپ کویری استان، ‌در دهسلم نهبندان، از برنامه‌هایی است که به هدف جذب بیشتر گردشگر این استان، برای معرفی این اثر طبیعی و ثبت جهانی‌ ‌شده‌ی «دشت لوت»، در برنامه داریم. این کمپ کویری با ۶۰۰ میلیون اعتبار ملی و استانی تقریبا آماده‌ی واگذاری به بخش خصوصی و بعد بهره‌برداری است.

رئیس اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی، با اشاره به برنامه‌های در پیش روی این اداره، خاطرنشان کرد که در شهریورماه و همزمان با هفته دولت قرار است ۱۰ واحد بوم‌گردی این استان به بهره‌برداری برسد. این خانه‌ها با توجه‌ به معماری بومی که دارند، به اقامتگاه‌هایی برای میزبانی گردشگران این استان تبدیل خواهد شد.

احداث بلندترین آسمان خراش چوبی جهان در ژاپن

توکیو، برنامه‌هایی تدارک دیده است تا بلندترین آسمان‌خراش چوبی جهان را در ژاپن بسازند.

«سومیتومو فارستری» (Sumitomo Forestry)، یک شرکت تولید محصولات چوبی ژاپنی است که در حال برنامه‌ریزی برای ساخت سازه‌ای عظیم است که ۹۰٪ آن از جنس چوب است. آسمان‌خراش چوبی Dubbed the W350، به عنوان یادمان ۳۵۰ سالگی این شرکت در سال ۲۰۴۱ ساخته خواهد شد.

طبق گفته‌های این شرکت، هدف از ساختن آسمان‌خراشی با ۳۵۰ متر ارتفاع و ۷۰ طبقه، «ایجاد شهری سازگار با محیط زیست و کاملا چوبی است که به خاطر استفاده‌ی زیاد از معماری چوبی برای ساختمان‌های مرتفع، مانند یک جنگل توسعه یابد.»

با توجه به میزان بالای زمین لرزه‌هایی که در ژاپن اتفاق می‌افتد، برای ساختن این آسمان‌خراش، از «ساختار لوله‌ای درهم‌تنیده» و نیز، ۱۸۰ هزار متر مکعب چوب محلی و ۱۰ درصد فولاد استفاده خواهد شد.

آسمان خراش

این ساختمان، ۹۰٪ از جنس چوب و ۱۰٪ از جنس فولاد خواهد بود

طرح‌های این ساختمان همچنین شامل بالکن‌هایی در چهار طرف آن است تا مردم بتوانند از هوای تازه‌ی بیرون، عناصر طبیعی و سایه آفتاب‌های تابیده شده از میان شاخه‌ها و برگ‌ها لذت ببرند.

گیاهان زینتی با گذر از بالکن‌ها، تمام بخش‌های خارجی ساختمان را پوشانده‌اند و تنوع زیستی در یک محیط شهری را نشان می‌دهند. فضای داخلی ساختمان فقط از چوب است که باعث می‌شود محیطی آرام تولید شود و گرما و لطافت چوب به بیرون تراوش یابد.

جنگل‌های ژاپن، تقریبا دو سوم از زمین‌های این کشور را پوشانده‌اند و باعث شده‌اند که ژاپن در میان کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)، بعد از فنلاند، در جایگاه دوم قرار بگیرد. این شرکت خاطرنشان می‌کند که تنها حدود ۳۰ درصد از نیازهای‌شان را از چوب داخلی تامین می‌کنند که یعنی جنگل‌های ژاپن به علت کم‌کاری در ترمیم و محافظت، در خطر نابودی قرار دارند. 

آسمان خراش

گیاهان زینتی نقش مهمی در این آسمان‌خراش دارند

این شرکت می‌گوید:

گرچه درختان سدر و سرو ژاپنی زیادی پس از جنگ جهانی دوم کاشته شده و اکنون زمان برداشت آن‌ها فرا رسیده است، اما این درختان بدون محافظت کافی به حال خود رها شده‌اند، چرا که جنگل‌های داخلی ما، رو به نابودی گذاشته‌اند. استفاده از این درخت‌ها و کاشت دوباره‌ی درخت بعد از برداشت، عامل مهمی برای ترویج جنگل‌های پایدار است.

کل هزینه‌ی این آسمان‌خراش جدید حدود ۵٫۶ میلیارد دلار (۶۰۰ میلیارد ین) است و امیدوار هستند که بتوان از آن برای استقرار دفترهای اداری، هتل، اقامتگاه یا فروشگاه استفاده کرد. در حال حاضر، بلندترین ساختمان چوبی جهان، ساختمان بروک کامنز (Brock Commons) در دانشگاه بریتیش کلمبیا، ونکوور، با ارتفاع ۵۳ متر و ۱۸ طبقه است.

احداث فرودگاه جدید اهواز با سرمایه گذاری فرانسه

فرودگاه جدید اهواز یکی از پروژه‌های ویژه راه و شهرسازی است و با توجه به دیداری که استاندار خوزستان با وزیر راه داشته این طور عنوان شده که طرح احداث فرودگاه در بسته سرمایه‌گذاری فرانسوی‌ها قرار می‌گیرد و کار ساخت آن بزودی شروع خواهد شد.

منوچهر رحمانی مدیرکل اداره راه و شهرسازی خوزستان با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای احداث فرودگاه جدید اهواز، گفت:

پیگیری‌های کشوری و استانی احداث این پروژه انجام گرفته و تنها گره موجود برای احداث فرودگاه جدید بحث سرمایه‌گذاری است که امیدواریم این مسئله نیز با حضور وزیر راه و شهرسازی هر چه سریع‌تر حل شود.

منوچهر رحمانی روز گذشته، در حاشیه بازدید از فرودگاه بین‌المللی اهواز بیان کرد که طبق توافق‌نامه‌های وزارتخانه با فرانسوی‌ها و در نظر گرفتن بسته سرمایه‌گذاری آن‌ها در بخش‌های مختلف کشور، در تلاش هستیم تا فرودگاه جدید اهواز را نیز در این بسته سرمایه‌گذاری بگنجانیم تا گره احداث فرودگاه گشوده شود.

رحمانی همچنین گفت که به دستور وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور که به‌عنوان یکی از اعضای وزارتخانه فعالیت می‌کند در اهواز حضور پیدا کرد و با بررسی‌های میدانی از نزدیک با مشکلات اجرای طرح احداث فرودگاه آشنا شد.

رحمانی در خصوص سفر وزیر راه و شهرسازی به اهواز عنوان کرد:

امیدواریم طی این سفر که در هفته آینده انجام می‌شود، بتوانیم علاوه بر افتتاح پروژه‌های مختلف، ۴ پروژه خاص حوزه راه استان را پیگیری کنیم و شاهد تسریع عملیات در این ۴ پروژه باشیم.

احداث مجموعه توریستی دریاچه توبا اندونزی

در نمایشگاه سفر و گردشگری آسیا، کشور اندونزی مجموعه‌ی توریستی دریاچه توبا را معرفی کرد.

در نمایشگاه سفر و گردشگری آسیا ITB که امسال در سنگاپور برگزار شد، کشور اندونزی منطقه‌ی گردشی و توریستی «دریاچه توبا» (Lake Toba) را معرفی کرد.

بر اساس صحبت‌های مقام مسئول این کشور در این رابطه، دریاچه‌ی توبا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین دریاچه‌های طبیعی این کشور، پتانسیل‌های بسیاری در زمینه‌های گوناگون دارد. مجموع این عوامل این دریاچه را به یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه تبدیل کرده است.

دریاچه توبا اندونزی

دریاچه‌ی توبا با ویژگی‌های خود از خیلی جهات برای ساکنین اندونزی حائز اهمیت است. این دریاچه‌ی زیبا که دور تا دور توسط کوه‌های آتشفشانی احاطه شده است، جزیره‌ای ۶۵ هزار هکتاری را نیز در وسط خود جای داده است. از طرف دیگر این منطقه یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های مردم قدیم بوده است.

به هر ترتیب با توجه به موارد ذکر شده، مقامات اندونزی سعی در استفاده و بهره‌برداری هر چه بیشتر اقتصادی و گردشگری از این جاذبه دارند. در همین راستا به زودی مجموعه‌ها و امکاناتی نظیر هتل‌ها و اقامتگاه‌های متعدد، قایق‌های گردشگری و بازی‌های آبی در محوطه‌ی دریاچه‌ی توبا برپا خواهد شد.

دریاچه توبا اندونزی

احداث مرتفع ترین تل سیژ جهان در آلوارس سرعین

مدیر داخلی مجموعه کوهستانی آلوارس مهرگان خبر از احداث مرتفع‌ترین تل‌سیژ جهان در آلوارس سرعین داد.

مرتفع‌ترین تل‌سیژ جهان طی دو سال آینده در آلوارس سرعین در صورت تامین اعتبار حدود ۴۰ میلیارد تومان احداث خواهد شد.

مجموعه ورزشی پیست اسکی آلوارس مهرگان زمینی به مساحت ۲۰ هکتار دارد. برای اجرای فاز اول تل‌سیژ این مجموعه که دارای طول یک هزار و ۲۰۰ متر است، حدود ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و به بهره‌برداری رسیده است. فازهای دوم و سوم تل‌سیژ به طول چهار هزار متر اجرا خواهد شد که برای آن‌ها ۴۰ میلیارد تومان هزینه لازم است.

با تامین اعتبار و اجرا و بهره‌برداری از فازهای دوم و سوم، مرتفع‌ترین تل‌سیژ جهان در منطقه آلوارس سرعین استان اردبیل را مشاهده خواهیم کرد. در صورت تحقق این امر از آخرین ایستگاه تل‌سیژ تا قله سبلان ۲ کیلومتر مسافت باقی خواهد ماند که قطعا صعود به قله سبلان از این مسیر آسان خواهد شد. همچنین در تمام طول سال می‌توان از ورزش زمستانی اسکیت بهره‌مند شد.

از این منطقه در حال حاضر در فصل تابستان روزانه حدود ۵۰۰ نفر گردشگر از مناطق مختلف جهان دیدن می‌کنند، به همین خاطر آلاچیق‌های اقامتی به شکل اوبا به‌صورت روزانه و شبانه در اختیار این گردشگران قرار می‌گیرد.

این منطقه در فصل زمستان با ورزش اسکیت و در تابستان با طبیعت زیبا پذیرای گردشگران است. با توجه به اینکه در فصل زمستان دمای این منطقه به منفی ۴۰ درجه می‌رسد، نیازمند بهبود راه این مجموعه هستیم که با نظر مساعد استاندار اردبیل، برای بهسازی این راه ۸۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته است.

فرهاد شیخی مدیر داخلی مجموعه کوهستانی آلوارس مهرگان درخواست کرد تا به دریافت عوارض ۲ هزار تومانی در خروجی روستای آلوارس رسیدگی شود و گفت:

این امر که توسط دهیاری و بخشداری این روستا انجام می‎‌شود، موجب بدبینی مسافران و گردشگران به این مجموعه شده است.

احداث مسجد شناور در امارات

شیخ‌نشین دوبی مسجدی شناور، ویژه‌ی دریا و خلیج فارس احداث می‌کند.

هر آنچه باید درباره دبی بدانید

شیخ‌نشین دوبی مسجدی شناور، ویژه‌ی صیادان و افرادی که در دریاها و خلیج فارس مشغول به فعالیت هستند احداث می‌کند.

مسجد شناور

طراح این مسجد هنرمند و مهندس هلندی است که طرح آن را اوایل سال جاری به هیات اوقاف و شئونات اسلامی امارات داده است.

مسجد شناور

هیئت اوقاف و شئونات اسلامی دوبی با احداث این مسجد موافقت کرده و قرار است که عملیات احداث این مسجد به زودی آغاز شود. این مسجد از جنس قایق‌ها و کشتی‌ها است که سقف آن نیز باز می‌شود.

برق و روشنایی این مسجد توسط انرژی خورشیدی تامین می‌شود.

احداث نخستین شهرک صنعتی تخصصی گردشگری در رامسر

مطابق اعلام مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران با برنامه‌ریزی انجام‌شده و موافقت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مجوز احداث و راه‌اندازی شهرک تخصصی گردشگری در شهرستان رامسر دریافت شده است.

مقاله‌های مرتبط:

  • رامسر کجا بریم؟
  • دیدنی‌های رامسر

سید مصطفی موسوی اظهار داشت:

ایجاد خوشه صنعتی و کمک به رشد و توسعه آن‌ها در جهت تولید و اشتغال، از اهداف برنامه‌های شرکت شهرک‌های صنعتی در حمایت از خوشه‌های صنعتی استان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران گفت:

ایجاد شهرک صنعتی تخصصی صنایع‌دستی و گردشگری نقش مهم در درآمد و اشتغال‌زایی دارد و می‌تواند به رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری و ایجاد توسعه و رونق شهرستان رامسر و استان کمک کند.

موسوی با بیان اینکه  شهرستان رامسر دارای جاذبه‌ها و قابلیت‌های فراوان بوده و بهترین مکان برای معرفی خوشه صنایع‌دستی و گردشگری استان است، ادامه داد:

با راه‌اندازی شهرک تخصصی صنایع‌دستی و گردشگری، شاهد ایجاد صنعت پاک و معرفی فرهنگ بومی این منطقه و استان و همچنین رشد اقتصادی خواهیم بود.

به گفته موسوی  در بازدید مشترک با مدیرکل صنایع‌دستی و گردشگری از منطقه رامسر، موانع و مشکلات احتمالی، شناسایی و برطرف خواهد شد.

احداث نخستین هتل ۵ ستاره یزد  محمدمهدی شرافت  مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد از صدور مجوز برای ساخت هتل پنج ستاره در یزد خبر داد و به گفته وی، مجوز ساخت ۴ هتل پنج ستاره در یزد صادر شده است.

محمدمهدی شرافت  اظهار داشت:

یزد  به دلیل افزایش آمار گردشگران نیازمند توسعه زیرساخت‌های گردشگری ازجمله هتل است. بر این اساس علاوه بر استقبال از ساخت هتل‌های کوچک به‌ویژه در بافت تاریخی یزد با مرمت و بازسازی خانه‌های قدیمی، از ساخت هتل‌های بزرگ و پنج ستاره نیز حمایت می‌کنیم.

وی از اختصاص زمینی به وسعت ۱۳ هزار مترمربع در یکی از نقاط خوب شهر یزد برای ساخت هتل پنج ستاره خبر داد و بیان کرد:

زمین این هتل از طریق مزایده آماده واگذاری است.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد اذعان کرد:

در حال حاضر ۴ هتل پنج ستاره در استان یزد در مراحل مختلف از اخذ مجوز تا عملیات اجرایی قرار دارند و به‌تازگی با پیگیری صورت گرفته، زمین دیگری از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان آماده واگذاری برای احداث هتل با ویژگی‌های پنج ستاره در مجاورت بلوار شهید قندی و بیمارستان شهید صدوقی از طریق مزایده شده است.

شرافت  ادامه داد:

افراد حقیقی و حقوقی علاقه‌مند برای سرمایه‌گذاری در این پروژه با مراجعه به معاونت سرمایه‌گذاری اداره کل و ارائه درخواست و مدارک مربوطه به‌ویژه مدارکی که تائید کننده توان مالی لازم باشند، می‌توانند به اداره کل راه و شهرسازی استان برای حضور در مزایده معرفی می‌شوند.

شرافت با بیان اینکه اعطای تسهیلات احتمالی به این طرح پس از پیشرفت فیزیکی حداقل ۴۰ درصد و در صورت وجود اعتبار اعطا خواهد شد، تصریح کرد:

اولویت ارائه تسهیلات با افرادی است که دارای تمکن مالی لازم باشند و بتوانند بدون دریافت تسهیلات، پروژه را تکمیل کنند بنابراین لازم است متقاضی، توانایی و برنامه تأمین مالی خود برای اجرای حداقل ۵۰ درصد پروژه را به‌صورت شفاف و بدون استفاده از تسهیلات بانکی ارائه دهد و میراث فرهنگی تنها پس از اطمینان از این توانایی نسبت به صدور معرفی‌نامه اقدام خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد:

با اجرا و بهره‌‌برداری هتل‌های پنج ستاره در یزد، به زودی نیاز استان به تخت‌های اقامتی تامین می شود و امیدواریم بتوانیم خدمات قابل‌توجهی به گردشگران ارائه دهیم.

منبع:خبرگزاری مهر

احداث نخستین پارک سافاری کشور در قزوین

راه‌اندازی نخستین وحش‌گشت کشور، گام بسیار بزرگی در جهت توسعه گردشگری ملی است.

حکمت‌الله داودی رییس شورای اسلامی شهر قزوین گفت:

نخستین پارک سافاری کشور به مساحت ۲۴ هکتار در منطقه بوستان ملی باراجین قزوین احداث می‌شود.

حکمت‌الله داودی افزود:

سال گذشته ۲۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات سفر رییس‌جمهوری و ۸۰ میلیارد ریال از سوی شهرداری قزوین برای اجرای این طرح اختصاص یافت.

داودی با بیان تایید کامل این طرح و تملک‌های صورت گرفته، اظهار امیدواری کرد تا با تخصیص بودجه‌های دولتی و اعتبارات شهرداری شاهد بهره‌برداری آن در سال‌های نه چندان دور باشیم.

اعضای شورای شهر و شهردار قزوین به منظور بازدید و بهره‌گیری از تجربیات مربوط به پارک سافاری، سفری نیز به آفریقای جنوبی به عمل آوردند.

داودی یادآور شد:

تکمیل این پروژه به عنوان نخستین سافاری پارک کشور، گام بسیار بزرگی در جهت توسعه گردشگری ملی خواهد بود.

احداث هتل های جدید با درجه های کیفی مختلف در منطقه آزاد ارس

هفت هتل با ۶۵۶ اتاق در نقاط مختلف شهری محدوده جلفای احداث می‌شود.

 محسن نریمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از احداث هفت هتل با درجه‌های کیفی مختلف در نقاط مختلف شهری محدوده جلفای این منطقه آزاد خبر داد.

 محسن نریمان با اعلام این خبر و در خصوص درجه‌های کیفی هتل‌ها  افزود که سه هتل سه ستاره، دو هتل چهار ستاره، دو هتل پنج ستاره در محدوده جلفا و در محدوده نوردوز منطقه آزاد ارس یک متل و یک مجتمع رفاهی خدماتی در حال احداث است.

هتل پنج ستاره کاراکال با ۱۱۵ اتاق و ۴۲ درصد پیشرفت فیزیکی و هتل پنج ستاره شهر با ۶۵ اتاق و ۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل مراحل احداث هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس درباره پیشرفت فیزیکی دیگر هتل‌ها افزود:

هتل سه ستاره دنیز با ۹۰ اتاق و ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی و هتل چهار ستاره هایپر اسکار با ۱۲۰ اتاق و ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث می باشند.

هتل تاج با ۴۰ اتاق و هتل نارنجستان با ۳۰ اتاق هردو با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در درجه کیفی سه ستاره در حال احداث بوده و هتل شروین نیز در مرحله اسکلت‌بندی است.

نریمان در خصوص  تعداد اتاق‌های اضافه شده به مراکز اقامتی در محدوده جلفا را ۶۰۶ اتاق و تعداد اتاق‌های در حال احداث در محدوده نوردوز را ۵۰ اتاق اعلام کرد و گفت:

در محدوده نوردوز و مرز ایران و ارمنستانذمجتمع رفاهی خدماتی بین‌راهی ملااسدی با ۳۰ اتاق و ۴۲ درصد پیشرفت فیزیکی و متل اریکه با ۲۰ اتاق و ۸۲  درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است.

ایشان با بیان اینکه در سایت توریسم، دهکده سلامت، ویلایی و تفرجگاهی دور سد گلفرج، دهکده ورزش و سایت ویلایی و اقامتگاهی خداآفرین با وسعت یک هزار و ۹۴۲ هکتار در حوزه گردشگری سرمایه‌گذاری انجام می‌شود، گفت:

تاکنون در ۷۴۰ هکتار از سایت توریسم ۲۸۳ هزار و ۳۶ مترمربع زمین برای احداث ۵۴ پروژه گردشگری واگذار شده است.

وی از برنامه‌های مهم منطقه ارس در سال ۱۳۹۷ توسعه گردشگری و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در این حوزه را برشمرد و گفت که امکان توسعه صنعت توریسم و رونق بیش‌از پیش فعالیت‌های اقتصادی در منطقه با استفاده از پتانسیل‌های فراوان و بالقوه این منطقه در حوزه گردشگری را می‌توان فراهم ‌کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس درباره تبلیغات و اطلاع‌رسانی برای جذب گردشگر و سرمایه‌گذار  اضافه کرد:

 حضور در نمایشگاه‌هایدداخلی و خارجی و در بخش تعامل با فعالین حوزه گردشگری؛ ارائه مشوق به آژانس‌های فعال گردشگری خارجی، در بخش ایجاد و توسعه مراکز دائمی سوغات و صنایع دستی، راه‌اندازی موزه زنده سفال ارس و نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی و در بخش افزایش سهم جوامع محلی در گردشگری نیز راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاهای کردشت، گلفرج، سیه سران و سایر روستاها انجام شده است.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب ایران واقع شده و علاوه بر ظرفیت‌های بالقوه در توسعه تجارت جهانی، به‌واسطه وجود ذخیره‌گاه‌های حیات وحش، مناطق حفاظت شده محیط زیست، جنگل‌های ارسباران، گونه‌های مختلف گیاهان دارویی، آثار تاریخی و ثبت جهانی و ملی و زیبایی‌های حاشیه رودخانه ارس از جلفا تا خداآفرین نیز قابلیت توسعه صنعت توریسم و افزایش تولید ناخالص داخلی حاصل از این بخش را دارد.

احداث واحدهای بوم گردی در روستاهای گیلان

استاندار گیلان با اشاره به ضرورت رونق صنعت گردشگری، از پرداخت تسهیلات در زمینه احداث واحدهای بوم‌گردی برای تقویت زیرساخت‌های روستایی و گردشگری استان خبر داد.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان، «مصطفی سالاری» استاندار این استان در نشست کارگروه رفع موانع تولید بخش دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل که روز شنبه ۱۸ آذر ۹۶ برگزار شده است، اعلام کرد:

با تکمیل زیرساخت‌ها، «دیلمان» به مهم‌ترین بخش گردشگری منطقه کوهستانی شرق گیلان تبدیل می‌شود و پس از گردشگری، به کشاورزی توجه خواهد شد.

مسئولان باید روی این دو موضوع تمرکز بیشتری انجام دهند تا با استفاده از این دو ظرفیت، شاهد تحولی اساسی در منطقه باشیم.

این دو بخش در دیلمان، سرمایه‌گذاری‌های بسیار کمتری نیاز دارد تا ظرفیت‌های اشتغال‌زایی قابل توجهی ایجاد شود.

او ادامه داد:

ابتدا باید زیرساخت‌های آن را تکمیل و راه دسترسی دیلمان به شهرستان رودبار و استان قزوین را گسترش دهیم که این مسیرها و راه‌ها در حال بررسی هستند و اگر بتوانیم از عهده هزینه آن‌ها برآییم، در این زمینه اقدام می‌شود.

استاندار گیلان درباره صنعت کشاورزی بیان کرد:

باید کشت جایگزین را با همکاری جهاد کشاورزی و با توجه به ظرفیت خوب کشاورزی در بخش کوهستانی دیلمان دنبال کنیم.

او ادامه داد:

امسال این آمادگی وجود دارد که برای احداث واحدهای گردشگری تسهیلات با کارمزد شش تا هشت درصد از محل تسهیلات واحدهای اشتغال روستایی که امسال ازسوی مجلس شورای اسلامی تصویب شده، پرداخت شود.

سالاری خاطرنشان کرد:

اگر روستاییان آمادگی احداث واحدهای بوم‌گردی را داشته باشند، تسهیلات لازم در این زمینه به آنان پرداخت می‌شود و با تقویت زیرساخت روستایی و گردشگری نیز به درآمد پایدار روستاییان کمک خواهد شد.

او با اشاره به تقویت زیرساخت راه‌های مشترک بین دیلمان با سایر مسیرها افزود:

در این رابطه کارگروهی متشکل از میراث فرهنگی، بخشداری‌ها و سایر اداره‌های ذی‌ربط تشکیل شده است که این کارگروه ترکیبی، امکانات را بررسی و در کوتاه‌مدت این تسهیلات را پرداخت می‌کند.

«ذبیح نیک‌فر» نماینده شهرستان‌های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت شهرستان سیاهکل و بخش دیلمان تشریح کرد:

آثار تاریخی زیادی در این بخش وجود دارد و گردشگران بسیاری در فصل تابستان به این بخش سفر می‌کنند. اما دیلمان در زیرساخت‌هایی نظیر تلفن همراه و خطوط مخابراتی مشکلاتی دارد که لازم است زیر‌ساخت‌ها برای این بخش فراهم شود.

او خواستار رفع مشکل آنتن‌دهی رسانه ملی در بخش کوهستانی دیلمان شد و به مشکلات شهرداری این منطقه به دلیل برف‌های سنگین اشاره کرد.

نیک‌فر همچنین خواستار توجه ویژه از‌ سوی استاندار و مسئولان استانی برای رفع مشکلات و تأمین نیاز شهرداری دیلمان شد.

احداث پارک شناور روتردام از زباله های بازیافتی

با استفاده از زباله‌های بازیافتی در روتردام، پارک شناوری ساخته شده است که به مردم جهان نشان می‌دهد می‌توان مجددا از مواد بازیافتی به شکل خلاقانه‌ای استفاده کنند.

مقاله‌های مرتبط

  • افتتاح بزرگ ترین پلکان شهری در روتردام هلند
  • جنگلی شناور در روتردام هلند راه‌اندازی می‌شود
  • راهنمای سفر به هلند

نمونه اولیه یک پارک شناور با استفاده از مواد بازیافتی در بندر روتردام ساخته شده است که نه تنها سازگار با محیط زیست بوده، بلکه فضایی منحصر به فرد برای بازدید عموم مردم فراهم کرده است. این پارک مانع از ورود مواد پلاستیکی شهر به سمت اقیانوس شده و به این ترتیب نقش مهمی در پاکسازی رودخانه نیووه ماس (Nieuwe Maas) ایفا می‌کند.

پارک شناور روتردام

پارک بازیافتی (Recycled Park) با ابعاد ۱۴۰ متر مربع در کنار غرفه شناور شهر قرار دارد و در ۴ جولای به روی عموم باز خواهد شد. برای ساخت آن از مواد بازیافتی استفاده شده است و از محوطه نشستن برای بازدیدکنندگان و بخش‌هایی با عملکرد زیست محیطی به‌عنوان زیستگاه جانوران کوچکی نظیر حلزون، کرم پهن، لارو، سوسک و ماهی تشکیل می‌شود. این پارک به شکل بخش‌های شش ضلعی ساخته شده و هدف این است که با جمع‌آوری مواد بازیافتی جدید بتوان آن را توسعه داد.

پارک شناور روتردامتله زباله

با توجه به حجم زباله در آب‌های آزاد، پارک شناور با این هدف ساخته شده است تا نشان دهد چطور می‌توان از مواد بازیافتی مجددا به شکل خلاقانه‌ای استفاده کرد. بنیاد جزیره بازیافتی (Recycled Island Foundation) در روتردام نیز سه تله بزرگ برای جمع‌آوری زباله از رودخانه نیووه ماس قرار داده‌ و به مدت یک سال و نیم در حال آزمایش آن‌ها است.

رامون نواستر، خالق این پروژه می‌گوید:

این نمونه اولیه نشان‌ می‌دهد چه اقداماتی می‌توان در حوزه زباله‌های دریایی انجام داد. پارک بازسازی، یک سازه سبز شناور است که پرنده‌ها در آن لانه کرده، ماهی‌ها شنا می‌کنند و مردم می‌توانند لحظات آرام‌بخشی را روی آب بگذرانند. بازدیدکنندگان از روی دو صندلی‌ پارک می‌بینند که طبیعت چطور این منظره ترکیبی طبیعی و مصنوعی را احاطه کرده است.

پارک شناور روتردام

تمام زباله‌های پلاستیکی از رودخانه جمع‌آوری و بازیافت می‌شود تا به بهترین شکل ممکن در این پارک به کار رود و حتی کاشی‌های محوطه نشستن از بطری‌های پلاستیکی بازیافتی ساخته شده‌اند.

 

احداث پایگاه پژوهشی و سایت موزه در منطقه خداآفرین فرزین حق پرست ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از احداث پایگاه پژوهشی و سایت موزه در خداآفرین خبر داد.

حق پرست ظهر شنبه در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به سفر معاون میراث فرهنگی کشور به آذربایجان شرقی اظهار داشت:

این سفر با هدف بازدید و بررسی کم و کیف آماده سازی پرونده جنگل های ارسباران برای ارسال به یونسکو بود.

وی از اهتمام جدی این اداره کل و همراهی دستگاه های اجرایی استان برای ثبت جهانی جنگل های ارسباران خبر داد و افزود:

ثبت جهانی ارسباران  با توجه به اهمیت جنگل های منطقه و لزوم حفاظت از آنها به عنوان ذخیره گاه زیست کره و از سوی دیگر نقش ویژه ای که این جنگل ها می تواند در توسعه گردشگری آذربایجان شرقی و کشور داشته باشد به صورت جدی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی احداث سایت موزه خدا آفرین با مشارکت مدیریت منطقه آزاد ارس و اهتمام به مرمت پل ها و آثار تاریخی منطقه ارسباران را از مهمترین نتایج نشست مشترک مسولین شهری منطقه ارسباران با معاون میراث فرهنگی کشور عنوان کرد و افزود:

در این نشست مقرر گردید تا عمارت تاریخی آینالو و عمارت وینق در صورت همکاری فرمانداران و جذب اعتبارات دولتی به عنوان پایگاه پژوهشی منطقه طبیعی ارسباران مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد:

مدیریت ساخت و سازها به خصوص در روستاهای داخل منطقه ارسباران و ساماندهی کمپ های گردشگری موجود و در شکل کلی تر ساماندهی بصری، به سازی و همسان سازی ساخته ها با طبیعت از موارد مورد تاکید معاون محترم میراث فرهنگی کشور و کارشناسان پرونده جنگل های ارسباران بود.

فرزین حق پرست با ابراز خرسندی از اعلام آمادگی و همکاری فرمانداران منطقه در راستای ثبت جهانی ارسباران گفت:

این اداره کل هم آماده است تا برای رفع و اصلاح مشکلات فعلی منطقه در راستای جذب اعتبارات ملی و استانی گام بردارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد:

پرونده جنگل های ارسباران برای ارائه به سازمان میراث فرهنگی و ارزیابی نهایی در مراحل پایانی و تکمیلی قرار دارد و امیدواریم با تلاش تمامی ذی­نفعان در سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از نمایندگان ایران برای ثبت در میراث جهانی به یونسکو معرفی شود.

منبع: خبرگزاری مهر

احداث پیست پیاده روی در سرعین

پیست چمن مصنوعی پیاده‌روی در سرعین احداث می شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل گفت:

پیست چمن مصنوعی پیاده‌روی در شهرستان گردشگری سرعین احداث می‌شود.

بهرام آقاخانی افزود:

پیست چمن مصنوعی پیاده‌روی شهرستان سرعین از مقابل مسجد حضرت ابوالفضل شروع شده و تا سه راهی کنزق به طول یک و نیم کیلومتر ادامه خواهد داشت.

این پیست با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان و شهرداری سرعین احداث می‌شود و طبق تفاهمنامه فی‌مابین تا پایان زیرسازی کار برعهده شهرداری و نصب چمن مصنوعی توسط اداره کل ورزش و جوانان استان خواهد بود.

آقاخانی اضافه کرد:

عملیات اجرایی این پیست طبق برنامه پیشرفت خوبی دارد و امیدواریم امسال تا پایان مرداد ماه به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه همگانی کردن ورزش نیاز ضروری جامعه است، بیان کرد:

همگانی کردن ورزش، تامین سلامت جسمی و روانی جامعه، غنی سازی اوقات فراغت، گسترش روابط اجتماعی و دوری از زندگی ماشینی از جمله اهداف احداث این پیست می‌باشد.

آقاخانی گفت:

یکی از اولویت‌های اداره کل ورزش و جوانان توسعه ورزش همگانی است و برای همین امسال برنامه‌های متنوعی برای همگانی کردن ورزش در استان انجام خواهد شد البته این به معنی غافل شدن و بی‌توجهی به ورزش حرفه‌ای و قهرمانی نیست.

مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل افزود:

توسعه ورزش همگانی باعث حفظ سلامت و ایجاد نشاط اجتماعی آحاد مردم جامعه می‌شود.

 

احداث یک باغ غذاخوری به شکل گنبد در سنگاپور

یک رستوران در سنگاپور سعی کرده است که برای مشکل آب و هوای مرطوب این کشور که مانع از شام خوردن در هوای آزاد می‌شود، راه حلی بیندیشد.

غذا خوردن در فضای سبز کار بسیار دلپذیری است، ولی آب و هوای گرم و مرطوب سنگاپور معمولا باعث می‌شود که مهمانان فضای داخل را برای غذا خوردن ترجیح دهند. خوشبختانه، رستوران چندمنظوره‌ای در سنگاپور به نام «The Summerhouse»، با نصب سه گنبد ژئودسیک مقاوم در برابر آب و هوا  در یک سالن غذاخوری در یک باغ رستوران، این مشکل را حل کرده است.

این سازه‌های حباب مانند و مستقل که هشت نفر را در خود می‌گنجانند، مجهز به سیستم تهویه‌ی مطبوع، نورپردازی و سیستم صوتی هستند و مهمانان می‌توانند از میان سه گزینه‌ی ارائه شده، یکی را انتخاب کنند.

سنگاپور

داخل یکی از گنبدهای ناهارخوری

انتظار نداشته باشید همه چیز مانند پیک نیک‌های فضای آزاد باشد، بلکه غذاها در ظرف‌های ظریفی سرو می‌شوند که از طبیعت الهام گرفته شده‌اند. غذاهای سرو شده، محصولات تولید به مصرفی هستند که در مزرعه عمل می‌آیند، مانند لابستر کباب شده روی ذغال با ترخون و غیره. مواد تشکیل‌دهنده‌ی غذاها از یک گروه متشکل از کشاورزان، تولیدکنندگان و ماهی‌گیرها تامین می‌شود؛ سبزیجات و صیفی‌جات از باغ اطراف گنبد برداشت می‌شوند.

به خاطر وجود این گنبدها، مهمانان نباید انتظار دیدن آسمان صاف را داشته باشند

این باغ-گنبد از چهارشنبه تا یکشنبه باز است و قیمت آن از ۳۰۰ دلار سنگاپور (۲۲۷ دلار آمریکا) برای هر زوج آغاز می‌شود و هر مهمان اضافی باید ۱۲۰ دلار سنگاپور (۹۱ دلار آمریکا) بپردازد.

احداث یک مجتمع توریستی در اردبیل از نو آغاز شد

عملیات فیزیکی احداث یک مجتمع توریستی در سرعین اردبیل آغاز می‌شود. این درحالی است که این پروژه در ۸ سال گذشته متوقف شده بود.

اقدامات اولیه برای احداث این پروژه در ۸ سال پیش آغاز و به‌دلیل تغییر مدیریت‌ها و بروز برخی اختلافات و حاشیه‌ها، روند اجرایی آن تاکنون حدود ۵ درصد پیشرفت داشته است.

به گفته‌ی مدیرعامل شرکت توسعه‌ی گردشگری ایران، این مجتمع شامل بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین هتل استان اردبیل و یک مجتمع بزرگ آب‌درمانی با پیشرفته‌ترین متد علمی و حرفه‌ای و نیز بخش قابل توجهی از فرصت‌های تجاری است.

حسینی، در این‌باره بیان کرد که مشکل بسیاری از پروژه‌های نیمه‌تمام یا متوقف شده کشورمان منابع مالی نیست، بلکه بعضا بی‌توجهی و عدم همدلی و عدم هم‌افزایی مسئولان مربوطه در طول زمان است که باعث مسکوت و متوقف ماندن پروژه‌ها می‌شود.

زمین این پروژه متعلق به شرکت توسعه‌ی گردشگری ایران بوده و طبق توافق‌نامه‌ی منعقده قرار است بخش خصوصی، این پروژه ۴۳ هزار متری را فاز به فاز ساخته و با مشارکت شرکت توسعه‌ی گردشگری ایران به بهره‌برداری برساند و در نهایت تا ۴۰ ماه آینده کلیه‌ی فازهای آن تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

احداث ۳۹ مجموعه‌ تاسیسات گردشگری در خوزستان

۳۹ مجموعه‌ تاسیسات گردشگری از سوی بخش خصوصی در شهرهای مختلف استان خوزستان به زودی بهره‌برداری می‌شوند.

«تبار قریب» معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان بیان کرد که یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های لازم برای توسعه‌ گردشگری، ایجاد و بهره‌برداری از تاسیسات گردشگری است.

وی افزود که وجود این تاسیسات به رونق یافتن گردشگری و حضور گردشگران داخلی و خارجی کمک می‌کند.

قریب با اشاره به ۳۹ پروژه‌ی گردشگری در حال ساخت در خوزستان، گفت:

این پروژه‌ها در شهرهایی از جمله آبادان، اهواز، امیدیه، اندیمشک، ایذه، باغملک، بهبهان، رامهرمز، دزفول، سوسنگرد، شادگان، شوش، شوشتر و ماهشهر در حال ساخت هستند که به زودی به بهره‌برداری می‌رسند.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان تصریح کرد که این پروژه‌ها شامل انواع مختلف تاسیسات گردشگری نظیر هتل، هتل‌آپارتمان، مجتمع خدمات رفاهی و بین راهی، مجتمع‌های گردشگری و رستوران‌های سنتی است.

وی در پایان، با اشاره به استقبال بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌های گردشگری خوزستان ادامه داد که فضای مناسبی در استان برای حمایت از سرمایه‌گذاران در حوزه‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجاد شده، روند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش گردشگری خوزستان رو به افزایش است که این موضوع نوید دهنده آینده روشن و ایجاد تحول در صنعت گردشگری خوزستان است.

احداث ۴ ایستگاه قطار در نقاط مختلف تهران

سعید محمدزاده معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن در نشست خبری با اشاره به‌ضرورت وجود ایستگاه‌های راه‌آهن در داخل شهرها، اظهار کرد: در بسیاری از نقاط دنیا برای توسعه شهر به ایستگاه‌های راه‌آهن پرداخته شده و آنها را به مراکز بزرگ خدمات‌رسانی به شهروندان تبدیل کرده‌اند.

محمدزاده در این زمینه به ایستگاه‌های قطار در شهرهای پاریس، لندن و برلین اشاره کرد و افزود که در سال ۲۰۰۷ میلادی بزرگترین ایستگاه راه‌آهن اروپا در دل شهر برلین ساخته شد.

محمدزاده ادامه داد:

راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در راستای اهداف توسعه‌ای دولت از سال ۹۲ برنامه توسعه ایستگاه راه‌آهن تهران را در دستور کار قرارداد و در این راستا از یک مشاور فرانسوی که مشاور بیش از ۱۰۰ کشور بزرگ دنیاست، استفاده کرده است.

معاون فنی راه‌آهن با تاکید بر این‌که سهم قطار در آلودگی هوای تهران به استناد گزارش شهرداری پایتخت کمتر از یک درصد است از انتقاد عده‌ای در خصوص وجود لکوموتیوهای قدیمی در ناوگان ریلی کشور انتقاد کرد و گفت:

برخلاف اظهارات برخی، لکوموتیوهای مسافری موجود در شبکه ریلی دارای استاندارد یورو۴ بوده و کمترین میزان آلودگی را در بین لکوموتیوهای موجود در دنیا دارند، علاوه بر این سن این لکوموتیوها ۳ تا ۶ سال و بعضاً چند ماه است.

محمدزاده  در ادامه با طرح این پرسش که اگر قرار باشد ایستگاه راه‌آهن تهران به مثلا شهر آفتاب برود چگونه می‌خواهیم به مردم خدمات ارائه دهیم، افزود که سیر قطار تهران-شیراز از زمان سیر اتوبوس کمتر است، اما با این حال مردم از سفر با قطار استقبال نمی‌کنند، دلیل این مسئله نیز ساختن ایستگاه راه‌آهن شیراز در فاصله حدود ۹ کیلومتری خارج از شهر است.

همچنین با تاکید بر این‌که رویکرد ما در راه‌آهن بازآفرینی جنوب تهران با توسعه ایستگاه کنونی راه‌آهن است، تصریح کرد که ما به دنبال ساخت ایستگاه‌های راه‌آهن در محدوده‌های فرودگاه مهرآباد، میدان آزادی، اراضی عباس‌آباد و شهر ری هستیم.

راه آهن

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن همچنین با بیان این‌که فاصله تهران-قم با قطار حدود ۸۵ دقیقه است و مسافران پس از پیاده شدن از ایستگاه راه‌آهن قم ۷ دقیقه‌ با حرم فاصله دارند، افزود:

در شهر لندن بالغ‌بر ۱۰ ایستگاه راه‌آهن احداث شده که هر کدام از آنها ۱۰ تا ۱۲ هکتار وسعت دارند.

محمدزاده  با بیان این‌که در حال مذاکره با شهرداری تهران برای اتصال ایستگاه راه‌آهن به مترو هستیم، یادآور شد که به دلیل برخی کج‌سلیقگی‌ها ایستگاه خط ۳ مترو زیرساخت راه‌آهن ساخته شده و باعث ورود بار ترافیکی به میدان راه‌آهن می‌شود. برای رفع این مسئله در حال مذاکره با شهرداری هستیم تا با تونل زیرزمینی مسافران سیستم حمل‌ونقل مترو را به ایستگاه تهران منتقل کنیم.

معاون فنی راه‌آهن با اشاره به این‌که برای ارائه خدمات به مردم نباید باعث آزار و اذیت آنها شویم، گفت:

راه‌آهن برنامه راه‌اندازی قطارها میان بُرد تهران-ورامین-پیشوا، تهران هشتگرد-قزوین و تهران پرند را در دست اجرا دارد.

وی با بیان این‌که روزانه ۵۰۰ هزار خودرو وارد تهران می‌شود از برنامه اتصال خطوط مترو از جمله ری و جوانمرد قصاب به راه‌آهن تهران خبر داد و افزود:

برای خدمات‌رسانی به مردم نباید صورت مسئله را پاک کنیم بلکه باید صورت مسئله را خوب حل کنیم. ما آمادگی تعامل با شهرداری را برای تبدیل ایستگاه راه‌آهن تهران به مرکز توسعه شهر و ارائه خدمات را داریم.

معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن تصمیم به زیر زمین بردن راه‌آهن در مناطق ۱۷ و ۱۸ تهران را اشتباه دانست و اظهار کرد که این کار باعث ایجاد آسیب‌های اجتماعی شده است، ضمن آن‌که با پول این کار (حدود ۷۵۰ میلیارد تومان-۱۲۰۰ میلیارد تومان به قیمت روز) می‌توانستیم ظرفیت حمل بار ریلی در کشور را دو برابر کرده و راه‌آهن را توسعه دهیم.

احساس شاعرانه
احضار مدیرعامل آسمان به مجلس به دلیل تاخیرات پروازی

وضعیت عملکرد هواپیمایی آسمان محور بررسی این هفته کمیسیون عمران مجلس خواهد بود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس از بررسی شکایت‌ها علیه هواپیمایی آسمان در خصوص تاخیرات پروازی خبر داد و گفت:‌

ممنوعیت ایجادشده برای پرواز هواپیماهای این شرکت در حوزه اتحادیه اروپا توسط کمیسیون عمران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در هفته جاری کمیسیون عمران مجلس میزبان وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل هواپیمایی آسمان است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت عملکرد هواپیمایی آسمان محور بررسی این هفته کمیسیون عمران مجلس خواهد بود، افزود:

شکایت‌های بسیاری در خصوص تأخیرهای پروازی این شرکت هواپیمایی به مجلس واصل شده که با حضور مسئولان مربوطه به آن‌ها رسیدگی خواهد شد.

رضایی با تأکید بر اینکه تعیین تکلیف گزارش نهایی سقوط ATR72 نیز در جلسه مذکور صورت خواهد گرفت، تصریح کرد:

کمک به بهبود وضعیت هواپیمایی آسمان از مهم‌ترین محورهای این جلسه خواهد بود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس یادآور شد:

با توجه به ممنوعیت ایجادشده برای پرواز هواپیماهای شرکت آسمان در حوزه اتحادیه اروپا به‌واسطه آنچه که نگرانی‌های ایمنی پرواز خواندند نیز مورد بررسی واقع خواهد شد.

احمد شاه مسعود ، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی های افغانستان

نام احمد شاه مسعود با نام افغانستان عجین شده است. ۱۱ شهریور زادروز این بزرگ‌مرد اهل علم و ادب است. وی برای حفظ هویت ملی و فرهنگ فارسی یک‌ تنه در مقابل تمامی دشمنان خارجی و گروه‌ تروریستی طالبان ایستاد و در این راه نیز ترور شد. با کجارو همراه باشید تا در زادروز وی، نگاه مختصری به زندگی و تلاش‌های او در راه حفظ فرهنگ و ادب فارسی بیندازیم.

 مقاله‌ مرتبط:

  • افغانستان ، تاریخی خسته از جفا

جغرافیای فرهنگی ایران عزیز بسیار گسترده است، زیرا در قرن‌های گذشته بسیاری از کشورهای فعلی جز جغرافیای ایران بودند و بعدها طی جنگ‌ها و توطئه‌های استعمارگران از ایران جدا شدند. با این حال هنوز هم برخی از فرهنگ‌های ایرانی و زبان فارسی جز اشتراکات ایران و این کشورها است. افغانستان که در مجاورت خراسان و مدفن فردوسی، نگهدارنده‌ی زبان فارسی، قرار دارد یکی از این کشورها است. این کشور در طول تاریخ فراز و نشیب‌های زیادی به خود دیده و همواره مورد حمله‌ی استعمارگران متجاوز بوده است. ابتدا در قرن نوزدهم، انگلیس این کشور را به استعمار خود درآورد و بعد از آن روس‌ها (شوروی سابق) به این کشور لشگرکشی کردند. در عصر حاضر نیز، بعد از حادثه‌ی ۱۱ سپتامبر ، آمریکایی‌ها به بهانه‌ی مبارزه با طالبان به این کشور پا گذاشتند. 

در این آشفته بازار افغانستان بسیاری از مردم آن به خاک و خون کشیده شدند، برخی از کشور گریختند و برخی نیز با شجاعت تمام به پاسداری از کشور و ملت و فرهنگ خود پرداختند. یکی از این مبارزان، «احمد شاه مسعود» بود. وی که فردی بسیار فرهیخته، جهادی و اهل علم بود، در ۱۱ شهریور سال ۱۳۳۲ در پنجشیر افغانستان متولد شد و از همان دوران نوجوانی درگیر مبارزات و آزادی خواهی ملت خود بود. وی پس از اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ، دسته‌های منظم چریکی را در دره‌ی پنجشیر تشکیل داد. احمد شاه نقش بسیار کلیدی در بیرون راندن روس‌ها از افغانستان داشت، اما مدت کوتاهی بعد از جشن آزادی، اختلافات داخلی دامن گرفت. ظهور طالبان به خرمن این اختلافات آتش زد و جنگ داخلی در افغانستان شروع شد. در این بین احمد شاه مسعود تنها جریان مقاومت ضد طالبان بود. ایران، هند و روسیه از احمد شاه حمایت می‌کردند و آمریکا، امارات و عربستان حامیان طالبان بودند و از طریق پاکستان به آن‌ها سلاح می‌رساندند. او با تمام سختی‌ها راضی به آشتی و مصالحه با طالبان نشد و یک تنه مقابل توطئه‌های غرب و دخالت‌های پاکستان ایستاد تا استقلال، عزت و فرهنگ پارسی را با جان و دل حفظ کند.

احمد شاه مسعود رهبر افغانی

محمدحسین جعفریان، روزنامه‌نگار و مستندساز ایرانی، برای تهیه‌ی مستند از مبارزات احمد شاه با طالبان به افغانستان رفته بود. وی در مصاحبه با ماهنامه‌ی مهر نو می‌گوید:

زمانی که مستند مسعود را می‌ساختم، خیلی با احمد شاه مسعود مانوس شده بودم. چند جلسه‌ی طولانی در حوزه‌های مختلف با این آدم گپ زدم. یادم هست زمانی که در افغانستان درگیری بود، مثلث تهران، دهلی و مسکو از احمد شاه مسعود حمایت می‌کرد و امارات، عربستان و آمریکا از طالبان. مسعود می‌گفت بچه‌های ما دارند کلمه‌های فارسی را از یاد می‌برند.

یادم می‌آید نیروهای مسعود می‌خواستند فرودگاهی را بگیرند. مسعود روی تپه‌ای نیروها را فرماندهی می‌کرد و دستور آتش می‌داد. من هم از این صحنه‌ها فیلم می‌گرفتم. بعد رفتیم داخل چادر که صبحانه بخوریم. بحثی بین ما درگرفت درباره‌ی شعر. بحث بالا گرفت. کتاب شعری دست من بود. او خیلی از شعر نو خوشش نمی‌آمد. مسعود می‌گفت بچه‌های ما دارند کلمه‌های فارسی را از یاد می‌برند، چون این جنگ هم خیلی جدی بود فرمانده‌هانش آمدند که گزارش جنگ را بدهند، جرأت نمی‌کردند نزدیک شوند. منتظر بودند بحث تمام شود. دائم به من چشم غره می‌رفتند، اما مسعود همین طور ادامه می‌داد. مشاوری به نام «ملاقربان» داشت که پیش آمد و گفت بسیار ببخشید آمر صاحب حالا گپ عملیات است، نه ادبیات! مسعود گفت ملا صاحب آبروی ما را پیش این مرد جورنالیست ایرانی بردی، کل این عملیات از خاطر همین ادبیات است!

احمد شاه مسعود رهبر افغانی

احمد شاه مسعود در ۱۸ شهریور سال ۱۳۸۰، مصادف با ۹ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، بر اثر انفجار انتحاری دو تروریست که خود را خبرنگار معرفی کرده‌ بودند، در خواجه بهاالدین ولایت تخار افغانستان ترور شد. بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی، ترور او را بی‌ربط با حادثه‌ی ۱۱ سپتامبر نمی‌دانند.

خانواده‌ی وی پس از ترور او به تاجیکستان و سپس به ایران آمدند. احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود، در مصاحبه با سایت «تریبون» از خاطرات خود با پدر و عشق و علاقه‌ی او به زبان فارسی و پاسداری از این زبان شیرین می‌گوید:

خوب به یاد دارم که در کودکی به شدت از ادبیات تنفر داشتم، کتاب داستان زیاد می‌خواندم، ولی شعر و کتب ادبی را اصلا دوست نداشتم. شعر برایم چیزی بی‌مفهوم و بیهوده می‌نمود تا اینکه روزی از روزهای زمستانی که مکتب ما در افغانستان تعطیل بود پدر، من را بیکار یافت. گفت چرا کتابی نمی‌خوانی؟ گفتم کل کتاب‌های قصه را خوانده‌ام، چیزی نیست. واقعا هم همین طور بود. کتاب‌های پدرم اکثرا برای بزرگسالان بود و برای کودکی چون من جذابیت نداشت و شعر هم که برایم بی‌مفهوم بود. پدرم گفت با من بیا. با هم به کتابخانه‌ی او رفتیم و کتابی نسبتا قطور (البته برای من در آن زمان) از قفسه‌ی کتاب‌های خود بیرون آورد. رو به من کرد و گفت سعدی را می‌شناسی؟ گفتم چیزهایی شنیده‌ام. گفت چه چیزی؟ گفتم معلم‌مان گفت که شاعر بوده. گفت شعری از او برایم بخوان. گفتم بلد نیستم. با اخم نگاهی به من کرد! گفت از این به بعد باید یاد بگیری، من به تو یاد می‌دهم.

قبلا پدرم هیچگاه فرصت نداشت که به من در درس‌هایم کمک کند یا به من ادبیات بیاموزاند. متاسفانه در زمان آرامش دولت مجاهدین در کابل، کودک خردسالی بودم، بعد هم که جنگ‌های داخلی و شروع جنگ طالبان با پدرم امان نداد که به تعلیم و تربیت من چندان توجه کند. اگرچه همیشه از ایران برای من کتاب‌های قصه برای کودکان سفارش می‌داد که بزرگ‌ترین کمک به زبان پارسی من بود. وقتی بسته‌ی کتاب‌ها می‌رسید، آن روز بهترین روز زندگی من بود. نشستیم و پدر کتاب گلستان را باز کرد. از دیباچه گذشت و باب اول، باب پادشاهان را شروع به کار کردن با من کرد. اول گفت بخوان. بسیار به سختی و با مشکلات خواندم. بعد خود ایشان با آن صدای زیبایشان حکایت اول از باب اول را برایم خواند. هنوز هر وقت حافظ یا سعدی می‌خوانم صدای ایشان در گوشم هست و با صدای ایشان می‌خوانم. حکایت اول را با ایشان کار کردم. گفت فردا شب از تو خواهم پرسید. تمام روز کوشش کردم که خوب بخوانم. وقتی فردا شب حکایت اول را برایشان خواندم تبسمی کردند. تبسمی که بهترین هدیه‌ی زندگی من بوده و هست و خواهد بود. بعد دیوان حافظ نیز به کارهای ما اضافه شد. تبسم توام با تشویق پدر دریچه‌های قلب من به روی ادبیات پارسی را باز کرد و ادبیات پارسی با طنین صدای پدر برای همیشه در قلب من نشست. متاسفانه از حکایت دهم و شعر ترک شیرازی پیش‌تر نرفته بودیم که آن دو تروریست عرب صدای ادبیات پارسی مرا برای همیشه از من گرفتند. حال روزی نیست که با غزلی از حافظ سپری نکنم و شبی نیست شعری روح مرا نوازش نکند.

احمد شاه مسعود با دلی سرشار از عشق به وطن، فرهنگ و ادبیات فارسی برای استقلال و حفظ هویت پارسی خود جنگید و به نماد استقلال افغانستان تبدیل شد. ریسمان فرهنگ، هنر و زبان فارسی میان ملت‌های فارس زبان ناگسستنی است و افرادی مانند احمد شاه همواره پاسدار این میراث گران‌قدر هستند.