بیخوابی و راه های مقابله با اون بی خوابی به هر دلیلی که باشه، به شکل فوق العاده ای به سلامتی، فعالیت، ایمنی شما آسیب میرسونه. واسه بی خوابی عوامل بسیاری هست. استرسای زندگی روزمره می تونه توانایی خوب خوابیدن رو تحت تاثیر بذاره یا شاید به دلیل کار و فعالیت زیاد ساعات خواب خود رو کاهش بدیم یا ممکنه دچار مشکلات جسمی و روانی باشیم که خواب رو دچار اختلال کرده و از این که دچار کمبود خواب هستیم هم به طور کاملً آگاه نباشیم.

بیخوابی و راه های مقابله با اون

با این حال درک این مسأله خیلی با اهمیته که بی خوابی بیشترً به دلایل مشکلات نامعلوم خواب بروز می کنه. اندازه نیاز آدما به خواب به عوامل بسیاری بستگی داره و کم خوابی باعث بروز مشکلات منفی در آدم می شه. کودکان کلا به ۱۶ ساعت خواب در روز و نوجوانان ۱۲ تا ۱۹ ساله به ۹ ساعت خواب در روز نیاز دارن.

بیشتر افراد سالخورده بین ۷ تا ۸ ساعت خواب دارن که این اندازه در بعضی به ۵ ساعت کاهش و در بعضی تا۱۰ ساعت در روز زیاد می شه.

زنان باردار در سه ماه اول بارداری به چند ساعت خواب بیشتر از زمان عادی احتیاح دارن. آدم اگه طی روزای قبل کم خواب شده باشه به خواب بیشتری نیاز داره تا بدنش به تعادل برسه.

با بالارفتن سن،مدت زمان خوابیدن افراد کم میشه. بعضی پس از ۶۵ سالگی دچار مشکلاتی در چگونگی خوابیدن می شن که این مشکل به طور کامل طبیعیه.

خواب خوش بخشی جدا نشدنی از زندگی تموم آدم هاییه که تمایل دارن جسم و روانی سالم داشته باشن. کمبود خواب از نظر جسمی بر اندازه ترشح هورمونا، ضربان قلب و متابولیسم بدن تاثیر میذاره و از نظر روحی هم کارایی و بازده مغز رو کم می کنه.

هم اینکه موجب دچار شدن به دیابت می شه و حتی افسردگی بوجود میاره .

همه اعضای خونواده از والدین گرفته تا فرزندان نیاز به خواب کافی و مناسب دارن تا بازده تحصیلی ، شغلی ، ورزشی و عاطفی شون زیاد شه .

تحقیقات نشون دادن در سالهای گذشته الگوهای خواب تغییر کرده و افراد در سراسر جهان ، حدود ۲۵درصد کمتر از ده های گذشته می خوابن و در عین حال پس از بیدار شدن هم در وضعیت نشاط جسمی و روحی قرار ندارن.

* راهکارایی واسه سریعتر خوابیدن

واسه اینکه سریعتر به خواب برویدهوای اتاق خواب رو خنک نگه دارین؛ محققان می می گن خوابیدن در اتاقی که دمای اون خنک تر باشه، راحت تر بوده و کیفیت خواب هم بهتره.

خواب کم و کم فقط به خمیازه کشیدن منجر نمی شه بلکه می تونه بهداشت کلی و توان شغلی افراد رو هم تحت تاثیر بذاره.

محققان می می گن؛ در زنان این کم خوابی و مشکل در خوابیدن با احساساتی چون دشمنی، افسردگی، عصبانیت و با افزایش خطر دچار شدن به دیابت و مریضی قلبی توامه. در این مقاله محققان ۵ راه حل به درد بخور رو ارائه کرده ان که کمک می کنه سریعتر به خواب برید:

۱- صداهای آزار دهنده رو از دور و برتون خط بزنین.

اگه همسرتون خروپف می کنه و یا هر صدای آزار دهنده دیگری در محیط خوابتون هست که شما رو بیدار نگه می داره با پخش یه موسیقی آروم بخش می تونید صدا رو خنثی کنین.

۲- بدن خود رو واسه خوابیدن آماده کنین.

تلاش کنین واسه این کار از فوت وفن رلکسیشن (آرامش بخش) استفاده کنین. مثلا انگشتان پای خود رو محکم جمع کنین و تا عدد هفت بشمارید. بعد اونا رو رها کنین و این فوت وفن رو واسه تموم ماهیچه های خود از انگشتان پا تا گردن تکرار کنین.

۳- یادداشت وردارین:

کارای روزمره شما روی چگونگی خوابیدنتان اثر میذاره. تموم کارا از جمله مقدار قهوه ای که می نوشید، زمان و اندازه ورزش کردن، چیزایی که می خورید و زمان رفتن به تختخواب و بیدار شدنتون رو یادداشت کنین و درباره تموم این تحقیقات با یه متخصص مشورت کنین تا به شما در این مورد بهتر کمک کنه.

۴- هوای اتاق خواب رو خنک نگه دارین؛

محققان می می گن خوابیدن در اتاقی که دمای اون خنک تر باشه، راحت تر بوده و کیفیت خواب هم بهتره.

۵- ذهن خود رو به درستی آروم کنین.

فکر کردن و مرور کردن اتفاقات روزانه در تختخواب، شما رو دچار مشکل می کنه. پس تلاش کنین با تصور کردن یه وضعیت آرامش یا نگاه کردن به یه تصویر آروم کننده مغز خود رو آروم کنین تا واسه خوابیدن آماده تر باشه.

۶- ملحفها رو زود به زود عوض کنین:

بهتره ملحفهای تخت رو هر چند روز یه بار عوض کنین. اونا رو با آب گرم شسته و در شستن از نرم کننده ها استفاده کنین

شاید براتون باحال باشه اما بررسیا نشون داده که وقتی افراد موقع خواب از ملحفه و روبالشی تمیز و نرم و با عطر خوش استفاده می کنن، زودتر به خواب رفته و بهتر می خوابن

۷ – ساعت رو در نزدیکی یا در برابر دید قرار ندین:

خیلی از مواقع ، وقتی ساعت در نزدیکی یا روبه روی فردی که می خواد بخوابه قرار گیرد، اون با نگاه کردن به اون یا در مواردی با شنیدن و گوش دادن نا خواسته به صدای اون شروع به تفکر درباره کارای انجام شده یا نشده اون روز و برنامه های روز بعد می کنه و دیرتر می خوابد. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین در خواب هم آرامش کافی رو نخواد داشت.

۸- به کار گیری بالش مناسب:

اهمیت زیادی داردچنانچه یه مدت بر یه طرف بالش خوابیده اید؛ اون رو برگردونین تا حالت محدب اون حفظ شه.

به کار گیری بالش مناسب نه فقط به کیفیت خواب کمک می کنه، بلکه از ایجاد دردهای سر و گردن هم جلوگیری می کنه.

به کار گیری بالش ناجور در سنین میانسالی و کهنسالی حتی ممکنه موجب بروز افسردگی شه چون موجب مشکل در کیفیت خواب شده و روی سیستم عصبی افراد تاثیر میذاره.ارتفاع اون زیاد نباشه و اگه به پهلو بخوابین، مستطیلی بین گردن و شونه ها بسازه که گردن در وضعیت افقی قرار گیرد.

هم اینکه واسه جلوگیری از تعرق باید روکش دولایه نخی داشته باشه که قابل شستشو هم باشه و موجب بروز آلرژی نشه.

اما چیزی که تازگیا کشف شده و بسیار جالبه ، این که اگر مواد داخل بالش به جای پلی استر از جنس مواد خنک و ترکیبی از فیبر سرامیک و سولفات سدیم باشه، خواب بسیار بهتر و لذت بخش تری رو واسه شخص به ارمغان می آورد. چون سر رو خنک تر نگاه می داره.

اگر اینجور بالشی رو نیافتید، می تونین به دنبال بالشی با الیاف و فیبرهای طبیعی باشین تا دست کم کمتر از مواد شامل پلی استر سر رو گرم کنه.

۹- تلاش کنین در انتخاب رنگ و ضخامت پرده مورداستفاده در اتاقها دقت بیشتری کنین.

در مورد اتاق خواب ، به کار گیری پردهایی که در اون مقداری از رنگ سبز استفاده شده باشه در ایجاد آرامش و خواب راحت تر موثره.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که فقط به کار گیری پردهای توری و نازک در اتاق خواب مناسب نیس و باید پرده تقریبا کلفت هم وجود داشته باشه و هنگام خواب پردها تقریبا بسته (نه به طور کامل) باشن تا محیط راحت تری جفت و جور کنن.

 

جمع آوری: آلامتو

 

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

بازنشر خواب