توسعه صنعت گردشگری، امارات متحده عربی

Businessman pressing play button to start

ایران میزبان آینده «ایکوفوم» در سال ۱۳۹۷ است

پس از رایزنی‌های صورت گرفته در کنفرانس ایکوم امسال و پس از آن در نهایت هیأت اجرایی ایکوفوم و ریاست آن با برگزاری کنفرانس عمومی ایکوفوم در سال ۱۳۹۷در تهران موافقت کردند.

بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که میان کمیته ملی موزه‌های ایران و کمیته بین‌المللی ایکوفوم «موزه شناسی» امضا شد، همایش بین‌المللی ایکوفوم سال ۱۳۹۷در تهران برگزار می‌شود.

بر اساس این تفاهم‌نامه که به امضای «سید احمد محیط طباطبایی»، رئیس ایکوم ایران و «سانیا صدیقیان»، نماینده ایکوفوم رسید، دو طرف به‌صورت مشترک مقالات همایش را منتشر خواهند کرد.

همچنین دو طرف نسبت به انتشارات مشترک خود از حق طبع و نشر مساوی برخوردار خواهند بود و بر اساس توافق آن‌ها نشست‌های مشترکی برای یافتن سازوکار برگزاری همایش درزمان تعیین شده، تشکیل می‌شود.

این تفاهم‌نامه که از تاریخ امضا لازم‌الاجرا است، تا دی ماه سال ۱۳۹۷ اعتبار خواهد داشت.

«سید احمد محیط طباطبایی»، رییس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) در این زمینه گفت:

پس از رایزنی‌های صورت گرفته در کنفرانس ایکوم امسال و پس از آن در نهایت هیأت اجرایی ایکوفوم و ریاست آن با برگزاری کنفرانس عمومی ایکوفوم در سال ۱۳۹۷در تهران موافقت کردند .

طباطبایی با اشاره به اینکه ایکوفوم بخش موزه‌شناسی ایکوم و قسمت فکری و تئوریک این کمیته جهانی است، بیان کرد که این بخش بیشترین عضو فعال را در بین سایر بخش‌های ایکوم داشته و در بین آنها از نظر کمّی و کیفی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

طباطبایی برگزاری این کنفرانس را بهانه‌ای برای جلب توجه به موضوع موزه‌داری و وضعیت موزه‌ها دانست که باعث برانگیخته‌شدن ذوق و شوق فعالیت در جامعه موزه‌داران می‌شود.

رییس ایکوم ایران با اشاره به شرکت همه‌ی کشورهای عضو ایکوم در این همایش اعلام کرد این همایش پنج روزه با برگزاری ۷ کارگاه موزه‌ای همراه است و موزه‌های ایران مانند دولتی، خصوصی، عمومی، شیء محور و کاخ موزه‌هادر این کارگاه شرکت می‌کنند.

طباطبایی در ادامه درباره‌ی توافقاتی که برای تهیه‌ی لیست قرمز با ایکوفوم انجام شده است، گفت:

براساس این توافق، لیست قرمز اشیای تاریخی فرهنگی ایران تا زمان برگزاری همایش تهیه و در اجلاس ایکوفوم مورد تأیید و موافقت قرار می‌گیرد .

طباطبایی گفت  که به عنوان نمونه اگر شیء از جیرفت در موزه‌ای با نام عربستان به نمایش درآمده است، ایکوم آن موزه را مکلف می‌کند که هویت اصلیِ شیء را ذکر کند، یعنی با قرار گرفتن اشیاء در لیست قرمز هویت آنها، علاوه بر استرداد شی پیگیری می‌شود.

رئیس ایکوم ایران با اشاره به برخورداری ۱۵ کشور دنیا از لیست قرمز افزود که برخی از کشورها مانند انگلیس نیاز به لیست قرمز ندارند و کشورهایی مانند ایران، مصر، چین، یونان و کشورهای آمریکای لاتین که دارای تمدن قدیمی و به نوعی صادرکننده اشیاء تاریخی هستند به لیست قرمز نیاز دارند

ایران میزبان هفتمین دوره داوری شورای جهانی صنایع دستی منطقه غرب آسیا

ایران در سال ۹۷ برای سومین بار در طول سالیان گذشته میزبان برگزاری هفتمین دوره داوری بین‌المللی نشان مرغوبیت صنایع‌دستی شورای جهانی صنایع‌دستی (wcc) می‌شود.

به نقل از مرکز روابط و اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، شورای جهانی صنایع‌دستی منطقه غرب آسیا با عضویت ۱۲کشور غرب آسیا شامل کشورهای کویت، عمان، اردن، لبنان، بحرین، فلسطین، قطر، عربستان، امارات متحده عربی، یمن و ایران در حال فعالیت است و در حال حاضر نیز ریاست این شورا بر عهده غدا هیجاوی قدومی از کشور کویت است.

امسال از میان ۱۲ کشور نام‌برده هفت کشور برای شرکت در مراسم داوری ۲۰۱۸ شورای جهانی صنایع‌دستی منطقه غرب آسیا در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

ایران برای سومین بار در طول سالیان گذشته میزبان این مراسم است. این مراسم در نیمه دوم شهریور ماه ۱۳۹۷ با حضور کشورهای عضو برگزار می‌شود.

داوران حاضر در مراسم داوری شورای جهانی صنایع‌دستی منطقه غرب آسیا (wcc)، شامل یک یا دو داور از ایران، یک داور از کشور کویت، یک داور از کشور عمان و دو داور از کشورهای آسیایی و اروپایی است.

کاندیداهای ایران در این مسابقه از میان آثار چهارمین برنامه نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی سال ۱۳۹۶ که دارای بالاترین امتیاز بودند انتخاب شده‌اند، حداکثر ۱۰۰ اثر و حداقل ۷۰ اثر از میان ۳۵۶ اثر برگزیده از نظر معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای حضور در مراسم داوری شورای جهانی صنایع‌دستی غرب آسیا واجد شرایط بوده و در حال تکمیل پرونده به منظور ارائه به شورای جهانی صنایع‌دستی منطقه غرب آسیا هستند.

ایران میزبان ژئوپارک های آسیا-اقیانوسیه یونسکو در سال ۲۰۲۱ شد

ایران در نخستین جلسه شورای اجرایی ژئوپارک‌های منطقه آسیا- اقیانوسیه یونسکو، به عنوان میزبان هفتمین اجلاس منطقه‌ای این ژئوپارک‌ها در سال ۲۰۲۱ معرفی شد.

کشور اندونزی به عنوان میزبان ششمین دوره‌ی اجلاس ژئوپارک‌های آسیا- اقیانوسیه یونسکو در سال ۲۰۱۹ انتخاب شد و ایران نیز به عنوان میزبان دوره بعدی، یعنی هفتمین دوره این اجلاس در سال ۲۰۲۱، معرفی شد.

ژئوپارک اندونزی

ژئوپارک اندونزی

«علیرضا امری‌کاظمی» نماینده ایران در کمیته‌های راهبری و اجرایی شبکه منطقه‌ای ژئوپارک‌های آسیا- اقیانوسیه، گفت:

پیشنهاد میزبانی ایران از هفتمین دور این اجلاس، مورد استقبال و تایید تمام اعضای کمیته قرار گرفت که در صورت انجام مکاتبات و پیگیری‌های بعدی از سوی ایران، این میزبانی رسمی خواهد شد و ژئوپارک جهانی قشم و یا یکی از ژئوپارک‌هایی که ان‌شاءلله تا سال ۲۰۲۰ در فهرست جهانی قرار می‌گیرد، محل برپایی این اجلاس خواهد بود.

ژئوپارک قشم

وی افزود:

در واقع شبکه ژئوپارک‌های آسیا- اقیانوسیه ضمن اعلام تایید و حمایت، منتظر پیشنهاد رسمی و مکتوب ایران خواهد بود تا پس از آن، موضوع را به صورت عمومی و در سطح بین‌المللی اعلام کند. من بعد از بازگشت به ایران موضوع را در جلسه‌ای با مسئولان منطقه آزاد قشم و ژئوپارک جهانی بررسی خواهیم کرد و تصمیم‌گیری و اعلام خواهد شد.

به گفته امری‌کاظمی، مزیت این میزبانی تقویت جایگاه ایران در شبکه جهانی و همچنین ایفای نقش پررنگ قشم به عنوان تنها ژئوپارک جهانی یونسکو و آسیا اقیانوسیه در آسیای غربی، مرکزی و خاورمیانه خواهد بود.

اجلاس منطقه‌ای ژئوپارک‌های یونسکو هر دو سال یک‌بار در یکی از کشورهای عضو و صاحب ژئوپارک، برگزار می‌شود که امسال میزبان، کشور چین بود.

ایران میزبان کنوانسیون جهانی گردشگری ۲۰۱۷ رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری کشور از اعلام میزبانی ایران در کنوانسیون جهانی سال ۲۰۱۷ گردشگری از سوی کنوانسیون بین‌المللی راهنمایان گردشگری خبر داد.

آرش میرآقایی شامگاه یکشنبه در نشست با راهنمایان گردشگری کاشان در میهنستان راهب این شهرستان اظهار داشت:

کنوانسیون بین‌المللی راهنمایان گردشگری ششم بهمن سال گذشته به مدت چهار روز در شهر پراگ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا با حضور ۳۵۰ راهنما از ۴۱ کشور دنیا برپا شد.

وی در ادامه با اشاره به جزئیات نشست افزود:

در پایان این نشست که گروه ۹ نفره از راهنمایان گردشگری ایران حضور داشتند، جمهوری اسلامی ایران به عنوان میزبان این کنوانسیون جهانی در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد.

میرآقایی همچنین گفت:

گردشگری صنعتی است که صلح و مهمان‌نوازی را طلب می کند.

وی با اشاره به رکاب‌زنی تیم دوچرخه‌سواری «خزر تا خلیج فارس» موسوم به تور نوشهر تا بوشهر، با هدف معرفی کنوانسیون ۲۰۱۷ گفت:

در این طرح ۱۳ نفر از راهنمایان گردشگری کشور، مسافتی بیش از ۱۴۰۰ کیلومتر در مسیر گردشگری شهرهای نوشهر، تهران، کاشان، اصفهان، شیراز و بوشهر را با دوچرخه رکاب می‌زنند.

میرآقایی راهنمایان گردشگری را بزرگ‌ترین ثروت در عرصه گردشگری دانست و تصریح کرد:

میزبانی این کنوانسیون بهانه‌ای برای ایجاد، تهیه و تجهیز زیرساخت‌های گردشگری کشور، فراهم‌آوری امنیت لازم برای گردشگران و شناسایی استعدادهای گردشگری است.

وی با تاکید بر گردشگری به عنوان صنعتی پررونق، گفت:

این کنوانسیون همچنین فرصتی برای تحول در مردم است تا به یاد بیاورند در کشور دچار بحران خشکسالی ما صنعت، کشاورزی و دیگر عرصه‌ها امیدی به رونق ندارد و فقط گردشگری است که می تواند راه نجات کشور باشد.

میرآقایی با اشاره به افراد شرکت‌کننده در کنوانسیون گردشگری تاکید کرد:

افرادی که به واسطه این کنوانسیون به ایران خواهند آمد، بهلحاظ هوش و ذکاوت و نکته‌سنجی و ریزبینی، مبلغان خوبی برای جذب گردشگر و توریست برای ایران خواهند بود.

وی در پایان اظهار داشت:

گردشگری یک مهمانی جهانی است که در سال ۲۰۱۷ ایران میزبانش خواهد بود.

منبع: ایرنا

ایران میزبان ۹۳ کشور در جشنواره بین المللی سیمرغ

جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ،سیمرغ، در زمینه فعالیت‌های فرهنگی هرساله برگزار می‌شود. امسال نهمین دوره این جشنواره در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از برگزاری نهمین جشنواره سیمرغ در ابعاد بین‌المللی خبر داد و گفت:

امسال این رویداد میزبان ۹۳ کشور از چهار گوشه جهان خواهد بود.

محمدرضا فراهانی روز دوشنبه با تشریح روند برگزاری دوره‌های قبل جشنواره بین‌المللی سیمرغ، بین‌المللی شدن این رویداد را به‌عنوان مهم‌ترین تحول آن در این دوره عنوان کرد.

رئیس نهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری سیمرغ گفت:

ارسال حدود هزار و ۳۰۰ اثر از ۹۳ کشور را نشانگر اقبال جهانی نسبت به این رویداد فرهنگی و هنری ارزیابی کرد.

به گفته وی:

بیشترین آثار جشنواره امسال متعلق به هنرمندان هندوستان با ۱۱۹ اثر، آمریکا با ۸۰ اثر و اسپانیا با ۷۶ اثر بوده است.

فراهانی به اهتمام دولت تدبیر و امید بر موضوع سلامت اشاره کرد و گفت:

یکی از بخش‌های این جشنواره در داخل و خارج به حوزه سلامت اختصاص یافته است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با تشریح روند برگزاری نهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری سیمرغ گفت:

جشنواره در پنج بخش فیلم، موسیقی، ادبی، تئاتر و تجربی تدارک یافته و مسابقات در سه بخش برگزار می‌شود.

تمامی آثار جشنواره طی یک هفته فرهنگی، در معرض نمایش گذاشته خواهد شد.

 

ایران هزینه معامله با بوئینگ را چگونه پرداخت می کند؟ دلار یا یورو؟

پایگاه خبری فوربز (Forbes) با ادعای آمادگی ایران برای از سرگیری روابط تجاری با آمریکا، درباره‌ی فروش ۱۰۰ هواپیمای بوئینگ به ایران، این سؤال را طرح کرده است که ایران پول بوئینگ را به دلار پرداخت می‌کند یا یورو؟ برای اطلاع از جزییات این گزارش در ادامه با کجارو همراه باشید.

مقالات مرتبط:

  • توافق تاریخی ایران با بوئینگ
  • بازگشت بوئینگ‌ ها به آسمان ایران
  • ۵ تا ۸ فروند ایرباس در سال ۹۵ به ایران وارد می شوند

ایران برای اولین بار در چند دهه‌ی اخیر، بازارهای خود را به روی هواپیماهای آمریکایی گشوده و در حال آماده‌سازی برای سفارش صد هواپیما به شرکت بوئینگ است. اگر دولت آمریکا با این قرارداد موافقت کند، معامله‌ی پرسودی برای شرکت بوئینگ خواهد بود. شرکتی که تلاش می‌کند تا رقیب دیرینه‌ی خود یعنی شرکت اروپایی ایرباس را کنار بزند. ایرباس نیز اخیرا معامله‌ی مشابهی با ایران داشته است.

مذاکرات اخیر ایران و بوئینگ موجب افزایش ارزش سهام این شرکت نیز شده است. همچنین این معامله می‌تواند خبر خوبی برای سایر شرکت‌های آمریکایی باشد که مشتاق برقراری روابط تجاری با ایران هستند، چرا که نشانه‌ای از گرم شدن روابط تجاری ایران و آمریکا است. این دو کشور بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷، روابط تجاری خود را قطع کرده‌ بودند.

بوئینگ

در حالی که ایران به دنبال برقراری مجدد روابط با آمریکا است، در عین حال تلاش می‌کند وابستگی خود را به دلار به‌عنوان ارز مورد استفاده در تجارت بین‌المللی کاهش دهد. ایران در ماه فوریه اعلام کرده است تمایل دارد که هند و سایر مشتریان نفتی بدهی نفتی خود به ایران را با یورو پرداخت کنند و این سیاست در معاملات نفتی آینده نیز پیاده خواهد شد.

آیا این سیاست در معامله با شرکت بوئینگ نیز اجرا می‌شود؟ هنوز برای اظهار نظر زود است، اما می‌توان گفت این درخواست ایران شاید به مانعی در برقراری روابط تجاری مجدد بین این دو کشور تبدیل شود.

ایران هواپیمای اوریون-۲۰ از روسیه می‌خرد

ایران در حال مذاکره برای خرید هواپیمای اوریون-۲۰ از روسیه است. این هواپیما امکان حمل یک تن بار و ۱۲ مسافر داشته و به شرایط گرم و مرطوب سازگاری خوبی دارد.

«اسپوت نیک نیوز» خبرگزاری روسی گفته است که ایران می‌خواهد چندین هواپیمای ارتقا یافته اوریون ۲۰ از روسیه خریداری کند. این هواپیما قادر است که از روی آب و یخ بلند شود و امکان اوج گرفتن بسیار بالا در ارتفاع بالا به واسطه بال‌های بزرگش را دارد.

هواپیمای اوریون-۲۰

بر اساس این گزارش هواپیمای اوریون ۲۰ حداکثر سرعتش ۱۸۰ کیلومتر در ساعات است و می‌تواند یک تن بار و ۱۲ مسافر حمل کند.

«یوری واراکوسف» رئیس طراحان اکرانوپلنز گفت:

در سال ۲۰۱۱ قراردادی را با شرکت بنیان دانش شرق ایران برای تحویل تعدادی هواپیما اوریون-۱۲ امضا کردیم. ۳ فروند از این هواپیماها تا کنون تحویل شده است، اکنون در حال مذاکره برای تحویل هواپیمای ارتقا یافته اوریون-۲۰ هستیم این هواپیما در مرحله آزمایشی است.

اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران؛ عاملی شد تا تحویل این هواپیماها به ایران با تأخیر صورت گیرد. اکنون که تحریم‌ها برداشته شده روسیه می‌تواند تحویل این هواپیماها به ایران را از سر بگیرد و حتی به فکر این است تا با سرمایه‌گذاری مشترک این هواپیماها را بسازند.

وی گفت که هواپیماها را با توجه به شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب ایران آماده کردیم و اقدامات لازم برای سازگاری با این شرایط را اعمال کرده‌ایم.

وی همچنین بیان کرد که طرف‌های ایرانی به دنبال تولید این نوع هواپیما از طریق سرمایه‌گذاری مشترک هستند.

این نوع هواپیما موسوم به اکرانو پلنز ابتدا توسط شوروی در سال ۱۹۶۰  تولید و توسعه یافت که آن زمان به عنوان یک هواپیمای نظامی با سرعت بالا و برای حمل وسایل نظامی استفاده می‌شد و عمدتاً در مناطق ساحلی دریای خزر و دریای سیاه به کار گرفته می‌شد، چرا که این هواپیما به شرایط رطوبت سازگاری خوبی دارد.

این هواپیما به رغم وزن سنگینی که دارد، می‌تواند بارهای سنگینی را هم جابه‌جا کند.

ایران و اسپانیا برای حفظ و مرمت اماکن تاریخی قرارداد امضا کردند

ایران و شرکت دولتی «پارادورس» اسپانیا به منظور مرمت ابنیه تاریخی و تبدیل این اماکن به هتل و مراکزاقامت توریستی قرارداد همکاری امضا کردند.

نشریه گردشگری و هتلداری «پره فرنته» نوشت قراردادی بین سازمان ایرانی «سبتا» که کار اصلی آن حفظ ابنیه تاریخی است و شرکت «پارادورس» به امضا رسید.

دو طرف همچنین درباره تشویق سفر میان ایران و اسپانیا توافق کردند. اما هیچ‌یک از طرفین مشخص نکردند که چه اقداماتی را در این راستا به انجام می‌رسانند.

مرمت اماکن تاریخی

برگزاری کارگاه‌های تکنیکی، انجام بازدیدهای کارشناسی جهت مشخص کردن وضعیت ابنیه و سرویس‌های مشاوره برخی دیگر از موارد مورد توافق میان ایران و اسپانیا بوده است.

بر اساس این قرارداد سالانه ۱۰۰ ساختمان مشمول این طرح خواهد شد به طوری‌که در پایان سال ۲۰۲۵ بر اساس این قرارداد یک هزار و ۸۴ ساختمان تاریخی زیر نظر سازمان سبتا مورد بازسازی قرار خواهد گرفت و به بخش خصوصی تحویل داده می‌شود.

براساس آنچه در این باره مورد تاکید قرار گرفته، سرمایه‌گذاران سوئدی و ایتالیایی علاقمند به سرمایه‌گذاری در این هتل‌ها هستند و شهرهای کرمان، کاشان و اصفهان جزو شهرهایی هستند که ساختمان‌هایی با ارزش بالا در این گونه ساختمان‌ها دارا هستند.

ایران و انگلیس برای احیای بناهای تاریخی توافق کردند

در دیدار دوجانبه مدیرعامل صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ایران و شرکت مهندسان مشاور « WSP» انگلیس، بر گسترش همکاری‌ها، انتقال دانش و تجربیات مشترک میان دو طرف تأکید شد.

 در ابتدای این دیدار، محمدرضا پوینده – مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق احیا – با تشریح جایگاه و ظرفیت‌های منحصر به فرد قانونی این صندوق برای طرف انگلیسی، تصریح کرد:

شرایط پساتحریم، امنیت پایدار و ویژگی‌های فرهنگی و هویتی ملت ایران دست به دست هم داده تا امروز ایران به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگران مورد اتفاق نظر همه سازمان‌های جهانی فعال در این حوزه قرار گیرد.

وی با اشاره به ورود بیش از ۵ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵ به ایران افزود:

بناهایی که توسط صندوق احیاء برای بهره‌برداری واگذار شده، پس از احیاء و مرمت و ورود به چرخه بهره وری مورد توجه بسیاری از گردشگران به عنوان مقاصد گردشگری قرار گرفته است.

او در ادامه گفت: کاربری‌های تعریف شده برای بناهای تاریخی و فرهنگی که قرار است برای بهره‌برداری واگذار شوند، کاربری‌های متعددی نظیر مجموعه اقامتی و پذیرایی، مجتمع‌های فرهنگی و نظایر آن در نظر گرفته شده که با دقت مورد کارشناسی قرار می‌گیرند تا با کالبد حاکم بر بنا منطبق باشد.

پوینده بیان کرد: صندوق احیاء آمادگی دارد تا در انتقال دانش و تجربیات مشترک در حوزه مرمت و نگهداری از بناهای تاریخی و فرهنگی با شرکت مهندسین مشاور «WSP» انگلیس تعامل داشته باشد.

در ادامه «پرست لند»، مدیر شرکت مهندسین مشاور «WSP» انگلیس با تأکید بر اینکه ایران به ویژه تهران را یک شهر پویا دیده است، گفت:

برخلاف آنچه در برخی کشورها علیه ایران تبلیغ می‌شود، این کشور اقتصاد و مردم زنده‌ای دارد.

وی با ابراز آمادگی برای همکاری‌های مشترک با صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی ایران، افزود:

هم اکنون ۱۳۰ مهندس ایرانی در شرکت «WSP» مشغول فعالیت هستند و این شرکت با ۵۰۰ شرکت در ۴۰ کشور دنیا همکاری‌های مشترک دارد که با توجه به ظرفیت‌های اثربخش صندوق احیا، تعامل با این مجموعه می‌تواند عاملی برای ارتقاء هرچه بیشتر طرفین شود.

وی با تأکید بر اینکه حفظ، نگهداری و مرمت بناهای تاریخی تخصص ویژه شرکت متبوعش است که با بیش از ۳۵ هزار کارمند مشغول فعالیت است، افزود: پارلمان لندن با قدمت بیش از دو قرن یکی از مجموعه‌هایی است که این شرکت در مورد حفظ و بهره برداری از آن فعال است.

منبع: ایسنا

ایران و ایتالیا برای حفاظت از سازه های سنگی پاسارگاد همکاری می‌کنند

همکاری مشترک هیئتی از کارشناسان و متخصصان ایران و ایتالیا برای حفاظت و استحکام‌بخشی سازه‌های سنگی آغاز شد.

فصل جدید همکاری‌های مشترک هیئت ایتالیایی و ایرانی در پاسارگاد با هدف حفاظت و استحکام‌بخشی سازه‌های سنگی پاسارگاد آغاز شد.

«فرهاد عزیزی»، مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی با بیان این مطلب و اینکه بیش از یک سال و نیم از فعالیت هیئت مشترک ایران و ایتالیا در پاسارگاد می‌گذرد، افزود:

امسال نیز هیئت ایتالیایی با همکاری هیئت ایرانی فعالیت‌های میدانی خود را با هدف مطالعه و حفاظت از انسان بالدار و کاخ اختصاصی پاسارگاد انجام می‌دهند.

او گفت که در این مرحله از همکاری‌ها، تعدادی از کارشناسان و متخصصان در حوزه استحکام‌بخشی آموزش می‌بینند. همچنین در این فصل از همکاری‌ها متخصصان ایرانی به همراه تیم ایتالیایی به بررسی مشکلات یادمان‌های سنگی محوطه و گفت‌وگو و تبادل‌نظر در زمینه روش‌های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می‌پردازند.

به گفته وی، این هیئت ایتالیایی که متشکل از کارشناسان و متخصصان ایتالیایی در حوزه‌های مرمت فنی، حفاظت و مطالعات در بخش‌های زمین‌شناسی، معماری، فیزیک و شیمی برای تحلیل مؤلفه‌های محیطی در ارتباط با آثار محوطه پاسارگاد و فرآیند فرسایش آثار سنگی هستند تا اواخر دی ماه در پاساگارد پژوهش و فعالیت می‌کنند.

ایران و ترکیه برای توسعه گردشگری ترکیبی و افزایش خطوط پروازی میان دو کشور توافق کردند

ایران و ترکیه برای گسترش گردشگری ترکیبی و افزایش خطوط پروازی میان دو کشور توافق کردند.

«محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با «ماهیر اونال» وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه، گفت:

ایران و ترکیه در سال های اخیر سندهای همکاری متعددی را برای گسترش همکاری فرهنگی و گردشگری امضا کرده‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تهران و آنکارا با افراط گرایی و اندیشه‌های تکفیری و تروریسم مخالف هستد، افزود که ایران و ترکیه دو کشور بزرگ جهان اسلام به شمار می‌روند که می‌توانند چهره واقعی اسلام را به جهانیان نشان دهند.

واعظی با بیان اینکه برقراری صلح و ثبات در منطقه می‌تواند به توسعه گردشگری منجر شود، گفت که شورای راهبری مشترک ایران و ترکیه که با حضور رییسان جمهوری دو کشور در آنکارا برگزار شد، نتایج مثبتی به همراه داشته است.

وی به جلسه امروز خود با مقام ترک اشاره کرد و افزود که دو کشور توافق کرده‌اند مناسبات فرهنگی در همه زمینه‌ها از جمله بخش گردشگری توسعه یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد که تهران و آنکارا خواستار حمایت از بخش خصوصی هستند تا بستر توسعه مناسبات فرهنگی و گردشگری را فراهم کنند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به این که با شرایطی که برقرار می‌شود، روابط فرهنگی و گردشگری دو کشور افزایش قابل توجهی یابد، افزود که توسعه مراودات گردشگری می تواند، زمینه را برای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور فراهم کند.

وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه امروز در دیدار با واعظی اعلام کرد، برنامه‌ای جدی را آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم گردشگری فرهنگی، تاریخی و طبیعی را نسبت به گردشگری ساحلی بیشتر گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه در کشورهای غربی با اسلام هراسی مواجه هستیم، اضافه کرد کرد که اشتراکات فراوانی میان ایران و ترکیه در بخش های مختلف وجود دارد که می‌تواند زمینه گسترش گردشگری میان دو کشور را فراهم کند.

وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در ادامه به لزوم حمایت از بخش خصوصی اشاره کرد و گفت که بخش خصوصی ترکیه ساخت پروژه‌های هتل سازی را در ایران دنبال می‌کند.

اونال همچنین از برقراری خط پروازی قونیه به تهران خبر داد و گفت که زیرساخت‌های توسعه صنعت گردشگری باید فراهم شود و بر این اساس باید تعداد پروازهای تعرفه‌ای و غیر تعرفه‌ای میان دو کشور افزایش یابد.

وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه با بیان اینکه توسعه گردشگری نیاز به برقراری امنیت و ثبات دارد، گفت:

دو کشور ایران و ترکیه قادر هستند صلح و ثبات را در منطقه ایجاد کنند.

ایران و حضور در کنفرانس فرهنگ های بزرگ در یونان

برگزاری کنفرانسی در آتن در راستای تاثیرگذاری کشورهایی با فرهنگ‌های کهن و مهم بر فرهنگ و جامعه انسانی و حضور ایران به عنوان مهم‌ترین کشوری که  دارای فرهنگ کهن و بسیار موثردر سایر کشورها بوده است.

«نیکوس کوجی یا» وزیر امور خارجه یونان عصرجمعه در جمع خبرنگاران گفت:

روز یکشنبه پیش رو دیدار کشورهای مهم و کهن که بر فرهنگ و جامعه انسانی تاثیرگذار هستند در آتن برگزار می‌شود. با پیشنهاد و ابتکار یونان و با همکاری جمهوری خلق چین بصورت مشترک کنفرانسی با حضور ۱۰ کشوری که دارای تاریخ و فرهنگ مهمی هستند، همچون چین، هند، ایران، عراق، مصر، یونان، ایتالیا، مکزیک،پرو و بولیوی در آتن برگزار خواهد شد.

وی همچنین گفت که کشورهای دیگری نیز خواستار حضور در این کنفرانس هستند.

وزیر امورخارجه یونان خاطرنشان کرد:

برنامه های هنری، بازدید از موزه ی « آکروپلیس» نیز در این کنفرانس پیش‌بینی شده است. آکروپلیس از قدیمی‌ترین آثار معماری تاریخ یونان است.که تقریباهمزمان با تخت جمشید است.

وی در ادامه افزود:

با همتایان کشورهای شرکت کننده دیدارهایی برای به کارگیری فرهنگ‌ها و تمدن‌های قدیمی در جهت برقراری صلح برگزار خواهد شد.

در این دیدارها با بررسی ظرفیت‌های موجود زمینه‌های لازم را برای همکاری های فرهنگی بین ملت‌ها مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد. وزیر امور خارجه یونان در ادامه با اشاره به اینکه تبادل نظر بین کشورهای کهن موجب افزایش ظرفیت‌ها می‌شود تصریح کرد:

سمینارهای علمی لازم با حضور اندیشمندان ۱۰ کشور شرکت کننده نیز برگزار خواهد شد.

براساس بیانیه جمعه شب وزارت امورخارجه یونان دکتر «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با «نیکوس کوچی یا» همتای یونانی خود در محل وزارت امورخارجه این کشور دیدار خواهد کرد.

با توجه به ترکیب کشورهای شرکت‌کننده که جمعیت آنها حدود ۴۰ درصد از جمعیت کره زمین را تشکیل می‌دهد و دارای مواضع روشنی برای مبارزه با پدیده شوم افکار تکفیری هستند، به خوبی می‌توان متوجه شد که جهان و به خصوص غرب به این نتیجه رسیده است که جنگ افروزی نیابتی آمریکا و تعدادی از کشورهای غربی و عربی دیگر از مرزهای کشورهای منطقه خارج و به خطری جدی برای جهان امروز مبدل شده است، بنابراین برگزاری کنفرانس «تمدن‌های بزرگ و نقش امروز آنها برای ایجاد صلح جهانی» نشان می‌دهد که کشورهای متمدن و ملت‌هایی که دارای فرهنگی غنی هستند، با خشونت، تروریسم و افراط‌گرایی مخالف و حامی واقعی صلح، ایجاد آرامش، ثبات و امنیت جهانی و زندگی مسالمت آمیز تمام انسان‌ها هستند.

ایران و سهم آن از ولخرج ترین گردشگران دنیا

چینی‌ها موتور محرک گردشگری دنیا هستند که سهم ایران از جذب این گردشگران ناچیز است.

چینی‌ها موتور محرک گردشگری جهان شناخته می‌شوند و لقب ولخرج‌ترین توریست‌ها را گرفته‌اند، با این حال سهم ایران از این گردشگران با وجود رشدی نزدیک به ۸ درصد، همچنان رضایت‌بخش توصیف نمی‌شود.

چین در سال ۲۰۱۷، حدود ۱۲۹ میلیون گردشگر به جهان صادر کرد که از مهم‌ترین منابع تامین گردشگر به شمار می‌آید. چینی‌ها چند سال متوالی است که لقب گردشگران ولخرج را گرفته‌اند و کشورهای زیادی برای بدست آوردن سهمی از این بازار رقابت فشرده‌ای را آغاز کرده‌اند. روابط رسمی گردشگری بین ایران و چین نیز از سال ۲۰۱۱ میلادی با امضای توافق‌نامه‌ای دو جانبه و با اضافه شدن نام ایران به فهرست مقاصد سفر چینی‌ها، آغاز شده است.

ایران سال‌ها است برای جذب یک درصد از سهم بازار میلیونی گردشگری چین تمایل نشان داده و مدام حرفش را می‌زند، اما هنوز موفق نشده‌ است به این سهم دست یابد. طبق آخرین آماری که سفیر چین در ایران اعلام کرده، در سال ۲۰۱۷ برای ۱۱۷ هزار نفر ایرانی ویزای چین صادر شده، در حالی که جمعیت چینی‌هایی که به ایران آمدند، کمتر از ۷۰ هزار نفر بوده است.

فریدون وردی‌نژاد مشاور رسانه‌ای رییس‌جمهور و سفیر سابق ایران در چین که اواخر سال گذشته با همکاری انجمن دوستی ایران و چین و سفارتخانه چین در تهران، همایش بین‌المللی چشم‌انداز توسعه روابط ایران و چین با محوریت گردشگری و تجارت را ترتیب دادند که تا حدی درباره‌ی نقایص تعاملات گردشگری دو کشور شفاف‌سازی شود، به عنوان عضو شورای سیاست‌گذاری آن همایش، از تداوم این همکاری‌ها و تعاملات برای روان شدن گردش اطلاعات بین دو کشور به انگیزه تقویت آمد و شدهای گردشگری، خبر داد و درباره آمار سفر چینی‌ها به ایران بیان کرد:

در شش‌ماه گذشته، سفر چینی‌ها به ایران حدود هشت درصد رشد داشته که رضایت‌بخش نیست و باید بیشتر کار شود.

وردی‌نژاد افزود:

نمی‌شود گفت بیشتر چینی‌هایی که به ایران سفر می‌کنند، تاجر هستند، در واقع بیشتر آن‌ها گردشگر تخصصی‌اند. مساله این است که هنوز در چین حرکت عمومی گردشگری برای ایران راه نیفتاده که علت آن نداشتن شناخت از ایران است، با این حال مجموعه کسانی که از چین به کشور ما آمده‌اند، تاثیرگذارترین افراد برای جذب گردشگر بوده‌اند، آن‌ها با تبلیغات شفاهی گردشگران دیگری را جذب ایران کرده‌اند که باید از این ظرفیت بیشتر استفاده شود.

سفیر اسبق ایران در چین همچنین درباره‌ی تداوم حرکتی که سال گذشته برای شناسایی و اصلاح نقاط ضعف ایران در چین از بُعد گردشگری آغاز شد، گفت:

خوشبختانه دبیرخانه همایش بین‌المللی چشم‌انداز توسعه روابط ایران و چین با محوریت گردشگری و تجارت تشکیل شده و کمیته‌های آن شکل گرفته‌اند و جلساتی دارند و قرار است تا شهریور ماه امسال همایشی با موضوع جاده ابریشم و همکاری‌های چندجانبه در بخش‌های اقتصادی و گردشگری برگزار شود و اگر این همکاری‌ها ادامه پیدا کند، گردش روان اطلاعات بین دو کشور اتفاق خواهد افتاد و ضعف شناخت بین ایران و چین و ناشناخته بودن ظرفیت‌ها با برگزاری این نوع نشست‌ها و تبادل اطلاعات و رفت و آمد هیات‌های اقتصادی و گردشگری برطرف خواهد شد.

او تاکید کرد:

گستردگی روابط حتی در سطح آمد و شد هیات‌های تجاری و تخصصی به فهم متقابل و شناخت ظرفیت‌ها کمک می‌کند و گردش روان اطلاعات را سبب خواهد شد.

وردی‌نژاد درباره‌ی همراهی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مسیر با توجه به حضور کمرنگش در همایش نخست که تنها در نقش سخنران یک همایش ظاهر شده بود، گفت: 

البته علاقه‌مندی در این سازمان دیده می‌شود که باید مقداری تخصصی و تقویت شود و در ساخت برنامه و کلیپ‌های تبلیغاتی و همچنین همکاری‌های فرهنگی در چین، جدی‌تر قدم بردارد. این انگیزه در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وجود دارد، فقط باید از نظر حرفه‌ای و تخصص تقویت شود.

ایران و هلند مرکز تجاری و فرهنگی مشترک افتتاح کردند

مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی که به هلند سفر کرده، ضمن ملاقات با خانم بوسمیکر وزیر آموزش فرهنگ و علوم این کشور در شهر لاهه قرار است مرکز تجاری و فرهنگی ایران و هلند (INTCC) را که بخش خصوصی ایجاد کرده، بهره‌برداری کند.

مرکز تجاری و فرهنگی ایران و هلند با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گشایش می یابد.

هدف از تاسیس مرکز تجاری و فرهنگی ایران و هلند، عرضه محصولات و تولیدات جمهوری اسلامی ایران همچون صنایع‌دستی، مبلمان، فرش، سفال و سایر محصولات تولیدی ایرانی در هلند و همچنین فراهم کردن زمینه ارتباط تنگاتنگ میان تجار و فعالان عرصه فرهنگ است.

در این ملاقات که بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی این سازمان و علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه حضور داشتند، مسایل مختلف مربوط به روابط فرهنگی دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

سلطانی فر در این دیدار ضمن بیان گوشه‌هایی از ظرفیت‌های متنوع موجود در کشورمان در زمینه میراث فرهنگی، موزه‌داری، صنایع دستی و گردشگری اعلام آمادگی کرد در تمام این عرصه‌ها همکاری‌های بیشتری میان دو کشور شکل گیرد.

طرف هلندی نیز ضمن استقبال از آمادگی ایران و بیان برخی ظرفیت‌های موجود در هلند، پیشنهاد کرد تا سفیران دو کشور و مدیران بخش‌های مختلف از سوی طرفین، زمینه انجام این همکاری‌ها را فراهم کنند.

سلطانی فر و هیات همراه همچنین به منظور آشنایی با ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و تجارب هلند در عرصه‌های مختلف فرهنگی، در جریان این سفر از یک مرکز تحقیقات نساجی که در زمینه لباس اقوام مختلف از جمله اقوام ایرانی در طول تاریخ فعالیت می‌کند، بازدید کردند.

ایران و هند برای احیای بناهای تاریخی خود همکاری می‌کنند

«سائوراب کومار»، سفیر هند در ایران با حضور در مجموعه تاریخی مسعودیه تهران، با مدیرعامل صندوق احیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

«محمدرضا پوینده» مدیرعامل صندوق احیا در دیدار با «سائوراب کومار»، سفیر هند در ایران گفت:

شاید هیچ دو کشوری را در دنیا پیدا نکنیم که به اندازه ایران و هندوستان دارای اشتراکات تاریخی و فرهنگی باشند.

وی افزود که همه معتقدند که روابط دو ملت ایران و هند بسیار پایدار و قدیمی است و امیدواریم که با علاقمندی آقای سفیر، شاهد ارتقاء همکاری‌های صندوق احیا با مراکز ذیربط در کشور هند باشیم.

رئیس هیئت‌مدیره صندوق احیا ادامه داد که بررسی‌ها نشان می‌دهد که ایران و هند ۵ تفاهم‌نامه در حوزه هنری و میراث فرهنگی با یکدیگر امضا کرده‌اند و ما در چارچوب این تفاهم‌نامه‌ها می‌توانیم اقدامات جدی‌تری انجام دهیم.

پوینده تاکید کرد که صندوق احیا در گذشته در یک پروژه مرمت انستیتو زبان فارسی «علیگر» در هند فعالیت‌هایی انجام داده است. این پروژه مربوط به ۹ سال قبل است و کار آن در همان زمان به پایان رسید.

ایران و هند

وی توضیح داد که ما اعلام آمادگی می‌کنیم که با توجه به ظرفیت صندوق احیا و تجربه ۱۰ ساله گذشته برای احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی در حوزه «باغ ایرانی و بناهای تاریخی هندوستان»، یا پروژه‌های سرمایه‌گذاری که در کشور ایران و به ویژه در استان هرمزگان و بندر چابهار وجود دارند، همکاری‌های دو جانبه‌ای را آغاز کند.

مدیرعامل صندوق احیا گفت:

پروژه باغ ایرانی «حیدرآباد» هند یکی از پیشنهادات ما برای همکاری است که آمادگی داریم تا در این زمینه برای مذاکره بیشتر میزبان مرکز مطالعات باستان شناسی هند باشیم تا از این طریق تفاهم بر سر پروژه‌های موردی امکانپذیر باشد.

پوینده افزود که ما رسما از نماینده مرکز مطالعات باستان‌شناسی هند دعوت می‌کنیم که با حضور در ایران و آشنایی با ظرفیت‌ها و تجارب ما، زمینه‌هایی برای همکاری دو جانبه را کلید بزنند.

وی تاکید کرد که نزدیکی و قرابت فرهنگی می‌تواند باعث جذب سرمایه‌گذاران هندی در بناهای تاریخی استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان شود و همچنین در حوزه «مالی و سرمایه‌گذاری» این آمادگی را داریم که همکاری‌هایی را آغاز کنیم.

مدیرعامل صندوق احیا در پایان بیان کرد که اگر سفارت هند در ایران بتواند بستر را برای ارتباط بیشتر صندوق احیا با مراکز باستان‌شناسی و میراث فرهنگی هندوستان مهیا کند، بستر بهره‌برداری از این روابط در صندوق احیا فراهم است.

«سائوراب کومار»، سفیر هند در ایران در ادامه این دیدار گفت:

امروز با بازدید از مجموعه بسیار زیبای مسعودیه روز خوبی برای من آغاز شد.

وی با بیان اینکه «سفر نخست وزیر هند به ایران سفر مهمی بود که بعد از ۱۵ سال در این سطح اتفاق می‌افتاد» افزود که ما هرچند در سطوح عالی در سال‌های گذشته ملاقات‌ها و دیدارهایی داشته‌ایم؛ اما این ملاقات‌ها اکثرا به صورت چند جانبه انجام می‌شد. در حال حاضر ملاقات‌های عالی ما به صورت دو جانبه انجام می‌شوند و مطمئن هستیم این ملاقات‌های دو جانبه جدید باعث شروع فصل جدیدی در روابط دو جانبه ایران و هند خواهد شد.

این دیپلمات مقیم تهران ادامه داد که برای من بسیار جالب است که در کشور شما هر روز شباهت‌های ایران و هند را می‌شناسم که نمونه‌های زیادی از آن در هنر و معماری و فرهنگ عمومی مردم متجلی شده و دولت هند هم مشتاق است تا روابط فرهنگی خود با ایران را بیش از این ارتقا دهد. ما هم اکنون نیز با یکدیگر روابط فرهنگی داریم، اما پتانسیل این روابط بسیار بیشتر از این است.

سائوراب کومار بیان کرد که ایده همکاری دو جانبه برای احیای بناهای تاریخی برای تعمیق روابط فرهنگی ایده خوبی است و اگر بشود در این زمینه پروژه مشخصی تعریف کرد قطعا می‌تواند به اتفاقات مثبتی منجر شود.

سفیر هند در ایران گفت که ما خوشحال می‌شویم که از ایده‌های فرهنگی شما برای همکاری در حوزه بناهای تاریخی مطلع شویم. چون ما هم‌اکنون مشغول بررسی زمان سفر آقای روحانی به کشور خودمان هستیم و اگر پروژه خاصی در این مدت تعریف شود، در زمان سفر رئیس جمهوری ایران به هند می‌توان در همان زمان این پروژه را آغاز کرد.

وی ادامه داد که ما در کشورمان مرکز تحقیقات باستان‌شناسی هند را داریم که متولی آثار تاریخی است و می‌شود با این مرکز زمینه‌های همکاری دو جانبه مورد بررسی قرار گیرند.

کومار اضافه کرد که مردم هند ارزش زیادی برای بناهای تاریخی قایل هستند و با توجه به وجود بناهای متعدد در ایران در صورت تسهیل شرایط سفر و از جمله لغو روادید قطعا بناهای تاریخی ایران مورد استقبال زیاد مردم هند قرار خواهد گرفت.

سفیر هند در ایران تاکید کرد که هم‌اکنون دولت‌های ایران هند دو موضوع لغو روادید و یا صدور روادید در فرودگاه را در دست بررسی دارند که در این زمینه دولت ایران جلوتر از ما است، حتی پیشنهادهایی نیز به ما در این زمینه از سوی ایران ارائه شده که این پیشنهادها هم اکنون در دولت هند در حال بررسی هستند.

ایران و پاکستان برای برقراری پروازهای مستقیم موافقت کردند

پاکستان و ایران موافقت کردند با ایجاد پروازهای مستقیم میان تهران و اسلام‌آباد، همکاری دو جانبه در صنعت هواپیمایی و حمل و نقل را افزایش دهند.

به گفته «مهدی هنردوست» سفیر ایران در نشستی با مقامات هواپیمایی بلندپایه پاکستان در اسلام آباد، به تبادل نظرات درباره اجرای توافقنامه‌ها و آغاز پروازهای مستقیم میان تهران و اسلام آباد تا ژوئن سال جاری میلادی پرداختند.

مهدی هنردوست در این نشست گفت که ایران بازار بزرگی است و کالاهای پاکستان شهرت خوبی در این کشور دارند. تقاضای زیادی برای برنج باسماتی پاکستان در ایران وجود دارد.

وی در ادامه افزود که فرصت‌های عظیمی برای بهبود روابط تجاری میان دو کشور وجود دارد و اکنون که تحریم‌ها از سوی قدرت‌های جهانی رفع شده‌اند، پاکستان می‌تواند روی مشوق‌های قابل توجهی که دولت ایران در بخش‌هایی مانند انرژی، دارویی، خودرو و فناوری اطلاعات عرضه می‌کند، سرمایه‌گذاری کند.

«آصف خان دورانی»، سفیر پاکستان در ایران اواخر دسامبر خواستار گسترش روابط تجاری میان ایران و پاکستان شده بود.

دورانی در طول دیداری در اتاق بازرگانی و صنعت لاهور گفته بود که زمینه فوق العاده‌ای برای تحکیم روابط اقتصادی و تجاری میان ایران و پاکستان وجود دارد. فرستاده اسلام‌آباد در تهران به پاکستان رفته بود تا توضیح دهد پتانسیل‌های تجاری عظیمی برای بازرگانان پاکستانی در ایران وجود دارد.

پرواز مستقیم ایران و پاکستانرئیس جمهور ایران و نخست‌وزیر پاکستان پیش از این برای افزایش حجم تجارت به پنج میلیارد دلار موافقت کرده‌اند.

ایران و پاکستان برای پایان دادن به مبادلات دلاری توافق کردند

ایران و پاکستان توافق کردند به نقش دلار در مبادلاتشان پایان دهند و حساب‌های بانکی ۲ کشور نیز به ارزهای ملی آنان گشایش می‌یابد.

ایران و پاکستان به منظور ایجاد تراکنش‌های تجاری دوجانبه و پایان دادن به حساب دلاری برای تسویه اعتبارات اسنادی، یادداشت تفاهمی امضا کردند تا کانال‌هایی برای این منظور در بانک های مرکزیشان گشایش یابد. این توافق با هدف از بین بردن موانع تجاری میان دو کشور به امضا رسیده است.

منابع آگاه در وزارت بازرگانی پاکستان گفتند:

علی‌رغم رفع تحریم‌های ایران، این کشور هنوز از آمریکا اجازه نیافته است از حساب دلاری برای تسویه ال سی‌ها برای مبادلات بین‌المللی استفاده کند.

وی افزود که به منظور پیشگیری از چنین دشواری‌هایی، پاکستان و ایران توافق کردند تا به نقش دلار در مبادلاتشان پایان دهند. حساب‌های بانکی (دو کشور) به ارزهای ملی‌شان گشایش می‌یابد.

وزارت بازرگانی پاکستان با سفیر ایران در این کشور این یادداشت تفاهم را به امضا رساندند. با این حال، یکی از مقامات پاکستانی بیان کرد که همچنین بندی در این سازوکار وجود دارد که اجازه می‌دهد که یک فرد از حساب دلاری در آینده استفاده کند و به محض برداشته شدن تحریم‌های آمریکا بر مبادلات ایران، هر تاجری می‌تواند از این گزینه استفاده کند.

پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران، نبود کانال بانکی میان ایران و پاکستان یک مانع کلیدی در سازوکار پرداختی برای تجارت دوجانبه میان دو کشور بوده است.

مقامات وزارت بازرگانی پاکستان افزودند که این یادداشت تفاهم به جامعه تجاری دو کشور کمک خواهد کرد تا نگرانی‌های اساسی در رابطه با نبود مکانیزم پرداخت رسمی برطرف کند و در نهایت تجارت دوجانبه را تقویت خواهد کرد.

ایران پاسخ دعوتنامه وزارت حج عربستان را داد

جمهوری اسلامی ایران با هدف مطلع شدن طرف سعودی از محورهای مورد نظر کشورمان، به دعوتنامه وزارت حج عربستان پاسخ داد.

در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین «سید علی قاضی عسکر» تشکیل شد، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت:

در صورت فراهم شدن مقدمات و شرایط لازم همه مصمم هستند که حج آینده برگزار شود.

وی با اشاره به دعوتنامه عربستان برای برگزاری دیدارها و مذاکرات دو جانبه در رابطه با حج ۹۶ افزود که نامه توسط آقای «دکتر صالحی امیری»، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به وزیر حج عربستان ارسال و محورهای مورد نظر جمهوری اسلامی ایران به طرف سعودی منعکس شده است.

وی اضافه کرد که امیدواریم گفتگوها به نتیجه رسیده و زمینه برای برگزاری فریضه معنوی حج فراهم شود.

قاضی عسکر با اشاره اینکه عربستان اعلام کرده سهمیه کشورها نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت، از مسئولان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری خواست که برای تمامی امور مرتبط با حج در کمیته‌های کارشناسی راهکار مناسب طراحی شود و همه حوزه‌ها برای اعزام حدود ۸۰ هزار زائر آمادگی لازم را داشته باشند.

قاضی عسگر

نماینده ولی فقیه فضای عمومی در سطح جامعه و مسئولان را در مسیر راه‌اندازی حجِ آینده عقلانی و حکیمانه توصیف و ابراز امیدواری کرد راه برای انجام حجی آبرومندانه و با عزت باز شود.

در این نشست «حمید محمدی»، سرپرست سازمان حج و زیارت و مدیران بخش‌های مختلف در این سازمان و بعثه مقام معظم رهبری با بیان تمهیدات صورت گرفته در خصوص حج ۹۶ اعلام کردند که در این رابطه برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته و برای رفع مشکلات و ابهاماتی که وجود دارد، جلسات کمیته‌های کارشناسی با قوت ادامه خواهد یافت.

در این جلسه اعلام شد که برای افزایش ۵۰ درصدی کاروان‌های اعزامی به عتبات عالیات در ایام نوروز مقدمات درحال فراهم شدن است و ثبت نام از مشتاقان در اواخر بهمن‌ماه صورت خواهد گرفت.

سرپرست سازمان حج و زیارت نیز از اعزام روزانه حداقل ۱۵۰ کاروان به عتبات عالیات در ایام نوروز خبر داد.

نماینده ولی فقیه نیز تاکید کرد که برای ارائه خدمات مناسب به زائران در بخش‌های اسکان، تغذیه و حمل و نقل تدابیر لازم اندیشیده شود و به زائران در خصوص تسهیلاتی که دریافت خواهند کرد از طرق مختلف اطلاع‌رسانی شود.

ایران کجاست، ایرانی کیست؟

ایرانی‌ها در یک یا دو دهه آینده بزرگ‌ترین لابی فرهنگی در جهان خواهند بود که برخلاف لابی صهیونیست‌ها نیاز به زد و بند ندارند.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید محمد بهشتی در یازدهمین نشست تخصصی «ایران کجاست، ایرانی کیست» گفت:

جامعه ایرانی‌های مهاجر، در خروج ایران از انزوای جهانی در بعد فرهنگی و فارغ از بحث سیاسی و اقتصادی مؤثر هستند.

این جامعه به رغم موجودیت مستقل، نسبت به سرزمین مادری هم تعلق خاطر داشته و بی‌تفاوت نیست و می‌تواند به سرپلی برای برقراری دوباره تعاملات جهانی تبدیل شود.

سابقه طولانی زیست در ایران

در ایران از کهن‌ترین ادوار آثار زیست وجود دارد و این سرزمین همواره در بسیاری از نقاط عطف تاریخ زیست بشر مثل اهلی کردن حیوانات و گیاهان، یکجانشینی، تشکیل روستاها، کشف فلز، پیدایش شهرها ابداع سفال و غیره در رده اول یا دوم قرار دارد.

ایران کجاست؟

بهشتی زبان فارسی و آیین نوروز را از جمله نشانه‌های وحدت فرهنگی دانست و گفت:

هرجایی که نوروز برپا می‌شود یا شاهنامه معتبر و محترم است یا شعر فارسی سروده می‌شود، آنجا ایران (اعم خود ایران یا تحت نفوذ فرهنگ ایران) است.

او با اشاره به وجود ۱۲ هزار شاعر پارسی‌گو در بوسنی، از تأثیر فرهنگ ایرانی در این کشور خبر داد.

نفوذ فرهنگی ایران در روسیه از زمان سلجوقیه

وی به نقل از دو ایران‌شناس روس گفت:

در روسیه سندی متعلق به هزار سال پیش (دوران سلجوقیه) کشف شده که نشان از هم پیمان شدن تعدادی از روسای قبایل روس دارد و نکته جالب این است که تعداد زیادی از این افراد دارای اسامی شاهنامه‌ای هستند و این امر حاکی از نفوذ فرهنگی ایران است.

وجود ۷۰ هزار گویش در ایران

بهشتی در عین بیان نفوذ فرهنگی ایران بر جهان به تنوع فرهنگی در داخل اشاره کرد و از وجود ۲۰ تا ۶۰ زبان و ۷۰ هزار گویش در ایران خبر داد و آن را نشانه تنوع فرهنگی در کشور دانست.

وی با بیان این نکته که تنوع فرهنگی ایران دارای منشأ درون سرزمینی است، گفت:

گاهی برخی به اشتباه تنوع فرهنگی در ایران را با تنوع فرهنگی در کانادا و استرالیا مقایسه کرده و از اصطلاحاتی مانند کشور چهل تکه استفاده می‌کنند، در حالی که توجه ندارند در آمریکا و کانادا تنوع فرهنگی از بیرون با ورود مردم سایر سرزمین‌ها به وجود می‌آید. این در حالی است که کردها و آذری‌ها در ایران کرد و آذری شدند.

 

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در بخشی دیگر از سخنانش در این نشست تخصصی، به مهاجرت ایرانیان در زمان معاصر به کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت:

اغلب مهاجران ایرانی به مهم‌ترین کشورهای جهان رفته‌اند.

او با مقایسه مهاجران ایرانی با سایر جوامع گفت:

جامعه ایرانی از جمله جوامعی است که بسیار دیر خصوصیات خود و تعلقش به سرزمین مادری را از دست می‌دهد و نمونه آن پارسیان هند هستند، مردمی که بعد از هزار سال هنوز به سرزمین مادری خود تعلق خاطر دارند.

او پیش‌بینی کرد که با چنین مقدمه و الزاماتی که وجود دارد، ایرانی‌ها در یکی دو دهه آینده بزرگ‌ترین لابی فرهنگی در جهان خواهند بود، لابی که مانند لابی صهیونیست‌ها نیاز به زد و بند و تعریف منافع مشترک ندارد، بلکه کاملا طبیعی است.