ساخت لینک طعمه link bait و تاثیر آن در سئو سایت

hand drawing a shortcut to a maze on a chalkboard

در این مطلب میخوایم در مورد تکنبک ساخت لینک طعمه که با اون بشه سئو سایت خود رو بالا برد، صحبت کنیم. همه متخصصانی که در بخش سئو و بازاریابی اینترنتی فعالیت می کنن، این رو می دونن که الگوریتم گوگل و تکنیکای سئو هرروز پیشرفته تر و البته باهوش تر می شه.

حتما بخونین: الگوریتمای گوگل

گوگل هر چند وقت یه بار الگوریتم خود رو تغییر میده تا یافته های قوی تر و بهتری رو بدست بیاره. امروزه گوگل در سئو سایت به دنبال اینه که سایتایی به کاربران نشون داده شه که دارای ارزش بالایی در محتوا و ساختار خود هستن.

به کار گیری حیله و ترفندهایی که باعث می شدن سایتها در سریعترین زمان ممکن در صفحه اول گوگل قرار بگیرن، امروزه دیگه ازنظر گوگل تایید شده نیستن و حتی جریمه های گوگل(گوگل پنالتی ) رو به دنبال داره.

حتما بخونین: گوگل پنالتی Google Penalty چیه؟

در چندسال گذشته، رسیدن به رتبه در سئو سایت خیلی سخت تر از گذشته س و باید کامل هوشمندانه انجام داد. باید براساس یه روش هدف دار بازاریابی و سئو، برنامه خود پیش برد. پس به سراغ لینک طعمه میریم.

سرفصل محتوا

 • لینک طعمه link bait چیه؟
 • طعمه لینکی چیه؟
 • شکل های جور واجور لینک طعمه
 • ساخت لینک طعمه چیجوریه؟
  • ساخت وبلاگ
  • تولید اینفوگرافیک
  • طراحی گرافیک
  • اطلاعات
  • اینفوگرافیک خود رو به درستی جاسازی کنین
  • مطالب عجیب تولید کنین
  • ویجت، وسیله و تمای رایگان تولید کنین
 • کلام آخر

لینک طعمه link bait چیه؟

لینک طعمه معنی ساده ای در سئو هستش.‬ شما چیزی رو در سایت قرار‬ میدین که به عنوان یه طعمه واسه لینکها عمل میکنه و‬ لینکها رو جذب میکنه.

مردم به خاطر شما لینکهای سایتتون‬ رو قرار نمیدن بلکه می خوان که اینکار رو بکنن.‬ اونا می خوان، مردم در مورد لینک طعمه شما بدونن. شما طعمه رو قرار میدین‬ و بعد به مردم در موردش‬ میگین و منتظر میمونین تا لینکهایتان گسترش پیدا کنه.‬

این یکی از سریعترین روش های کسب لینکه‬ در واقع وقتی که Matt Cutts‬ در مورد رابطه گوگل با جهان سئو صحبت میکرد‬ طعمه لینک اولین چیزی بود که گفت‬

لینک طمعه واقعا لینکیه که هر موردی یا عبارتی در سایت باید به اون لینک شه. ما باید لینک طعمه داشته باشیم چون در این لینک پر از اطلاعات اصلی و مهم که هدف سایت رو میگه، قرار داره.

اگه بخوایم یه تعریف دیگه واسه لینک طعمه بنویسیم، می تونیم بگیم که ” لینکی که باعث جذب مخاطب و کاربر به سایت شما و از راه عبارت یا تکنیکای خاص میشه.”

حتما بخونین: بک لینک Backlink چیه؟

بعضی از کارشناسان فکر می کنن که لینک طعمه یه راه اسپم واسه دریافت لینک بیشتره اما ما در این مقاله میخوایم نوع دیگری از این نوع لینک که به درد بخور و غیرسیاهه رو توضیح بدیم.

لینک طعمه مانند ماهی گرفتن می مونه که شما تیکه گوشت یا غذایی رو سر قلاب می بندید و اون رو داخل آب میندازین. ماهی به امید دریافت غذا داخل قلاب شما گیر می کنه و بعد بوسیله شما شکار می شه.

بدیش اینه تماشاگر لینکایی بسیاری واسه دریافت رتبه بالاتر در گوگل هستیم اما ما میخوایم به جای شکار ماهی و کلک زدن به اون، یه غذای به درد بخور و بدون کلک به ماهی بدیم البته وسیله ما همون قلاب ماهیه.

ما می خوایم کاربر با کلیک روی اینجور لینکایی، به جای باز شدن صفحه ای نامرتبط با موضوع، یه صفحه سایت پراز محتوای به درد بخور واسه اون باز شه که در ادامه ساخت لینک طعمه آمده.

طعمه لینکی چیه؟

به طور‫ خلاصه چیز باحال و مفیدی یا‬ سرگرم کننده یا خنده دار‬ یا جذاب یا فریفته گرانه یا‫ حتی تهوع آور  است‬ که مردم به اون لینک میکنن‬ چون فکر میکنن دوستان و همکارانشون باید در موردش بدونن‬.

شکل های جور واجور لینک طعمه

یکی از نمونه های قدیمی اون‫ یوتیوبه که فقط از‬ طمعه لینکی استفاده می کنه.‬ یوتیوب شامل میلیونها ویدیو بوده و‬ با وجودی که خیلی از آنهای لینک طعمه نیستن‬ ولی خیلی از اونا هستن‬ و در نتیجه یوتیوب بیشتر از‬ یه میلیارد و نیم لینک ورودی داره.

‬نمونه دیگری از اون ویکیپدیا‬ است که حاولی ۱۸ میلیون صفحه س‬ که هر یک میتونه به عنوان‬ لینک طعمه در نظر گرفته شه‬ ممکنه شما علاقه ای به‬ Beard Liberation Front نداشته‬ باشین ولی صدها نفر دارن.

‬ البته هممون نمی تونیم تبدیل به‬ ویکیپدیا و یوتیوب شیم ولی این‫ به اون معنا نیس که نمیتوایند‬ طعمه لینکی به اندازه خودتون داشته باشین‬ چیکار میشه کرد؟ یکی‫ از روشن ترین ایده ها این‬ است که میزبانی وبلاگی در مورد سوژه ای‬ مربوط به ناحیه کار رو بردوش گیرید.

ساخت لینک طعمه چیجوریه؟

در واقع باید سوال کنیم که چیجوری یه لینک طعمه به درد بخور بسازیم. یه لینک که باعث بهتر شدن سئو سایت شما شه.

یکی از بهترین راه های واسه ایجاد اینجور لینکی، اینه که منابع و محتوای خود رو به صورت موازی و در رابطه به هم پخش کنین و همه رو تو یه صفحه قرار ندین. واقعا با این کار خواننده رو تشنه خوندن بقیه مطالب می کنین. البته باید روش هدف دار تولید محتوا رو هم بدونین.

حتما بخونین: فوت وفن ساخت بک لینک واقعی و موثر

اجازه بدین که با یه مثال این نکته رو بیشتر توضیح بدیم:

موضوع مقاله شما چگونگی پختن یه غذای خاصه که دستورالعمل زیادی داره. یه راه اینه که شما همه مطلب رو به شکل یه وبلاگ بذارین. این راه یکی از بدترین راه های انتشار مطلبه چونکه در ادامه چند راه حل رو به شما در ساخت لینک طمعه لینک کمک می کنه و باعث بهتر شدن سئو سایت شما میشه رو معرفی میکنیم:

ساخت وبلاگ

‬ساخت وبلاگها خیلی خیلی آسونه‬ ولی ساخت وبلاگهای خوب سخته‬ . اگه پیش نیازای لازم رو داشته باشین ‫ و یه وبلاگ پر طرفدار بسازین، یه‬ وبلاگ میتونه یه لینک طعمه عالی باشه.

یه وبلاگ‬ در اصل سیستم مدیریت محتوا هستش‬ پس چه محتوا رو با وبلاگ‫ تولید کنین و یا اینکه از روش های‬ پیشرفت بخشی سنتی وب استفاده کنین‬ همه شون به یه اندازه محتوا به حساب میرن.

کاملا معلومه که واسه اطلاع رسانی‬ گسترده در مرود طعمه لینکی باید از سئو سایت استفاده کنین‬ ولی واسه نمونه باید وبلاگ نویسان‬ رو در مورد اون خبر دار کنین‬.

با تماس با وبلاگ نویسان ،‬ روزنامهای در رابطه و سایتهای مجله‬ و هر دایرکتوری مرتبطی کمپین ساده‬ ای از روابط عمومی به وجود بیارید‬ هم اینکه بهتره لینک دعوت نامه ای‬ در کنار طعمه خود بذارین‬ هم اینکه می تونین از آیکونهای شبکه اجتماعی‬ و یا دکمه به اشتراک گزاری هم استفاده کنین.

حتما بخونین: فوت وفن ها‎ی ارتقا سئو محتوای سایت

‬ یه نکته آسون اینه که‫ از دو مثال اول این ویدیو‬ استفاده کنین، یوتیوب و ویکیپدیا‬ فارغ از این اصل که اونا‬ شامل مقدار زیادی طعمه لینکی هستن‬ دیگه چه اشتراکی دارن ؟

مردم‬ طعمه های لینکی رو به وجود میارن‬ سازمانهایی که یوتیوب و ویکیپدیا رو‬ هدایت میکنن هیچ محتوایی تولید نمی کنن‬ اونا تنها تسهیلات لازم رو به‬ وجود آورده ان و به مردم اجازه میدن‬ واسه اونا طعمه های لینکی رو بسازن‬.

در واقع خیلی از وب سایتهای‬ برتر جهان همین کار رو میکنن‬ سایتهایی مثل Yelp ، TripAdvisor ،‬‬ Pinterest ، Craigslist و چیزای دیگه ای به جز اینا‬ سایتهایی که به مردم اجازه میدن‬ تا محتوای خود یا طعمه لینک خود رو بسازن‬ شما هم می تونین ازش استفاده کنین‬.

تولید اینفوگرافیک

بارها در مورد تاثیر عکس واسه جذب کاربر و مخصوصا اینفوگرافیک صبحت شده.

اینفوگرافیک مانند یه غذای کامل خوشمزه س که می تونین با اون اطلاعات مهم و لازم رو به طور خلاصه و به شکل عکس نشون بدید. با این کار شما با یه تیر دو نشون رو زده این: تولید عکس و تولید و منتشر کردن محتوا.

اینفوگرافیک یه هنر به خودی خوده و مانند لینک طعمه مشکی خیلی راحت قابل تولید نیس.

اینفوگرافیک

طراحی گرافیک

اجزای زیادی واسه بررسی در طراحی گرافیک هست. اولین موضوعی که باید به اون دقت کرد، رابطه بین طراحی گرافیک با موضوع مقاله یا سئو سایت شما هستش.

از طراحی گرافیک بیشتر واسه تولید اینفوگرافیک استفاده می کنن. باید تلاش کنین که در شکلای ایجاد شده، حتما از گرافیک و رابطه مناسب بین اجزای شکل و موضوع استفاده کنین.

شاید تا الان رابطه بین طراحی گرافیک و سئو سایت رو متوجه نشده باشین؟ یا اصلا به چه دلیل ما طراحی گرافیک رو به عنوان یه لینک طعمه معرفی کردیم؟

یکی از بهترین کارا در طراحی سایت، تحریک کردن احساسات افراد واسه کلیک کردنه. بهترین وسیله واسه این عمل، عکسه.

شما با به کار گیری عکس و یه گرافیک عالی می تونین احساسات کاربر تحریک کرده و اون رو مجبور کنین که برروی لینک شما کلیک کنه. با این عمل شما یه لینک طعمه ایجاد کردین. یعنی به جای به کار گیری جمله واسه دعوت کاربر به کلیک، از یه انیمیشن گرافیکی استفاده کنین.

اطلاعات

اطلاعاتی که استفاده می شن باید واقعی و در عین حال خلاصه باشن. یکی از مواردی که میشه اطلاعات رو به طور خلاصه در اون نشون داد و در سئو سایت خیلی موثره، اینفوگرافیکه.

اطلاعات همیشه باید از چند منبع بوسیله افراد متخصص مورد تاییده، به دست بیاد. ضرورت هر اینفوگرافیک یا اعتبار هر وب سایتی، اطلاعات دقیق و درستی که ارائه میده.

بدیش اینه خیلی از صاحبان و مدیران وب سایتا، تلاش می کنن که با به کار گیری یه سری اطلاعات اولیه درست، یه لینک تولید کرده و بعد با به کار گیری اون، کاربر رو به صفحه مورد نظر خود هدایت کنن.

این یه لینک طعمه س که علاوه بر جریمه گوگل به دلیل نداشتن رابطه بین لینک و محتوا، از طرف کاربران محبوبیت خود رو از دست میده. پس حتما در تولید اطلاعات دقت کافی در صحت و اعتبار اون داشته باشین و منبع خود حتما در پایین عکس یا صفحه ذکر کنین.

این نکته رو حتما دقت کنین که کاربر اگه فهمیده باشه که اطلاعات در لینک هیچ ارتباطی با موضوع مورد جستجوی اون نداره، نه فقط باز نمیکنه بلکه خیلی سریع سایت شما ترک میکنه.

حتما بخونین: بهترین محتوایی که تاثیر خوبی بر سئو داره چیه؟

اینفوگرافیک خود رو به درستی جاسازی کنین

این پروسه خیلی آسونه فقط باید یاد بگیرین که اینفوگرافیک خود رو چیجوری و به درستی در سایت بقیه بذارین تا باعث بهتر شدن سئو سایت شما شه.

بهترین راه، تولید یه اینفوگرافیکه که از نظر محتوا و کیفیت عکس بهترین رو داشته باشه. این کار باعث می شه که صاحبان بقیه وب سایتا از اینفوگرافیک شما با ذکر منبع استفاده کرده و باعث یه یه لینک و به یه لینک طعمه زیرکانه واسه شما شه و در آخر به خاطر بک لینک که بدست آورده، رتبه سئو سایت شما افزایش پیدا می کنه.

مطالب عجیب تولید کنین

اگه با سئو پارسیان همراه بوده باشین با آخرین تغییرات الگوریتم گوگل آشنا هستین. حتما میدونید تولید محتوای خوب چه تاثیر زیادی در سئو سایت داره.

هممون فکر میکنیم که لینک طعمه یعنی تولید یه مطلب که هیچ ربطی به صفحات دیگه نداره و کاربر رو با به کار گیری یه حقه به اون صفحات هدایت کنین. اما در واقع اینطور نیس.

با تولید محتوای عالی و کاربرپسند و البته محتوایی که از نظر تکنیکای گوگل مهم باشه، می تونین مخاطب و کاربران بیشتری رو به سایت خود جذب کنین.

مثلا می تونین آخر هر وبلاگ، مطالب مربوط به اون رو که در سایت خود قرار دادین، معرفی کنین. خود این یه یه لینک طعمه س اما لینک طعمه مثبت و سفید….

ویجت، وسیله و تمای رایگان تولید کنین

یکی از کارایی که باعث بک لینک گرفتن سایت شما می شه، تولید محتوا هستش اما فقط تولید محتوا به بک لینک منجر نمی شه، تولید وسیله ها و تمای رایگان هم باعث می شه که کاربران سایت شما زیاد شده و اونا رو به همدیگه معرفی کنن.

یکی از بهترین مکانای معرفی وسایل رایگان، شبکه های اجتماعیه چونکه در این شبکه های اجتماعی عموما افراد با بخش کاری شما همیشه هستن. این می تونه بهترین لینک واسه سایت شما باشه.

کلام آخر

ساخت طعمه لینک واسه خیلی از شرکتها خیلی سخته‬ به خاطر همین آدما به دنبال‬ روش های دیگری میشن روشهایی که ارزش کمتری دارن‬ در مورد این موضوعات خوب‬ فکر کنین و راهی واسه‬ لینک کردن سایتتون بوسیله مردم پیدا کنین‬‬‬.
‫‬‬
منابع:seokar.com – fastseo.ir