بررسی روابط اجتماعی در آثار سعدی و تطبیق آن با نهج البلاغه- قسمت ۲۹

«به دولت کسانی سر افراختند
تکبّر کند مرد حشمت پرست

 

 

 

 

که تاج تکبّر بینداختند
نداند که حشمت به حلم اندرست »

 

 

(یوسفی،بوستان،ص۱۲۷)
۵-۳-۵- وفای به عهد
یکیاز اصولی که باعث استحکام روابط اجتماعی می شود؛ وفای به عهد است. اهمیّت «وفای به عهد و پیمان» تا جایی است که خداوند درآیه نخست از سوره مبارکه مائده به آن توصیه کرده و می فرماید:
«یَا أَیُّها الَّذینَ امََنوا أَوفُوا بِالعُقُود …؛ ای اهل ایمان (هر عهد که با خدا و خلق بستید) به عهدو پیمان خود وفا کنید.» (سوره مائده /۱)
و تأکید به آن در روایات اسلامی بسیار زیاد است به عنوان مثال در روایتی آمده است: «المُؤمنُ اِذا وَعدَ وفَی؛ مؤمن زمانی که وعده دهد به آن وفا می کند.
امام صادق (علیه السلام) فرمود:عِدَهُ المُؤمنِ أخاهُ نَذرٌ لا کَفَّارَهٌ لَهُ فَمَن أَخلَفُ فَبِخُلفَ اللهِ بَدَءَ ولِمَقتِهِ تَعَرَّضَ وَذلکَ قَولُهُ:یا ایُّها الَّذینَ آمَنوُا لِمَ تَقُولُونَ مَا لا تَفعَلُون،کَبُرَ مَقتاً عِندَاللهِ أن تَقُولوُا مَا لا تَفعَلوُن؛ وعده دادن مؤمن به برادرش، مانند نذر است؛با این تفاوت که در صورت تخلّف کفاره ندارد.پس کسی خلاف وعده عمل کند، به خلف وعده با خدا اقدام کرده و خود را در معرض دشمنی و نفرت خدا قرار دارده است. دلیل این مطلب قول خدای متعال است که فرمود:«ای کسانی که ایمان آورده اید!چرا می گویید چیزی را که انجام نمی دهید؟چه بسیار نفرت انگیز است نزد خدا، اینکه بگویید چیزی را که انجام نمی دهید.(وسایل الشیعه،ج۸،ص۵۱۵)
هم چنین امام باقر(ع) به نقل از پدر بزرگوارشان فرمود:کسی که چهار خصلت داشته باشد؛اسلامش کامل شده و از گناهانش پاک گشته و پروردگارش را در حالی که خدایش از او راضی و خشنود است ملاقات می کند:مَن وََفی لِلَّهِ عَزَّوجَلَّ بِمَا یَجعَلُ عَلَی نَفسِهِ للنَّاسِ وَ صَدَقَ لِسانِهِ مَعَ النَّاسِ وَاستَحیَا مِن کُلِّ قَبیحِ عِندَ الله ِوَ عِند النَّاسِ وَ حَسَّنَ خُلقُهُ مَعَ اَهلِهِ.(بحارالانوار،ج۷۲ص۹۳)۱-کسی که به آنچه بین مردم پیمان می بندد و قرار می دهد،برای خدای عزّوجل به انجام رساند.
۲-زبانش را با مردم راست گرداند(راستگو باشد).
۳-و از انجام هر زشتی نزد خدا و مردم حیا کند.
۴-اخلاقش را با خانواده اش نیکو گرداند.
امام علی (علیه السّلام) و سعدی نیز در وفای به عهد، سخنان شنیدنی بسیاری دارند، امام علی (علیه السّلام) باز در خطبه ای دیگر در مورد ارزش وفاداری می فرماید و آن را همراه با راستی می داند.
«یَا أیُّها النّاسُ إِنَّ الوَفاءَ توأَمُ الصِّدقٍ و َلا أَعلَمُ جُنَّهٌ اَوقَی مِنه؛ ای مردم! وفا همراه راستی است که سپری محکم تر و نگهدارنده تر از آن سراغ ندارم.» (نهج البلاغه، ص ۳۹، خطبه ۴۱)
یا
«المسؤولُ حُرُّ حتَّی یَعِدُ؛ کسی که چیزی از او خواسته اند تا وعده نداده آزاد است.» (همان، خطبه ۳۳۶ ،ص۴۲۱)
امام علی (علیه السّلام) در ضرورت حفظ عهد و پیمان می فرماید: «إِعتَصِمُوا بِالذِّمَمِ فِی اَوتَادِها؛عهد و پیمان را پاس دارید به خصوص برای وفادارانش.(نهج البلاغه،حکمت۱۵۵،ص۳۹۰)
سعدی باز با همان لحن مشفقانه و دلسوزانه در پندی پدرانه، آدمی را به وفاداری توصیه و
سفارش می کند:

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت zusa.ir مراجعه نمایید.

 

 تصویر درباره جامعه شناسی و علوم اجتماعی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«پسری را پدر وصیّت کرد
هر که با اهل خود وفا نکند
کای جوانمرد یاد گیر این پند
نشود دوست روی و دولتمند »

 

(یوسفی،گلستان، ص ۱۵۸)
سعدی گاهی از بی وفایی ها شکایت می کند:

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *